Brokoli Salatası

15.12.2010 - 14:48 | Sebze Yemekleri - Zeynep Kaya Tüm hikayeler
  • Brokolinin mazisi çok eski değil ama sebze ağırlıklı beslenen biri olarak bizim ailede pek rağbet gördü. Salatasını yapmak da pek kolaydır.

Kış gelince yemek menüleri sebze ağırlıklı olur. Annemin ota düşkünlüğü de biz çocuklarını etkilemiştir. Bazen aklıma gelir annemin dağlarda yetişen yaban otların hangisinin yenilebilir olduğunu bilmesi bende hayranlık uyandırır. Benim bu özelliği kazanamamam da bir o kadar üzer. Hatta annem otların faydalarını anlatırken “ adamın biri hasta olmuş, ‘doktor adama sen bir ineği takip et hangi otu yiyorsa onu ye iyileşirsin demiş’ der.”

Brokolinin mazisi çok eski değil ama sebze ağırlıklı beslenen biri olarak bizim ailede pek rağbet gördü. Salatasını yapmak da pek kolaydır.

Brokolileri parçalara ayırın. Bir güzel yıkayın. Kökünü sakın ha atmayın. Soyulup yenilebiliyor ve çok lezzetli. Brokolileri kaynamış suya atarak haşlayın ve süzün . Çok fazla haşmamaya özen gösterin. Haşlama suyunu dökmemenizi içmenizi tavsiye ederim. Çünkü birçok vitamin suda kalıyor. İçebilirsiniz.

Gelelim salatanın püf noktasına. Her salata için geçerli bu. Sosunu ayrı bir kapta hazırlamak salataları çok lezzetli yapıyor. Çünkü yağı tuzu limonu aynı oranda salatayı etkiliyor. Bir tarafı limonlu bir tarafı tuzlu olmuyor. İstediğimiz kadar karıştıralım aynı oranı sağlayamıyoruz.

Kaseye limonu sıkıp üzerine zeyinyağı ve tuzu ekleyin. Toz nane eklemenizi de tavsiye ederim. İyice karıştırıp soğumuş brokolinin üzerine dökün. Afiyet olsun.

Zeynep Kaya tarafından girilen tüm hikayeler Sebze yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
9234 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 16.12.2010 - 12:16
  • erol tosuner
  • brokoli haşlama taktikleri
  • Brokolinin vitamininin üzerinde kalmasını istiyor, haşlama suyuna geçmesini istemiyorsanız su buharında haşlayın. Böylece vitamininin suda kalmasından kurtulmuş olursunuz. Benim gibi brokoli suyunu içemiyorsanız eyvah vitaminler kayboldu diye dövünmenize de gerek kalmaz.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
brokoli, brokoli ile yapılan yemekler, aralık ayı yemek tarifleri, 15.12.2010 yemek tarifi, güncel yemek tarifleri, brokoli salatası nasıl yapılır

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri