Bir ayran çorbası macerası

30.08.2009 - 23:42 | - Tüm hikayeler
  • Ayran çorbasını kendi yoğurdunuzla yapmaya kalktığımıza başınıza neler gelebilir?

Bildiğiniz ayran çorbası..Ne zamandan beri ayran çorbası yapmayı planlıyordum. Artık hazırlıkları yapmaya başlamak hiç fena olmayacaktı. Tam bunu düşünürken televizyonda Profesör Erkan Topuzun konuk olduğu bir programı seyrettim. Kendi yoğurdunu kendin yap, mahalle sütçülerinden süt alıp mayalayın diyordu.Doğal gıdalardan uzaklaştıkça sağlık problemlerimizin arttığından bahsediyordu. Tabii ben bunları ciddiyetle seyredip çokta etkilenip evde ayran yapacak hazır yoğurt var mı diye bakmadan kendimi hemen dışarıya attım. Bulunduğum yer site...köyden sağılmış gelen sütü bulmak ne mümkün..

Sordum soruşturdum…bir arkadaşım semt dışında bir yer tarif etti. Gidip aradım ve buldum.Sağlıklı olacak ya..iki tane beşer kiloluk cam kavanoz aldım. Sütçüde güzelce kavanozları yıkadım. 10 kg süt alıp eve geldim.

İşin buraya kadar olan kısmı yarım günümü aldı. Kavanozlardaki sütü süzerek tencerelere döktüm.Tabii ki hepsini alacak kocaman bir tencerem yoktu. Üç tencerede sürekli başında durup taşmaması için karıştırarak epeyce bir efor sarfettim. Sonra ayrı ayrı cam kaplara boşaltıp soğumasını bekledim. Serçe parmağımı içine batırıp ılıkken mayaladım.Ve salonun en dingin köşesinde sarıp sarmalayıp uyumaya bıraktım.

Buraya kadar olan kısım günümün dörtte üçünü aldı. Geriye yıkanmak üzere iki koca kavanoz ve üç tencere kaldı. Tahmin edeceğiniz gibi bende ayran çorbası yapacak güç kalmadı. Başka sefere diyelim.
 
Tüm bunlardan sonra görüşünü aldığım bir diyetisyen pastörüze yoğurt ve sütlerin gayet sağlıklı olduğu asıl kaynattığım sokak sütlerinin mikrop ürettiğini ifade etti. Çok kaynatınca da içindeki yararlı maddeler gidiyormuş.
 
Bu durum benim kafamı iyice karıştırdı. En iyisi başka bir çorba yapmak. Var mı başka bir öneriniz?

Sağlıcakla kalın.

tarafından girilen tüm hikayeler Çorba hikayeleri kategorisindeki tüm hikayeler
7410 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çorba, ayran, ayran çorbası, çorba hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri