Doğa anamızın mor mucizesi Galdirik

26.04.2011 - 17:14 | - Tüm hikayeler
  • Fatoş ile Murat bu mucize bitkiyi benimle tanıştırdı. Benim için sizinle paylaşmadığım bir güzellik gerçek güzellik değildir.

Galdirik Karadeniz Bölgesinde tüketilen yerel besinlerden biridir. Daha çok kavurması yapılarak, kızartılarak (tavada dönderilerek) ya da turşusu yapılarak tüketilen galidirik bunların dışında yapraklarından dolma (sarma) yapılarak da tüketilebilecek bir bitkidir. Bilindiği gibi, bu yemekler yapılırken galdiriğin önce haşlanması gerekmektedir. Galdiriğin haşlanmasında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, önce sıcak suya değil, soğuk suya atılarak kaynatılmasıdır. Bu durumda haşlanmış galdirik siyahlamayacak, yeşil kalacaktır. Bir başka husus da, yaprakları haşlanıp dolma (sarma) olarak kullanılacağı durumda, haşlama suya bir miktar limon doğranması tavsiye edilmektedir. Galdirik sarması konusunda tavsiye edilen bir diğer husus da bu sarmada kuzu etinin kullanılmasıdır.

Soslayarak salata olarak tüketebileceğiniz gibi yemeğini yapabilir, yumurta ile kavurabilir yada turşusunu kurabilirsiniz. Kurutup çayını da içebilirsiniz.


"Yapılan araştırmalarda galdiriğin böbrek üstü bezlerini etkilediği ve bu nedenle insanları rahatlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu otun yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve mineral tuzları içerdiği görülmüştür. Mineral tuz içermesi nedeniyle bu otun tuzsuz rejimlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Galdirik, taze sebze olarak tüketildiği gibi, gölgede kurutulup şifalı bitki olarak da kullanılabilmektedir. Gerek sebze olarak tüketildiğinde, gerekse bir tutam kurutulmuş galdirik yarım litre suda kaynatılıp içildiğinde aşağıdaki faydaları sağlamaktadır:

Ter atıcıdır,

İdrar sökücüdür,

Balgam sökücüdür,

Boğaz ağrılarına iyi gelir,

Ant-depresif özelliği vardır,

Öksürüğü gidermede etkilidir,

Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir,

İltihap kurutucu ve ateş düşürücüdür,

Kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadır."...

Fatoş ile Murat

tarafından girilen tüm hikayeler Sağlıklı yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
8732 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek, doğal yaşam rehberi, ekolojik üreticiler derneği, nadire gül, galdirik, hodan, karadeniz

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri