Böyle diyet olmaz!

15.02.2010 - 23:28 | Diyet - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Günde 9 adet muz yiyen İngiltere Başbakanı Gordon Brown, diyetisyenleri şaşırttı

Muz yiyerek zayıflanır mı?

İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un, sağlıklı kalmak için günde dokuz adet muz yediği açıklandı. İngiliz basınında yer alan haber sonrasında diyet uzmanları farklı görüşler ortaya koydu. Kimisi, “dokuz adet muz yiyen insanda yan etkiler ortaya çıkar” dedi, kimisi mide fesadından söz etti.

Tematik bir diyet uygulayan Brown'un ne derece sağlıklı beslendiği tartışılır.

Uzmanlara göre muzda karbonhidrat ve elyaf miktarı çok fazla ve günde dokuz adet yenmesi halinde, mide fesadı (hazımsızlık) ortaya çıkabiliyor ve kişi, sık sık tuvalete gitmek mecburiyetine kalabiliyor.

İngiliz Diyet Birliği üyesi Sian Porter, “Başbakana, dokuz muzu azaltmasını ve yerine, daha farklı renklerde meyveler koymasını öneriyoruz” dedi. Porter, elyaf içeren yiyecekleri ani bir şekilde artırmayı tavsiye etmediklerini de kaydetti.

Porter, elyafın mide ve bağırsaklar ile ilgili (gastrointestinal) sıkıntıya yol açabileceğini de belirtti.
Porter, “başbakanı, çikolatayı terk edip meyveye başladığı için tebrik ediyoruz ama meyveleri seçerken, gökkuşağı gibi çok renkli olmalarına özen göstermesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Ülkemizdeki diyetisyenler ne diyor?

İngiltere Başbakanı Brown’un günde 9 muz yediği diyetini, ülkemizdeki diyetisyenlerden ikisine de soruldu. Görüşleri şöyle:

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Feriha Balkır:

“Günde dokuz muz yemek kesinlikle yanlıştır, deliliktir. Böyle şey olmaz. Dokuz muz, 18 porsiyon meyveye eşittir. İngiltere Başbakanının bu kadar muzu neden yediğini sorgulamak lazım… Muz besleyici bir meyvedir. Yüz gram muzda 102 kalori, 1,2 protein vardır. Bu kadar muz yemek sağlıklı değildir. Muz zaten vitamin C yönünden zayıf bir meyvedir. Kalorisi de çok yüksektir.”

Diyetisyen Özge Taşker:
“Muz D vitamini ve magnezyum açısından zengindir. Diğer meyvelere göre daha kalorilidir. Olgunlaşmış muz tüketmek kan şekerini çok hızlı yükseltir. Olgunlaşmamış muzun nişasta içeriği düşüktür. Kan şekerini çok etkilemez. Muhtemelen midesinde reflü veya gastrit vardır. Muz bazik bir meyvedir, midedeki asidi dengeler. Bu nedenle tüketiyor olabilir.”

İngiltere'nin ağır borç yükü ile gündemde olduğu bugünlerde, stres katsayısı yükselen Başbakan Brown'un muz tüketiminin yüksek olmasına şarşımamalı. Diyetisyen Özge Taşker'in yorumu bir mide problemnin olabileceği.

Anlaşılan o ki 9 muz yiyerek zayıflanmıyor!

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Diyet kategorisindeki tüm hikayeler
8222 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
muz, diyet, ingiltere başbakanı gordon brown, yemek ve yaşam, diyet yapmak, kilo rejim, 7 günlük diyet listesi, başarı hikayeleri zayıflama, başarılı diyet hikayeleri, başarılı zayıflama hikayeleri, başarılı zayıflama öyküleri, beslenme listesi, beslenme ve diyet, diyet başarı hikayeleri, diyet günlüğü, diyet hikayeleri, diyet hikayesi, diyet kilo, diyet kilo verme, diyet l, diyet liste, diyet listesi, diyet program, diyet programı listesi, diyet salatalar, diyet siteleri, diyet sitesi, diyet ve beslenme, diyet ve su, diyet yapanlar, diyet yapanların başarı hikayeleri, diyet yemek, diyet yemek listesi, diyeti, diyetisyen diyet listesi, diyetisyen diyeti, diyetisyen diyetleri, diyetisyen kilo alma, diyetisyen kilo almak, diyetisyen listesi, diyetisyen siteleri, diyetisyen taylan kümeli, diyetle kilo verme, diyetle zayıflama, diyetler listesi, diyetler ve yorumlar, diyetler ve zayıflama, diyetler zayıflama, en sağlıklı diyet listesi, en sağlıklı zayıflama ilacı, gerçek zayıflama, gerçek zayıflama hikayeleri, günlük diyet programı, hızlı zayıflama diyet, hızlı zayıflamak için, kılo verme, kılo vermenın yolları, kilo alma, kilo alma diyet, kilo alma diyet listesi, kilo alma diyet programı, kilo alma diyetisyen, kilo alma diyetleri, kilo almak için diyet programı, kilo diyet, kilo ver, kilo verme, kilo verme başarı hikayeleri, kilo verme diyet, kilo verme diyet listesi, kilo verme diyetleri, kilo verme hikayeleri, kilo vermek, obezite diyet listesi, resimli zayıflama hikayeleri, sağlıklı beslenme diyet, sağlıklı beslenme diyeti, sağlıklı kilo verme diyet listesi, sağlıklı zayıflama, sağlıklı zayıflama diyet listesi, su ve zayıflama, şok zayıflama diyeti, ünlülerin zayıflama hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri, zayıflama başarı hikayeleri, zayıflama diyet günlüğü, zayıflama diyet listeleri, zayıflama diyet programı, zayıflama diyeti listesi, zayıflama diyetleri listesi, zayıflama hikayeleri, zayıflama hikayeleri resimli, zayıflama için, zayıflama ilaç, zayıflama istiyorum, zayıflama kilo verme, zayıflama yöntemlerı, zayıflamak ıstıyorum, zayıflamak istiyorum diyet, zayıflamak kilo vermek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri