"Topuksever"ler için paça çorbası

01.09.2009 - 17:58 | - Tüm hikayeler
  • Paça Çorbası, büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için en sağlıklı besin.

Balerin gibi parmak uçlarında yürüyüşü dikkatimizi çekiyordu ama bir şikayeti olmadığı için üzerinde durmamıştık. Bir süre sonra topuklarının ağrıdığını söyleyince hemen doktora götürdük tabi.
Muayene ve incelemeler sonucuna göre ağrının sebebine teşhis konuldu: “topuk sever” Büyüme çağındaki bazı çocuklarda görülürmüş. Hızlı uzayan bacak kemiklerinin yaptığı ağrı yüzünden topuklara basılamıyor ve basılamadığı için de bir süre sonra kemik iliğinde ödemler oluşuyor. Peki tedavi? Ortopedik topukluk, jel ve ağrı kesicilerle bir süre idare edilecek. Birkaç aydır böyle idare ediyoruz ama topuk severimizin tek taraflı sevgisi de hala devam ediyor. Kısa dönemde bu sevdadan da usanacak gibi görünmüyor.
Geçen gün gittiğimiz bir başka doktor da çorba önerdi.

Paça Çorbası, "topuk sever" türündeki rahatsızlıklara iyi gelirmiş. İyi de bizim evde sadece tarhana, şehriye, mercimek gibi çorbalar bilinir. Hani vejateryen değiliz ama sakatat türü pek uğramaz mutfağımıza. Hele aksak balerin, telaffuz bile edemez. Ama işin ucunda tedavi ve söyleyen de bir hekim olunca; hemen paça çorbası için seferber olduk.

Öğleden sonra gidip tütsülenmiş ayakları alıp geldik. İyice temizlenip yıkanan ayaklar tencerede kaynarken, kolay ve yapılabilir bir paça çorbası tarifi için ilgili sitelere göz atmaya başladık. Sonunda malzeme basitliği ve yapılış kolaylığı bize uyan bir tarifi uygulamaya karar verdik.

Tarifin birinci parağrafını es geçtik. Çünkü onu zaten bilmeden yapmış ve tenceremiz çoktan fokurdamaya başlamıştı.  Bir çorba kaşığı tereyağında yine bir kaşık unu kavurmak ve üzerine iki kaşık kaynayan kemik suyundan ilave etmek. Bir yumurta ile bir limonun suyunu iyice çırpmak. Sonra bunları tencereye boca edip beş dakika daha kaynatmak. Servis ederken de sirke ve sarımsak. E bunları not almadan gidip mutfakta uygulayabildiğimize göre Alzheimer bize şimdilik uğramaz gibi.

Akşama doğru Paça Çorbamız hazır. Hazır olmasına da hazır da; işin asıl zor kısmı bundan sonra başlıyor. Şimdi bu çorbayı, bizim aksak balerine nasıl içireceğiz ? Zaten elimde poşet eve girdiğimden beri gelip gidip söyleniyor:
 
-Öğğğhh ne kötü kokuyor o şey. Ben yemeeeemmmm!!

tarafından girilen tüm hikayeler Çorba hikayeleri kategorisindeki tüm hikayeler
8879 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
paça çorbası hikayesi, büyüme çağındaki çocuklar, fotoğraflarla paça çorbası

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri