Karnabahar

20.11.2009 - 7:00 | Sebze Yemekleri - Tüm hikayeler
  • Çocukluğumda hiç yemediğim gibi bir kez bile pazar tezgahlarında gördüğümü hatırlamıyorum.

Çocukluğumda hiç yemediğim gibi bir kez bile pazar tezgahlarında gördüğümü hatırlamıyorum. Ya bizim oralara gelmiyordu, ya da biz alıp pişirmediğimiz için bilmiyorduk, bu kış sebzesini. Üniversite birinci sınıfta tanıştığım, ailesiyle birlikte oturan bir arkadaşım vardı. Bir hafta sonu beni evlerine davet etti. Akşamüzeri gitmek için kalktığımda yapılan yemeğe kal davetinin ikinci ısrarında oturdum. Yemek masasına çorbadan sonra gelen kıymalı-salçalı sulu yemeği, önce çatalıma taktığım minik bir parça ekmeği batırıp tattım. Hiç de fena değildi. Sonrasında çatalın yan kısmıyla ikiye bölüp ağzıma götürdüğüm beyaz lop sebzeler de hoşuma gitti. Zaten hayatımın hiçbir döneminde yemek seçme gibi bir lüksüm ve huyum olmamıştı. Her daim hızlı yiyişimle, birkaç dakika içinde  tabağımı iyice sıyırıp bitirmiştim. Tabi sormadım, yediğim yemeğin adının ne olduğunu. Ama bir süre sonra önünden geçtiğim manav tezgahında görünce tanıdım: Karnabahar. Daha sonraki yıllarda birkaç kez pazardan alıp sulu yemek olarak pişirmeyi denedim ama tam olarak beceremedim. Sonra birlikte kaldığım arkadaşın, gözlem bilgisiyle aklında kalanları uygulayıp kızartamasını denedik. Evet, bu biçim pişirmede daha başarılı olmuştuk. Üzerine sarımsaklı, limon suyu dökülünce daha bir lezzetli oluyordu. Daha sonraki yıllarda da artık sonbahar-kış mevsiminde eve giren sınırlı sayıdaki kış sebzesinden birisi oldu karnabahar. Çocukluğumdan bilirim, kadınlar kış gelince mutfakta çok dertlenirler. Bu gün ne pişireceğiz? Pazarda yemeği yapılacak sebze türleri yaza göre oldukça azalır kış mevsiminde.  Ama arada sebze yemek lazım. Pırasa, ıspanak ve karnabahar üçlüsü. Sonbahar-kış mevsiminin muhteşem üçlüsü. Pek çok sebzede olduğu gibi karnabaharla ilgili de son yıllarda pek çok olumlu şey okuyoruz. Gerek mideyi yormayan hafif hazmı ve gerekse pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemine yaptığı katkı. Sonbahar-Kış. Özellikle Ekim sonu, Nisan başı arasında geçen süre. Hani, şöyle on-onbeş günde bir mutfağımıza girse karnabahar, fena olmaz. İki temel pişirme biçimi; sulu yemeği ve kızartması. Ama marifetli eller, pek çok çeşitlemesini de yapabilir. Ben bir keresinde turşusunu yemiştim, çok güzeldi. Karnabahar Turşusu.

tarafından girilen tüm hikayeler Sebze yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
10008 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 22.11.2009 - 11:27
  • Nihan Özdemir
  • Karnabahar Graten
  • Bir türünü daha ilave edeyim; Karnabahar Graten. Haşlanmış karnabaharın üzerine beşamel sos ve kaşar peyniri rendesi ile fırında yapılan harika bir yemek ama diğerlerine göre birazcık daha kalorili, tavsiye ederim.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
karnabahar, yemek hikayeleri, karnabahar yemekleri, karnabahar faydaları, karnabahar kızartması, karnabahar salatası, karnabahar graten, karnabahar çorbası, karnibahar yemeği, fırında karnabahar, kahvaltılık tarifler, ali nazik tarifi, karnabahar köftesi, kabak yemeği, karnabahar mücveri, sebze yemekleri, zeytinyağlı karnabahar, karnabahar yemeği tarifleri, karnabahar tarifleri, karnabahar turşusu, karnabahar tarıfı, karnabahar tava tarifi, beşamel soslu karnabahar, karnabahar salatası tarifleri, fırında karnıbahar, karnabahar kızartma, yemek tarifi, karnabahar yemeği tarifi, karnabahar çorbası tarifleri, fırında karnabahar yemekleri, yemek tarıflerı, kıymalı karnabahar, karnabahar kürü, fırında karnabahar tarifi, karnıbahar, karnabahar graten tarifi, kıymalı karnabahar yemeği, fırında karnabahar tarifleri, fırın karnabahar, karnabahar pane, karnabahar tava yemekleri, kıymalı karnabahar yemekleri, fırında karnabahar yemeği, karnabahar yemek tarifleri, yemek tarif, et yemekleri, karnabahar tava tarif, börek tarifleri resimli, kolay yemek tarifleri, pratik yemek tarifleri, yoğurtlu karnabahar salatası, karnabahar yemegı, karnabahar kızartması tarifi, etli karnabahar, karnabaharın faydaları yararları, karnabaharın faydaları nelerdir

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri