Tarhana Çorbası

26.09.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Tarhana hamuru öyle kıpır kıpır şişecek tabi.

Bizim evde iki ekmek teknesi vardı. Büyük tekne ve küçük tekne. Küçüğünü bi kere kızak gibi kullandım diye epey sopa yemiştim. Çocuk aklı işte. Hamur karılan, içine un işlemiş ekmek teknesine oturulur mu hiç!

İşte bu küçük ekmek teknesinde tarhana hamuru yapardı Annem. Bizim oralarda tarhana hamuruna yoğurt, domates, biber, ve bilumum baharat çeşitleri atılır. Yoğurma işi bittikten sonra da üzerini örtüp bi köşede bekletirler. İşte bu benim kızak yaptığım küçük tekneyi de böyle sarıp sarmalayıp koydular sedirin ucuna.

Bizim evde pencere boyunca uzanan tahta sedir vardı. Üstü ot yastık ve pamuk minderle kaplı. Ben de uzanmış o sedirde yüzükoyun tommiks okuyorum. Gözüm birden üstü örtülü küçük tekneye takıldı.Örtü yavaş yavaş kıpırdıyor, adeta içinde nefes alan bir şişman adamın göbeği inip kalkıyor. Şimdiki çocuklar olsa basar feryadı ama biz o devirlerin çocuğuyuz. Şeytan görsek bile edepsizlik etmez, bağırıp çağırmayız.

Neyse ben yavaştan kalkıp yaklaştım tekneye ve usulca açtım kıpırdayan örtüyü. Daha önce pek çok kez ekmek hamuru görmüştüm ama bu tarhana hamuru bir değişikti. Bi kere rengi turuncuya çalan bir koyu sarılıktaydı. Ve üstü resmen kaplumbağa kabuğu gibi kabuk kabuk çatlamış, alttan gelen kabarmalarla nefes alan bir insanın karnı gibi hareket ediyordu. O sıra annem çıkıp geldi ama kızmadı nedense.

-Noldu ne bakıyorsun öyle?
-Sanki hamur kıpırdadı gibi
- Kıpırdar o.

Tarhana hamuru öyle kıpır kıpır şişecek tabi.

-Aynı Elmas ablanın göbeği (*) gibi görünüyor.

-Gözün kör olmaya. Töbee de.

(*)Akrabamız Elmas Abla, yeni doğum yapmıştı ve hamilelik boyu gerilen karın bölgesinin doğum sonrası halini görmüştü çocuk gözlerim.

tarafından girilen tüm hikayeler Çorba hikayeleri kategorisindeki tüm hikayeler
11465 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri