Libya’nın en bilinen yöresel lezzeti “Couscousi”

29.03.2011 - 17:01 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Libya, Arap ülkeleri içinde alkol ve uyuşturucu kullanımında en katı olanlardan. Öyle ki 1969 devriminden sonra, Trablus’ta gece hayatı hiç yok. Devrim günü 1 Eylül’de kutlanıyor.

Bugünlerde Libya dünyanın gündeminde, Herkes Libya'daki gelişmelerin nasıl seyredeceğini merak ediyor. Libya için 18 Mart'tan itibaren hayat değişti. Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi'nin kararına dayanarak Fransa, İngiltere ve ABD'nin önderliğinde Libya’ya karşı 18 Mart 2011 akşamı havadan askeri operasyon başlattı. Operasyonun gerekçesi, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin halka baskı ve şiddet uygulaması ile Libya'nın BM kararlarına riayet etmemesi olarak açıklandı.

Peki Libya halkını ayaklandıran neydi? Libya Kültürü'ne biraz bakmaya nedersiniz?

Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Trablus, Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biridir. Kuzey Afrika’nın Akdeniz kıyısındaki ülkenin doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşuluk ilişkileri bulunuyor. Ülkenin adı olan “Libya”, eski Mısırlıların Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları “Lebu” sözcüğünden gelir. Sözcük eski Yunancaya “Libya” olarak geçmiş.

Ülkenin adı olan 'Libya', eski Mısırlılar'ın Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir. Sözcük eski Yunanca'ya 'Libya' olarak geçmiştir.İç savaş sonrası biri de facto olmak üzere iki devlete ayrılmıştır.

Hasan Pulur, Milliyet Gazetesindeki yazısında Libya'daki ayaklanmanın altında yatanları yazıyor:

Eğer, geçen gece Fatih Altaylı ile Murat Bardakçı’nın “Teke Tek” televizyon programına katılan Orhan Koloğlu’nu dinlemiş olsaydınız...
Orhan Koloğlu bizim kuşaktan, hem gazetecidir, hem de tarihçi, ciddi bir araştırmacı...
Orhan Koloğlu’nun Libya uzmanlığı eskilere dayanır, özellikle Kaddafi döneminde bir veya iki kere de rahmetli Ecevit’le gitmiştir.
* * *
Ecevit, Kaddafi’ye ısrarla Türkiye’de yatırım yapmasını önermiştir, bir gün petrol tükenirse ya da petrol gelir sağlamazsa, Türkiye’deki Libya’nın ortak yatırımları, Libya halkına destek olacaktır.
Koloğlu’na göre Libyalılar “çalışmayan, üretmeyen” bir halktır, hazır yemeye alıştırılmışlar, daha doğrusu Kaddafi onları buna alıştırmıştır.
Petrol gelirinin bir bölümünü halka dağıtmıştır, aylık gibi emekli aylığı gibi.
Böyle bir geliri olan halk niye çalışsın, hem çalışsa ne üretecek, kime satacak, kim uğraşacak?
* * *
Halk bu dağıtımdan memnunmuş, ama giderek homurtular başlamış...
Niye?
Çünkü tüketim malları Libya’ya girmeye başlamış, büyük alış-veriş merkezleri açılmış, ama halkın aldığı para bunları almaya yetmiyor...
İşte bugünkü ayaklanmanın temelinde yatan buymuş...
Zaten hareket başlar başlamaz Kaddafi aylıklara zam yapacağını duyurmuş ama...

Libya ve kültür...

Libya'da gece hayatı yok gibi

Libya, Arap ülkeleri içinde alkol ve uyuşturucu kullanımında en katı olanlardan. Öyle ki 1969 devriminden sonra, Trablus’ta gece hayatı hiç yok. Devrim günü 1 Eylül’de kutlanıyor.

Libya'da en popüler mekanlar kafeler

Otel barlarında meyve kokteylleri, kafelerde naneli çay, meyve suları ve nargile içmek mümkün. En popüler kafeler Osmanlı Kulesi içindekiler ve Yeşil Meydan’dakilerdir. Bu kafeler oturmadan önce ya da sonra Akdeniz kıyısında yürüyüş ya da minik parklarda piknik yapabilirsiniz.

Müzisyen ve dansçılar düğünlerde, ramazan, dini bayramlar ve belli başlı kutlama günlerinde performanslarını sergilerler. Son yıllarda özellikle ülkenin güneyinde pek çok festival düzenlenmeye başlandı. Şehirdeki turizm acentelerinden festival tarihleri ile ilgili bilgi almak, düzenlenen turlarla festivallere katılmak mümkün.

“Couscousi” Libya’nın en bilinen yöresel lezzeti

“Couscousi” Libya’nın en bilinen yöresel lezzetidir. Buharda pişirilmiş koyun veya kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilmesinden oluşur. Sebzeler ve baharatlardan yapılan bir sos eşliğinde yenir. Bir diğer yöresel yemek “bazen” de sıcak soslarla servis ediliyor. Elle yenen bu yemek genellikle Libyalıların vazgeçilmez öğlen atıştırmasıdır.

Ulusal içecekler olarak naneli kırmızı ve yeşil çay öne çıkıyor. Hemen her yerde özel minik bardaklarda servis edilen çay genellikle şekerli bir şekilde masaya geliyor. Özellikle akşam yemekleri sonrası ikram edilen çaya nane de ekleniyor.

Büyük bir kent olan Trablus’ta Çin’den Avrupa mutfağına kadar balık dâhil pek çok yemeği bulma şansınız var. Amerikan Fast food zincirleri de Trablus’un içine nüfuz etmeyi başarmış halde.

Genellikle istenilen restoranda yer bulunabiliyor. Nadiren masa beklemek gerekse de garsonlar hızlıca bir yer açmayı başarıyor. Restoranlarda fiyatlar 6 dolardan başlayıp 60 dolara kadar çıkabiliyor.

Libya'nın görülmesi gereken yerleri

İÖ 500’lü yıllarda Fenikeliler tarafından kurulan Trablusgarp pek çok medeniyete tanıklık etmiş bir şehir. Kentin en etkileyici alanları için Yeşil Meydanı ve Şehitler Alanı’nı söylemek mümkün. Bu çevrede bulunan Assai El-Hamra Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Kalenin içinde yer alan Cemahiriye Müzesinde neolotik çağdan günümüze pek çok eser sergilenmekte.

Kalenin arka tarafında Eski Kent yer alıyor. Bu bölgeyi hakkıyla dolaşmak yaklaşık üç saat alıyor. Suk El Müşir, Suk El Türk gibi çarşılar, yukarıdan kemerli daracık sokaklar, beyaz badanalı evler, Karamanlı Camisi, 1200 yıllık olduğu söylenen En Naka Camisi, Osmanlı döneminin Gurci, Osman Paşa, Turgut (Dragut) camileri, medreseler, hanlar Eski Kent’in zenginlikleri arasında. Ayrıca eski Fransız, İngiliz elçilikleri, kiliseler, surlar, kapılar ve Marcus Aurelius Kemeri’ni de görmelisiniz.

Trablus’un kalbi olarak anılan Cemahiriye Müzesi oldukça önemli bir kurum. Sergilenen eserler ve onların sunumu buranın dünyanın en önemli müzeleri arasında anılmasını sağlıyor. Neolitik çağlardan modern zamana kadar çeşitli eserlerin sergilendiği müze dört katta yayılan 47 galeriden oluşuyor.

Assai Al-Hamra olarak da bilinen Trablus Kalesi, pek çok lorda yüz yıllarca ev sahipliği yapmış. İlk kulenin 7. yüzyılda Libya’yı Müslüman saldırılardan koruma için inşa edildiği tahmin ediliyor. Kaleye müze biletinizle girebilirsiniz. Kale pazartesi günleri hariç 08.00–14.00 arasında, ayrıca cuma günleri 16.00–18.00 arasında da açık.

Trablus’un geçmişinde önemli yeri olan Oes isimli Roma şehrinden geriye çok az eser kalmış. Marcus Aurelius’un dört sütunlu köprüsünden geriye kalan Aurelius Kemeri nadide eserler arasında. 

Osmanlı döneminden kalma Gurci Camisi, 1833 yılında Kaptan Mustafa Gurgi tarafından yaptırılmış. Trablus’un en önemli camileri arasında yer alan mabedin minberi oldukça güzel. Bir başka önemli cami Karamanlı 1738 yılına tarihleniyor. Yeşil Meydan’da Trablus Kalesi’nin arkasındaki caminin içinde Libya’nın en iyi tahta işçiliği sergileniyor. Trablus’un meydanındaki İtalyan Katedrali 1970 yılından beri, cami olarak kullanılmaktadır. Orijinal kilisenin yapımı ise 1928 yılında tamamlanmış.
 
Karamanlı ailesi Trablus’ta 18. yüzyılın büyük bir bölümünde ve 19. yüzyılın ilk yarısında hâkimiyetini sürdürdü. Onlardan geriye 19. yüzyılın başlarında Yusuf Karamanlı tarafından yaptırılan Karamanlı Evi kaldı. Ailenin düşüşüyle birlikte bina İtalyanların Toskana Konsolosluğu olarak kullanılmaya başlandı.
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Dünya mutfaklarından kategorisindeki tüm hikayeler
11886 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
libya, rixos libya, libya dinarı kaç tl, libya resimleri, libya nerede, libya işçi alımı, cengiz inşaat libya iş ilanları, ayna libya izle, yamata libya, libya şehir fotoğrafları, libya yapay nehir projesi, 1 libya dinarı kaç tl, ayna libya, libya bingazi fotoğrafları, naco inşaat libya, libya kültür merkezi arapça kursu, libya hava durumu, ayna programı libya izle, libya tripoli, libya nerde, rixos libya otel, libya çimi, 1 libya dinarı kaç dolar, libya dinarı kur, libya dinarı kaç dolar, libya müzikleri, libya sirte şehri, libya gece hayatı, libya plakası, emsaş libya, libya üniversiteleri, koray inşaat libya, libya forum, tav libya, libya ingilizcesi, libya ingilizce, libya rixos otel, peşin inşaat libya, libya nerededir, libya ihaleleri, libya hangi kıtada, libya jalu, libya airlines, libya başkenti neresidir, libya rixos hotel, libya güzelleri, libya kargo, libya daki ofisimize, dünya haritası libya, libya bilet fiyatları, libya furniture, taşyapı inşaat libya, libya da çalışmak, libya vergi mevzuatı, libya müteahhitleri, libya ticaret müşavirliği, dünya haritasında libya, libya çalışma vizesi, libya wikipedia, metiş inşaat libya, tekfen libya şantiyesi, libya havaalanı, libya neresi, libya rixos, libya uydu görüntüleri, btk libya, libya ordusu, libya haritası resimleri, sembol libya, libya dünya haritası, libya yüzölçümü, libya siyasi haritası, libya arapçası, al assa libya, libya bayrağının anlamı, libya turistik yerler, cengiz libya, libya surt, libya türk inşaat firmaları, günay inşaat libya, libya insanları, libya uydu görüntüsü, muammer arabi libya, libya şantiyeleri, uskon libya, aska inşaat libya, ayyıldız inşaat libya, libya kaddafi, stfa libya şantiyesi, libya iş kanunu, libya belgeseli izle, cengiz holding libya, libya da gece hayatı, libya ülke raporu, libya nereye bağlı, sembol insaat libya, libya inşaat mühendisi maaş, libya tv kanalları, libya belgeseli, libya haritadaki yeri, libya yemek kültürü, libyada nereye gidilir, libya hakkında, libya vikipedi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri