Deneysel Çorba

09.09.2009 - 15:11 | - Serdar Kordu Tüm hikayeler
  • Çorbanın Adı Yok. Bu ismi ben verdim anlayacağınız üzere. Yapanın ruhsal durumuna, malzeme zenginliğine göre değişecek bir çorba bu.
  • Bu çorba, bir çeşit terapi işlevi görecek, kime yaptığınıza göre renk ve içerik kazanacak bir karakter atma çorbası.

Çorba bir keyif işidir. Mutluysanız, yeniliklere açıksınızdır, denemelere girişmek kaçınılmazdır ve böyle bir “iyi saatte olsunlar”ınıza denk gelecek çorba yapımınız hoş özgünlükler taşıyacaktır.
Çorba aynı zamanda var olan malzemeyi değerlendirme girişimi, mutfakta ömrü tamamlanmış olanı işlevlendirme sanatıdır.

Hem tasarrufçu hem de maharetliyseniz ve üstelik yaratıcılık zamanınızın tam ortasındaysanız Çorbanın Adı Yok yapabileceğiniz en güzel “çalışma”dır.

Bakın “çalışma” diyorum zira “çorba bir sanattır”a vurgu yapıyorum. Burada söz konusu olan bir performans sanatıdır. Çorba içinde olduğunuz ruh halinin, yaşama sevincinin göstergesidir böyle zamanlarda. Şairin ilhamı gelmiştir, müzisyen yeni bir beste yapmak üzeredir...

Çorbanın Adı Yok. Bu ismi ben verdim anlayacağınız üzere . Yapanın ruhsal durumuna, malzeme zenginliğine göre değişecek bir çorba bu. Bir çeşit terapi işlevi görecek, kime yaptığınıza göre renk ve içerik kazanacak bir karakter atma çorbası.

Dilerseniz hazır çorbalara katkılarla biçimlendirin -bir nevi terbiye çabası olsun kimi kez girişiminiz- dilersiniz eldeki şehriye, mercimek ya da tarhanayı, tavuk suyu, dere otu, maydanoz, türlü çeşit baharatla harmanlayabilirsiniz; bir keresinde semiz otu ve pazıyla buluşturduğum pirinci, limonla servis ederek türlü çorbasına denk gelecek bir çorba çıkartmıştım da epey bir taktir almıştım. Bir defasında pişen makarnanın suyunu süzmeden, nane ve karabiberle sulu olarak servis edince bayağı bir ilgi toplamıştım, makarna çorbası da fena bir şey olmamıştı hani. Cesaretli ve deneysel çabam renkli girişimlerimin yanına kaydedilmiş, eğlenmiştik.

Çeşit çeşit yemeklerin nasıl türediğini sanıyorsunuz, mutfak militanlarının devrimci denemeleriyle…

Serdar Kordu tarafından girilen tüm hikayeler Çorba hikayeleri kategorisindeki tüm hikayeler
7903 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
deneysel çorba, çorba, çorba ve mutluluk, çorba sanatı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri