İşten artmaz dişten artar

05.11.2009 - 9:33 | - Ece A Tüm hikayeler
  • Son günlerde aklıma bir tasarruf planı geldi. Öğle tatilinde okulumuzun bulunduğu sokaktaki teyzemin evine gidiyorum. Zaten okula gitmeden önce sürekli kaldığım yerdi orası. Teyzemin evinde onun yemekleri ile karnımı doyuruyorum. Annemin bana verdiği 1,5 veya 2 TL para da cebimde kalıyor.

Bizim okulda sabahtan akşama kadar ders görüyoruz. Bu nedenle öğle tatilinde yemek yiyoruz. Annem, bana 1,5 veya 2 TL veriyor. Ben de bu parayla 1 TL’ye tost veya 50 kuruşa poğaça ve yanına 1 TL’ye ayran alıyorum.

Son günlerde aklıma bir tasarruf planı geldi. Öğle tatilinde okulumuzun bulunduğu sokaktaki teyzemin evine gidiyorum. Zaten okula gitmeden önce sürekli kaldığım yerdi orası. Teyzemin evinde onun yemekleri ile karnımı doyuruyorum. Annemin bana verdiği 1,5 veya 2 TL para da cebimde kalıyor.

Bu tasarruf ettiğim paralar ile nisan ayındaki ablamın doğum gününde ona hediye almayı düşünüyorum. Ayrıca mayıs ayında anneler günü ve haziran ayında babalar günü var. Bunlar içinde para biriktirmem lazım.

Bu sırrımı geçen gün babamla paylaştım. Babam da bana “Sen işten artmaz, dişten artar atasözünü uyguluyorsun. Eğer teyzende yemek yeme imkanın olmasaydı. Yani karnın aç kalsaydı, böyle tasarruf yapmana izin vermezdim. Bir kenara para biriktirmek, sevdiklerin için hediye düşünmek güzel. Ama bunlar için beslenmeni ihmal etmen doğru değil. Bu atasözümüz da zaten çok yoksulluk yaşayan insanların durumunu anlatır. Aslolan sağlıklı beslenmek. Tasarruf etmek ve hediye almak ikinci planda.” dedi.

Bir de hediyenin sadece para ile alınanlarla sınırlı olmayacağını söyledi babam. Ben de ablamın doğum günü için ayrıca bir şiir yazmayı düşünüyorum. İlk kıtasını yazdım bile. Unutmadan söyleyim:
 
Bir ablam var havai.
Yüksek yapar yuvayi
Deli dolu biridir.
Tembel ama zekidir.
 

Ece A tarafından girilen tüm hikayeler Çocuk yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
10884 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çocuk ve yemek, tasarruf

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri