Tombalak Tomurcuğum

27.06.2010 - 8:30 | Diyet - Tüm hikayeler
 • Yaz geldi ya bir telaş, kıştan kalan fazla kilolardan kurtulmak istiyoruz.

Yaz geldi ya bir telaş, kıştan kalan fazla kilolardan kurtulmak istiyoruz. Ben de başladım diyete. Akapunktur iğneleri bile taktırdım kulağıma. Çünkü kilolarım almış başını gidiyordu ve sıkıştığımda profesyonel yardım almaktan çekinmem.

TOMBALAK TOMURCUĞUM

Yaz geldi ya bir telaş, kıştan kalan fazla kilolardan kurtulmak istiyoruz. Ben de başladım diyete. Akapunktur iğneleri bile taktırdım kulağıma. Çünkü kilolarım almış başını gidiyordu ve sıkıştığımda profesyonel yardım almaktan çekinmem. Tiroid hormonlarıma, şekerime, özellikle insülin direnci var mı diye tokluk kan şekerime filan baktırdım. Makul ve mantıklı gelen bir diyete başladım, doğru. Hani gelin ata binmiş ya nasip demiş! (hiçbir atasözünü tam yerine denk getiremem, uydu mu bu buraya?)

Evet diyete başladık. Kabuk tarçınlı, karanfilli çaylar mı istersin demleme yeşil çaylar mı? Rezenenin tohumlarından, kök zencefilli çaylardan tut, yemeklere toz zerdeçal ekmelere kadar her türlü alternatifi uygulama kararlılığındayım. Az kalorili içeriği ve tok tutması ile meşhur Çengelköy hıyarı, can eriği gibi meyve sebzeyle doldurdum buzdolabımı. Yürüyüşlere de başladım. Fazlalıkları atıp, ayak parmaklarımı eğilmeden görme azmindeyim!

Fazla kiloların, damar sertliği, yüksek tansiyon, kolestrol, şeker, kalp-damar hastalıklarını tetiklediğini biliyorum. Daha sağlıklı bir yaşam için elimden geleni ardıma koymama gayretindeyim. Bu nedenle, türlü bahaneler arkasına saklanıp diyet yapanların hevesini kırmak gibi bir niyetim yok.

Saydığım tüm nedenlerden dolayı, iyi bir diyetin insanı bedenine küstürmek yerine onunla barışmanın bir yolu olması gerektiğine inanıyorum. Diyet metabolizmamı ve duygusal dünyamı alt üst etmemeli. Sanki çok çirkinmişim, zayıflayınca dünya güzeli olacakmışım gibi hissetmemeliyim.

Her daim diyette olan, çok istemesine rağmen kilo veremeyen ve kırk kere yemin bozan hemcinslerime sesleniyorum. İlhan Şeşen’in şarkısını hatırladınız mı? Ben bayılırım:

“Ah canım, hanımcığım

Tombalak tomurcuğum

Can yoldaşım, tosuncuğum” diye başlar,


Yuvadan uçan çocukların ardından, baş başa kaldığı tomurcuğuna seslenmeye devam eder:


“Yandık hanım, yine yalnız kaldık

Bodrum'a mı yerleşsek

Çok sıcak olma mı Bodrum?

Ya çıkarsa oralarda tansiyonum?

Ben de kalp var, sen de şeker

İki yudum rakı canımız çeker

İçemeyiz kudururuz mehtap küser

Birden bire olmaz ki böyle

Alıştırmak lazım insanı

Nereye çocuklar, aceleniz ne?”

Diyet daha sağlıklı yaşamak için uygulanan bir yöntemdir, uygulayalım sorun yok. Ancak kendimizi sevmek veya sevilesi olmak için illa makul kiloda olmamız gerektiğini de kim söylemiş? Tombulken de giyelim çiçekli elbiselerimizi, savuralım eteklerini. Ne baharı zehir edelim kendimize ne de yazı. Hadi rast gele…

tarafından girilen tüm hikayeler Diyet kategorisindeki tüm hikayeler
7507 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 28.06.2010 - 9:25
 • Hakkı
 • Ah kilolar ah!
 • Neden kadınlar kilolarını dert eder ki, sağlıklı olmak mı? Güzel görünmek mi. Erkeklerin böyle bir derdi yokken, onca kafa yormalar enerji harcamalar neden?
  Kilo vermenin en etkili yolu, evde sana ne diyorlarsa onu yapmak. Çamaşırları topladın mı Hakkı? Ütü kalmıştı ona bir bakıverdin mi. Eve yeni girdin ama balıklar kızartılmak için seni bekliyor. MArketten ekmek almayı unutmadın değil mi Hakkı?
  Allah hakkı..kul hakkı derken Hakkı zayıfladı.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
diyet, diyet çeşitleri, diyet hakkında, diyet hikayeleri, diyet konuları, diyet programı, diyet programları, diyet türleri, diyet yaparım, diyet yapıcam, diyet yapıyorum, diyet yapma, diyet yapmak, diyetle kilo ver, diyetle kilo verme, diyetle zayıflama, diyetler, diyetler hakkında, ideal kilo, kahvaltıdan önce sirke, kalori, kilo kaybı, kilo ver, kilo verme, kilo vermek, rejim, rejim ve zayıflama, rejim yaparım, rejim yapma, rejim yapmak, rejimle zayıflama, sağlıklı zayıflama, zayıflama, zayıflamak, Zayıflarım, Zayıflıyacağım

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri