Çocuklar neden yemek yemez?

20.10.2009 - 4:54 | - Tüm hikayeler
  • Sorun sadece basit, çocuksu kaprisler mi? Çocuklara sunulan bu yiyeceklerin niteliğinde, hazırlanışında, pişirilişinde ve hatta sunuluşunda bir yanlışlık olamaz mı?

Annelerin en çok üzüldüğü konuların başında, çocuklarının bazı yiyecekleri ağzına sokmaması gelir. Eti pek sevmeyen, sütü nazlanarak içen, dolmanın sadece içini yiyen, patlıcandan nefret eden, şeftaliye elini sürmeyen, maydanozu çatalıyla itekleyen, ayranın kaymağını süzen, pırasaya “ıııyyk” diyenlere bizzat tanık oldum. Ben de çocukluğumda bamyadan köşe bucak kaçıp, elmaya mantık izdivacı gibi yaklaşırdım

Peki neden çocuklar böyle davranır?

Sorun sadece basit, çocuksu kaprisler mi? Çocuklara sunulan bu yiyeceklerin niteliğinde, hazırlanışında, pişirilişinde ve hatta sunuluşunda bir yanlışlık olamaz mı?

Bir çocuk damak zevkinin geliştiği yaşlarda ilk kez yediği ama en müptelasının bile beğenmeyeceği tarzda pişirilen karnıyarıktan hoşlanmak zorunda mı? Pazardan alınan içi çekirdek deposu kart patlıcanın hiç suçu yok mu? Ya da güzelim patlıcanı, henüz aşçılığının kalfalık mertebesine ulaşmadığından pişirirken katleden annenin kusuru yok mu?

Körpe çocuk dişlerle çıtır çıtır yenileceği düşünülen ama ilk ısırışta, hormonlu hilkat garibesi  olduğu anlaşılan azman sivri bibere sitem etmeyecek miyiz? Cazibeli rengine aldanıp tabağımıza aldığımız domatesin, meşin gibi kalın kabuğunu ve odunumsu liflerini sevmek zorunda mıyız? Üç tarafı denizlerle çevrili olduğu halde, hangi mevsimde ve ne şekilde pişirileceğin bilmeyen ebeveynlerin önümüze koyduğu kılçık deryalarına itiraz etmeyecek miyiz?

Evet, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Peki, çözüm?

Çocuğumuza  soğan-ekmek bile yedirsek; soğanın da ekmeğin de iyisini bulup yedirmeliyiz. Meyve, sebze, peynir, zeytin, et, süt gibi her türlü yiyeceği satın alırken nicelik yerine nitelik önceliğimiz olduğunu unutmamalıyız. Ekonomik olarak çok zorlandığımızda ise beslenme dışındaki harcama kalemlerimizden tasarruf etmeliyiz.  Mutfağımızda pişirmesini iyi bildiğimiz basit yemekleri,  pek iyi beceremediğimiz yemeklere tercih etmeliyiz. Aşçılık becerimiz çok sınırlı ise geliştirmek için araştırmalı, okumalı ve bize uygun yeni lezzetleri yemek listemize eklemeliyiz.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Çocuk yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
10688 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 21.10.2009 - 12:21
  • Nihan Gümrükçü Özdemir
  • Bir Babadan
  • Bu yazı bir babadan annelere çok güzel tavsiyer içeren bir yazı olmuş. Saptamalarınızda da son derece haklısınız. Sadece şu noktada karşı çıkmaktayım ki; özellikle çalışan anneler için, oradan oraya koşuşturmaya çalışıp, evin düzenini sağlamaya çalışarak ve çocukların temel ihitiyaçlarının yanında daha pek çok ayrıntıyı da düzenlerken diğer taraftan onların yiyebileceği sevebileceği yemekler konusunda bir keşfe çıkmak ne kadar zor biliyor musunuz? Son derece seçici olan ve bu konuda beni zaman zaman sinirden ağlatan oğluma her daim onun sevebileceği yemekleri yapmaya çalışmak ve aynı zamanda anne ve baba olarak bizim yiyebileceğimiz yemeği de hazırlamak hem vakit hem de sabır isteyen bir uğraş. Sebzelerin meyvelerin yazınızda belirttiğiniz gibi günahları olsa da, kalfalık ya da ustalık da bazen en lezzetli , hormonsuz sebze ve meyvelerde çocuğun mızmızlığı karşısında çaresiz kalabiliyor. Ancak bunu yaşayan bir anne bilebilir diyorum. Bir baba olarak da sizin özelinizde değil, tüm babalar için ancak uzaktan tespit yapmak ve yorumlama kısmı kalıyor.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çocuk, beslenme, çocuklar neden yemek yemez, çocuklara nasıl yemek yedirilir.

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri