Ramazan ayı ile özdeşleşen "atom"

03.09.2009 - 14:40 | - Tüm hikayeler
  • Ramazan ayıyla özdeşleşen "atomu" çok severim.
  • Atom, pidelerin üzerine susam ve yumurta sarısı sürülürdüğünde, arta kalan yumurtanın beyazını değerlendirmek için yapılır.
  • "Atom" nasıl yapılır bilmediğimden, senelerce Ramazan ayında yapılabilecek bir tatlı olduğunu sandım çocukluğumda.

- "Seninki çocuk orucu,bu şekilde tutuluyor kızım"
- "Ama anneee, ben de sizin gibi akşama kadar beklemek istiyorum"
 
Ramazan ayındayız, bana çocukluğumu anımsatan, huzur veren bir ay bu. Çocukluğumda Ramazan ayı denilince tüm ailenin beraber "top patlamasını" yani iftar zamanını bekleyişimiz ve yarım olan çocuk oruçlarım gelir aklıma. Birbirinden güzel sofraların kurulduğu, iftarda misafirlerin ağırlandığı ya da iftara misafirliğe gidilen, sıcak pide kokusunun her yerde duyulduğu, ezan vakti ile tüm şehrin sessizliğe büründüğü 30 gün. Ve bir de o ses takılır aklıma... -Ki sonradan Sönmez Atasoy'a ait olduğunu öğrendim- "Beni, ailemi ve tüm inananları koru" diyen o tok ve kalın ses. Tek kanallı ve siyah beyaz televizyonda diğer illerin iftar saati verildiğinde "Aaa dayımlar yeni oruçlarını açtılar ya da falancanın orucunu açmasına daha şu kadar var" deyişlerimiz... Bu her akşam tekrarlanan tatlı bir ritüeldi benim için. Hala bile Ramazan ayı denilince, birbirinden güzel tatlılar, enfes yumurtalı ve susamlı sıcak pide ve "atom" yemek isterim.
 
Yukarıda yazılı olan "atom" sözcüğüne takılan var mı? Ya da ne olduğu konusunda bir fikri olan?

Bu konuda daha önce de bir başka yazımda paylaştığım kısmı yinelemekte sakınca görmüyorum;
 
Ramazan ayıyla özdeşleşen atomu çok severim. Hani  pidelerin üzerine susam ve yumurta sarısı sürülür de, arta kalan  yumurtanın beyazını değerlendirmek için yapılır ya atomlar. Senelerce bilemedim atomun bu nedenle Ramazan ayında yapılıp satıldığını ve sadece Ramazan ayında yapılabilecek birşey olduğunu sandım çocukluğumda. Genellikle bizim yaşlardaki insanlar ilk pazarlama ve satış tecrübelerini tepside atom satma ile yaşamışlardır. (Bu arada Atom = Beze)
 
Bir akşam  toplamda 6 kişilik bir arkadaş grubu ile yemekteydik. Konu nerden açıldıysa beze-atom tartışmasına geldi, hayatımda o ana kadar atomun aslında beze olduğunu gerçekten bilmiyordum. Masada benim gibi 3 Samsunlu 3 Ankaralı'ya karşı idi, Ankara grubu gülerek hatta çokça da şaşırarak bunun beze olduğunu iddia ediyordu. Bana göre iddia ediyorlardı ve bu iddiaları asılsızdı. Yıllardır bildiğim o harika ramazan tatlısı atomdu, beze de neydi? Sonunda yemek kitapları açıldı, internetten detaylı bir tarama yapıldı ve gerçekten beze olduğu anlaşıldı. Benim
kalbimde onun adı hala atomdur.
 
Sizin oralarda nasıl derler atoma?

tarafından girilen tüm hikayeler Hamur işleri kategorisindeki tüm hikayeler
12143 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
beze, ramazanla özdeşleşen yemekler, ramazan, çocukluk anıları, ramazan tatlıları, ramazan sofrası, ramazan sofrası yemek tarifleri, iftar menüsü, ramazan menüsü, iftar mekanları, ıftar sofrası, iftar yemeği, iftar yemek tarifleri, iftar menü fiyatları, ramazan iftar sofrası, sultanahmet iftar, iftar yemekleri tarifleri, ramazan yemeklerı, iftar menüleri restaurant, ramazan yemek tarifleri, sahur yemekleri, iftar mönüsü, iftar sofraları, yemek, iftar yemekleri tarifi, açık büfe iftar, fasıllı iftar, iftar menü, yemek tarif, romantik akşam yemeği, günün yemek menüsü, ramazan yemekleri tarifleri, yemek tarıflerı, uygun iftar menüleri, en güzel iftar sofraları, istanbul iftar mekanları, yılbası menüsü, iftar menüsü fiyatları, boğazda iftar, akşam yemeği mekanları, bayram yemekleri, taksim iftar, iftar için mekan, ramazan yemek menüsü, teknede iftar, yemekleri, iftar menüsü olan restaurantlar, yemek tari, ramazanda tatil fırsatları, ramazan yemek, ramazan menü, yemek ta, en güzel iftar yemekleri, yeni yıl pastaları, iftar menüsü istanbul, iftar mönüleri, bayram yemekleri tarifleri, iftar menüleri istanbul, sultanahmette iftar, ramazan menulerı, en pratik yemekler, uygun iftar menüsü, ramazan mönüsü, iftar yemeği ankara, sevgililer günü yemeği, iftar menüleri fiyatları, iftar yemeği fiyatları, ramazan mekanları, ramazanda tatil fiyatları, fasıl eşliğinde iftar, ramazanda yemek, ramazan erzak paketleri, istanbul iftar menüleri, istanbul iftar menü, romantik akşam yemeği istanbul, istanbul iftar yemeği, iftar yemeği istanbul, ramazan iftar, ramazanda iftar mekanları, 2010 iftar menüleri, ramazanda iftar menüleri, istanbul iftar menüsü, iftar menü fiyat, iftar rezervasyon, iftar keyfi, otel iftar menüleri, ramazanda yemek tarifleri, otellerde iftar, iftar menüsü restaurant, iftar sultanahmet, sahur yemekleri yemek tarifleri, iftar mönü, ankara iftar yemeği, ramazanda iftar yemekleri, ankara iftar menüsü, gün yemek tarifleri, iftar menüsü fiyat, fasıl iftar, restaurant iftar menüsü, iftar için yemekler, iftar yemek, iftar organizasyonları, sahur yemekleri tarifi, yılbaşı fix menü, en güzel ramazan yemekleri, iftar menüsü ankara

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri