Yemeğe başlarken mutlaka bir kase çorba

30.08.2009 - 23:30 | - Tüm hikayeler
  • Sonrasında yenilenler, içilenler ne olursa olsun; yemeğe başlangıçta mutlaka bir kase çorba olmalı. Dudağa, damağa, dile, gırtlağa ve mideye bir “merhaba”dır çorba.


Ablamı dört yaşına kadar emziren ve hatta sevmediği birkaç hısmın erkek çocuklarını da ablama “süt kardeş” yapan anamın sütü bana gelince kesilmiş. Bizim oralarda kadınlar, ileride dünür olmak istemedikleri kimselerin akran çocuklarını daha bebekken emzirip, görücü kapısını baştan kapatırlarmış. Zira “süt kardeş” olanlar birbirleri için ensest hale gelirmiş.
 
İşte bu sütü bol anacığım, beni doğurduktan üç ay sonra bir hastalanmış ki; öldü sanıp çenesini bile bağlamışlar. Birkaç hafta sonra iyileşmiş ama bu defa da aniden sütü kesildiği için beni inek sütüyle beslemeye çalışmışlar. Fakat bu yeni sütün tadını, bir türlü bana beğendirememişler. Hatta bize “sütkardeş” misillemesi yapmak isteyen birkaç kız anasının memesini de red etmişim.
 
Ağzıma çay kaşığı ile akıtılan şekerli suyla ve geceli gündüzlü viyaklamayla geçen üç günün sonunda nihayet komşumuz Hörü Meryem çıkıp gelmiş. O yıllarda altmışını geçkin bir kadın olan Meryem Teyzeye herkes “Hörü Meryem” dermiş. İri cüssesi ve korkusuz bir kadın olması sebebiyle bu lakabı takmışlar. Hörü Meryem, bana şöyle bir bakmış ve anama dönüp:

-Senin aklına tükürem. Karı kısmının sağ memesinden süt akarsa, sol memesinden çorba akar. Kalk, şu çocuğa bir tarhana çorbası pişir. Ama tarhanayı, önce şu süzekten geçirip iyice incelt...

Evet, çorba.

Kimilerine göre asıl yemeklerden önce baştan savılacak bir üvertür. Kimilerine göre de sofraların baş tacı eşsiz bir lezzet. Aç insanın aynı zamanda sıvıya da ihtiyaç duyduğunu, aç insanın yorgun ve dermansız olduğunu ve gırtlağından geçecek katı bir lokmanın bile onu yoracağını düşünenler için besin değeri olan bir sıvı ile yemeğe başlamanın yerindeliği.

Bana göre ise sol memeden sunulacak gibi doğal, kolay ve temel bir yemek çorba. Sonrasında yenilenler, içilenler ne olursa olsun; yemeğe başlangıçta mutlaka bir kase çorba olmalı. Dudağa, damağa, dile, gırtlağa ve mideye bir “merhaba”dır çorba.


Yemeğin ön sevişmesi gibi çorba…

tarafından girilen tüm hikayeler Çorba hikayeleri kategorisindeki tüm hikayeler
5274 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 05.02.2010 - 21:24
  • müzeyyen
  • ***
  • son tabir oturmuş:)

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çorba, çorba hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri