Kış Salataları

09.01.2015 - 13:40 | - Tüm hikayeler
  • Salata benim en favori yiyeceğim; Mevsim ne olursa olsun günün bir öğününde muhakkak yemek isterim.

Salata benim en favori yiyeceğim; Mevsim ne olursa olsun günün bir öğününde muhakkak yemek isterim.

Şu an kış mevsimindeyiz; marketlerde/manavlarda bol miktarda yeşillik, havuç, turp, pancar vb. salata malzemeleri var. Bu yazıda sizlerle kısa zamanda güzel bir kış salatası yapmak için bazı pratik bilgiler paylaşacam.

Kış salata sebzelerinin başında gelen havuç, turp ve pancar her çeşit salataya rendelenebilir. Bunlarla birlikte salataya küçük bir kereviz de rendelemek besin değerini arttırır.

Bu sebzeleri kolayca ve daha kısa zamanda rendelemek için iyi bir rendeye ihtiyacınız olacaktır.

Hem kırmızı hem de beyaz lahana sağlıklı sebzelerdir ve her ikisi de salataya lezzet katar. Öte yandan büyüklükleri sebebiyle bozulmadan muhafaza etmek sorundur. Bir yöntem şu: Her ikisinden de birer tane alıp (ayrı ayrı) büyük bir kabın içine doğrayın, tuzlayın ve biraz ovduktan sonra tuzda yarım saat kadar bekletin (daha fazla bekleyince tuzu çeker ve tuzlu olur, tuz sevmez olarak ben bunu pek tercih etmem). Sonra yıkayıp bir süzgece süzün. Suyu iyice süzüldükten sonra ikisini de ayrı ayrı saklama kaplarını alarak buzdolabına bırakın. Uzun süre bozulmadan duracaktır. Yaptığınız salataların üstüne her ikisinden de istediğiniz kadar ilave edebilirsiniz.

Turşu kışın favorileri arasında sayılır. Salatalarınızın üstüne turşu doğramak salataya hoş bir tat katacaktır.

Yeşillikleri iyi temizlemek gerekir ve bu da biraz vakit alabilir. Eğer genellikle vakit sıkıntınız var ise taze yeşillikler yerine kurularını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında nane, maydanoz, dere otu, reyhan kurutup kavanozlarda depolayabilirsiniz (hazır da alabilirsiniz). Her salataya örneğin maydanoz ayıklayıp, yıkayıp, doğramak yerine salatanızın üzerinde bir kaşık kuru maydanoz serpebilirsiniz.

Kışın bolca bulunan karnabahar ve brokoli de salataların besin değerini arttırır. Küçük bir karnabahar veya brokoliyi az haşlayın (vitamin kaybını önlemek için); kapalı bir kapta buzdolabında beş güne kadar rahat dayanacaktır. Salatalarınızın üzerine iki veya üç parça doğrayabilirsiniz.

Bol salatalı öğünler dilerim.

tarafından girilen tüm hikayeler Sağlıklı yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
9877 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
vesile sarı yazıları, kış salatası

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri