İçli köfte öyküsü

03.11.2009 - 14:23 | Sebze Yemekleri - Tüm hikayeler
  • Her yörenin içli köftesinde sekil ve hamura eklenen malzeme açısından farklılık gözleniyor.

İçli köfte yemediyseniz, yapılış öyküsünü okuyarak başlayabilirsiniz. Her yörenin içli köftesinde sekil ve hamura eklenen malzeme açısından fark olabiliyor, bunu denemek isterseniz, kolay gelsin…

Köftenin hamuru; bir kilo köftelik bulgura yarım kilo irmik katılıp suyla ve göz kararı çok az unla yoğruluyor.
 
Köftenin içi; yarım kilo kıyma üç baş soğan yarım paket margarinle kavrularak hazırlanıyor, buzlukta yarım saat dondurulup erimeden köfteye koymak gerek çünkü yağ hamura karışırsa köfte kapattığınız yerden dağılır, yeterince donmuş olan içle ne kadar ince açarsanız açın dağılma sorunu yaşamazsınız.
 
Hamurun kıvamı da önemli, çok sert yoğrulursa ince açmak güçleşir üstelik pişince ince açılmış bile olsa ağızda sert bir tat bırakacaktır, çok da yumuşak olursa daha suyu görür görmez kendini bırakır, kıvamı mantı hamuru gibi biraz sert olmalı ama çok sert değil.
 
Köfteyi açmak ve açtığınız köfteyi yusyuvarlak toparlayabilmek hem de topladığınız yerde tortop olmuş bulgurdan bir yığın bırakmadan bunu yapmak tamamen maharet işi… Elinize cevizden küçük fındıktan büyük bir hamur parçası alıp top haline getirin, ortasına bastırıp hamurun kenarında çemberleyerek açtığınız hamura içi ekleyip yavaşça çemberi daraltıyor ve üstte birleştiriyorsunuz, o noktada dışa doğru biriken fazlalığı alıp çok az kalan açıklığı yavaş yavaş köfteyi yuvarlayarak iyice bitiştirip diğer köfteye geçebilirsiniz.
 
Köfteleri pişireceğimiz su; kaba köfteleri attığımızda üstlerini bastıracak kadar olmalı. Su kaynayınca, biraz tuz ve limon suyu ilave edip köftelerimizi pişirebiliriz. Köfteler su yüzüne çıkmaya başladığında diğer yüzü çevrilebilir, hamurunun rengi koyulaşıp yüzeyde beş dk. kadar daha pişince sudan alıp servis yapabilirsiniz. İçi iyice pişirdiğimiz için önemli olan hamurun/bulgurun pişmesi fakat dağılacak kadar pişirilmemesi lazım, çok kısık ateşte pişirilir ya da piştikten sonra suda bırakılırsa da köfte dağılır, yüksek ateşte ise hamurun iç kısmı çiğ kalabilir, orta ateşte pişirip köfteler suyun yüzüne çıkmaya başladığında ara ara çevirerek dağılmadan müdahale etmelisiniz.
 
Çok ağır bir yemek olduğu için salatayla ekmeksiz olarak yemeyi tercih edebilirsiniz ama yufka ekmekle tadı çok daha güzel…
 

tarafından girilen tüm hikayeler Sebze yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
14284 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
içli köfte, bulgurlu yemek tarifleri, yöresel yemekler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri