Dolma lezzeti ile uslanan çocuklar

05.05.2010 - 12:15 | Sebze Yemekleri - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Kokusunda mest olduğunuz bir yemeğin ancak tadına varırsınız, mızırdanmalarınız artık dinlenmeye çekilmiştir.

Sahrap Soysal, Bahar mucizelerini anlatırken, Efelek yapraklarına sarılmış dolmanın lezzetinin çocukları nasıl uslandığını anlatıyor. Lezzeti yerinde bir yemek yaramaz çocukları bile dize getirir. Kokusunda mest olduğunuz bir yemeğin ancak tadına varırsınız, mızırdanmalarınız artık dinlenmeye çekilmiştir.

Çocuklarının yaramazlıklarından yakınan annelerin, lezzetli yemek saatlerini artırmalarını tavsiye ediyor, Yemek Hikayeleri yazarları.

Sahrap Soysal'ın "Bahar Mucizeleri" Yazısı: 

Babaannemin ablası Zarife Teyze, Gümüşhane'nin o “iki dağ arası dere” olarak tanımlayabileceğimiz coğrafyasına çok uygun olan o yokuş aşağı engebeli bahçesinden toplardı efelekleri. Efelek yapraklarına sarılmış dolmanın lezzeti hepimizi uslandırırdı.
Erzurumluların yapraklarını kurutup kışa sakladıkları, Tokatlıların ise çay yapıp içtikleri efelek “Elveda Rumeli” dizisinde yokluk günlerinin tek aşı labada olarak karşımıza çıktı.

Bereketli ot labada, bu özelliği ile pürpürümü getiriyor aklıma. Hani şu arsızca yayılıp coşan pürpürümü. Bizim oralarda pirpirimdir onun adı. Annemin pirpirim pirinçlisi söylenişindeki ahenge uygun şekilde lezzetli olurdu. Ah o hafif ekşi tadı, diri yaprakları ve onları coşturan pirinci ile pirpirim pirinçlisi...

Hazır bu kadar gerilere gitmişken çocukların ve çobanların meyvesi olan ahlattan (yaban armudu) söz etmemek olmaz. Yine nisanın bereketli toprakları verir ahladı. Mayıs sonuna kadar da bizimledir. Pekmezi yapılır. Yunanca bir sözcüktür ahlat ve kırların meyvesi olarak nitelenebilir.

Bugün de dağları, kırları sarmaşıkla sarıp sarmalayarak bitirelim yazımızı. Hani, “acı ot” denilen ve acılığına rağmen pek sevilen bir tür sarmaşık vardır. Benim özellikle kavurmasını sevdiğim baharlı tadı ile ruhumu saran acı otla bitiriyorum yazımı.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Sebze yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
11156 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çocuk ve yemek, lezzetli yemek çocuk uslandırır

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri