Sofra muhabbeti sona erdi

18.07.2010 - 4:47 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • ‘Çin Mucizesi’ ve ‘Besin Duyarlılığı’ yüzünden insanlar yemiyor içmiyor

Dalga dalga yayılan yeni inanışa göre “Çin Mucizesi” kitabını okuyanlar ve de “Besin Duyarlılığı” testini yaptıranlar, kitapta yazılanlara ve test sonucu belirlenen yasaklara uyarlarsa “daha sağlıklı olacaklar, daha çok yaşayacaklar.”
 

Varlıklı kesimdeki beyler hanımlar, “yemekten içmekten kesildi...” Parasızlıktan değil... Bir kitap ve de bir kan testi yüzünden... Varlıklı kesimdekiler şimdilerde süt içmiyor. Yağ, yoğurt, peynir gibi sütlü ürünleri yemiyor. Kırmızı et yasak. Kafaları iyice karışanlar tavuk eti, hatta balık eti de yemiyor. Her türlü şekerli ürüne el sürülmüyor. Beyaz un ile yapılmış hiçbir gıda maddesi yasak. Alkollü içki kötü. Hele fermente olanları (şarap, bira) tukaka... İyi de geride ne kaldı diyeceksiniz? Her türlü yeşilliğin çiğ, haşlanmış ve de zeytinyağı ile pişirilmişi yenilebilir. Zeytinyağı bile kararında yenilecek. Siyah ekmek yenilebilir. Zeytin yenilebilir. Fasulye, nohut, mercimek, bakla tavsiye edilir. Zeytinyağı ile pişirilmeleri şartı ile... Pilav da zeytinyağı ile pişirilecek. Börek siyah un ile yapılır, yumurta, tereyağı, peynir kullanılmaz, sebzeli olur ise izin var. Pardon... Çay kahve de yok. Bunlar genelde yenilemeyecek gıda maddeleri... Kişiye özel sınırlamalar da var. Bazılarına karpuz, kavun yasak... Bazılarına domates, hıyar yasak... Bazılarına soğan sarımsak yasak...

İnsanlar yemekten içmekten kesildi
Konuya yabancı olanlar “Olur mu böyle şey!” diyecekler... Fakat inanınız ki oluyor... Hiç olmazsa benim çevremde yaşayanlar, bana göre “perişan”, onlara göre “mutluluğa ulaşmış durumdalar.”
Bütün bunlar “zayıflamak” için değil, “sağlıklı olmak, hastalanmamak” için... Çünkü dalga dalga yayılan yeni inanışa göre “Çin Mucizesi” kitabını okuyanlar ve de “Besin Duyarlılığı” testini yaptıranlar, kitapta yazılanlara ve test sonucu belirlenen yasaklara uyarlarsa “daha sağlıklı olacaklar, daha çok yaşayacaklar.”

Çin Mucizesi isimli kitabın önce İngilizcesi geldi. Ardından da hemen Türkçeye çevrildi. (Martı Yayınevi. 296 Sayfa 19 TL) Bu kitap hemen hemen yenecek ne varsa hepsini kötülemek üzerine kurgulanmış.
Derken efendim, ardından “Besin Duyarlılığı” (Intoleransı) testi salgını başladı. (Milliyet Cadde’nin ünlü hekimi Dr. Hasan İnsel besin alerjisi ile besin duyarlılığının farklı şeyler olduğuna dikkati çekiyor.)
Besin Duyarlılığı’nı belirlemek için kan alıyorlar. O kanı laboratuvarda inceliyorlar. Ve sonra kanı alınanın önüne uzun bir liste koyuyorlar. “Sakın yumurta ve yumurtalı madde yeme... Sakın süt içme... Sakın kırmızı et yeme... Şeftali dokunur... İncir bayıltır. Greyfurt öldürür” diyerek insanın hayatını karartıyorlar... Testi bir defa yaptıran, sonuçlara inanmasa bile kafası karıştığından “rahatı, huzuru kalmıyor.” Bu gibi testler şimdilerde çok yerde farklı isimle yapılıyor. Fiyatı 1.500 TL dolayında.

Sofra muhabbeti sona erdi
Ben “yokluk kuşağı”ndan olduğumdan Anadolu insanının büyük bölümü gibi tarhana çorbası, bakla çorbası ile fasulye pilavdan hoşlanırım. Tükrük köfte dışında fazla et yemem. Fakat yemek içmek meraklısı olan sofra adabını bilenlerle bir masa etrafında oturmaktan zevk alırım. Şimdilerde bu zevki elimden aldılar. Kiminle bir sofra etrafında buluşsak, bazıları Çin Mucizesi kitabını okudukları için öbürleri Besin Duyarlılığı testi yaptırdıkları için “Ben onu yemem... Ben bunu içmem. O bana yasak... Bu sana yasak” muhabbeti ile sofraya aç oturuyorlar, aç kalkıyorlar... Şimdi okuyucularım bana “Sonuç nedir ?” diye soracaklar? Ben kitabı aldım ve okudum. Besin Duyarlılığı testini henüz yaptırmadım... Kitabın ve testin işe yarayıp yaramadığını merak etmiyor değilim... Ama durup dururken kafamı karıştırmak istemiyorum. Kitapta yazılanlara ve test sonuçlarına göre yemekten içmekten kesilen dostlarım, arkadaşlarım “memnun olduklarını” söylüyorlar. Onlar memnun olduğuna göre mesele yok demektir. Ömürleri uzadı mı? Zaman gösterecek...

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Edebiyatçıların kaleminden kategorisindeki tüm hikayeler
7302 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çin mucizesi, yemek kitapları, yemek ve yaşam, besin duyarlılığı, beslenme, sofra muhabbeti

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri