Çocuk zevki

25.09.2009 - 12:34 | - Zeynep Candan Tüm hikayeler
 • Benim küçük oğlum yemek konusunda pek bir mızmız. Ama son zamanlarda öyle şeylerle karşılaşıyorum ki oğlan mızmızlığından mı yemiyor yoksa yemek gurusu olduğundan ağzının tadına uygun bir şey mi bulamıyor ayrıdına varamıyorum.

Valla benim küçük oğlum yemek konusunda pek bir mızmız. Ama son zamanlarda öyle şeylerle karşılaşıyorum ki oğlan mızmızlığından mı yemiyor yoksa yemek gurusu olduğundan ağzının tadına uygun bir şey mi bulamıyor ayrıdına varamıyorum.

Örnek mi istersiniz: Acaba kaç kişi mantarın sapı ile mantarın kendisinin tadının farklı olduğunu düşünüyordur. Kerata fırında mantar yaptığım bir gün içinden tek tek mantarın saplarını ayıklayıp yedi. Onlar daha güzelmiş.

Neyse benim anlatmak istediğim şey sabah kahvaltısında yenen kıymalı yumurta. Hiç sabah kahvaltıda kıymalı yumurta yenir mi demeyin, benim oğlum istedi ve yedi. Hem de hiç itiraz etmeden ve de yalayıp yutarak. Daha önce evde kıymalı yumurta yemeklerim beğenilmemiş ve ‘bir daha yapma’ teklifiyle karşılaşmıştım. Bu nedenle de çok uzun süredir yapmıyordum.

Sömestr tatilinde kızkardeşlerimle birlikte toplanıp köye, annemlerin yayına gitmiştik. Altı çocuk bir arada. Hadi böyle bir aradalarken onların istedikleri şeyleri yapalım da keyifleri olsun diye düşündük. Anneaneden istenen akıtmalar, kuzinede patatesler, fırında kızartılmış ekmekler… Aman deymeyin keyiflerine hepsi bir ağızdan ‘ben de ben de’ diye bağrışıyor.  Tabii yemek saatleri de şaştı bu arada.

Sabahleyin buzluktan çıkardığımız kıyma bozulmasın diye soğanla kavurup buzdolabına koymak niyetiyle başlayan süreç çocukların kokuyu almasıyla kıymalı yumurtaya dönüştü. Tam yatma üzeri bir iştah bir iştah. Tabi bunda yatmayı geciktirme niyeti de var. Oynamaya doyamadılar ya. Ardından benim mızmız oğlum demez mi ki ‘ben sabahleyin kahvaltıda kıymalı yumurta istiyorum.’ ‘Oğlum sabah sabah kıymalı yumurta yenir mi, ben sana güzel kahvaltı hazırlayayım, omlet yapayım’ desem de oğlan tutturdu ‘illa da kıymalı yumurta’ Eh peki deyip buzluktan bir parça daha kıyma çıkardım. Ama sabah vazgeçer diye düşünüyordum, çünkü akşamdan geç yediği zamanlar sabah kahvaltı konusunda çok isteksiz olurdu.

Sabah kahvaltıyı hazırlamaya kalktım. Açıkçası çok da kıymalı yumurtayı yapma niyetinde değildim. Unutur diye bekliyordum. Aa o da ne? Benim oğlum yanıma gelip, ‘anne kıymalı yumurta yapıyorsun değil mi’ demez mi. Eh artık kaçış şansı yok. Yemezse yemez diyerek ve diğer beş çocuğa da sorarak kıymalı yumurtayı yaptım. Akşamdan kalan ağız tatlarıyla hepsi kıymalı yumurtaya saldırdılar. Tabi kahvaltılıklara el sürülmedi. Ama olsun ağız tadıyla ve isteyerek öyle iştahla yediler ki. Afiyet olsun yavrularıma.
 

Zeynep Candan tarafından girilen tüm hikayeler Çocuk yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
5840 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 15.02.2009 - 4:32
 • F. Gerçek
 • Sıcak Öyküler
 • Öylesine sıcak öyküler anlatıyorsunuz ki, çalışırken bile bir anda dönüp evdeki oğlumla diyaloğuma bakıyorum. Maceralarınızı ilgi ile izliyorum. Çoğu zaman yorum yapmaya fırsat bulamıyorum. Fakat belirtmek isterim ki, tecrubelerinizi paylaşmanız, bazen hayatımızı beklemediğimiz noktalarda kolaylaştırabiliyor. Çocuklarla ilgili yaşadığınız yemek öykülerini büyük bir merakla bekler oldum. Bunda sanıyorum benim de aynı sıkıntıları yaşamamın etkisi var.
  Elinize sağlık.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 16.02.2009 - 13:40
 • Halise Gökbakır
 • Anlamak çok zor
 • Bebeklikleri çok kolay veriyorsun mamayı yada ilerleyen süreçte sebze çorbalarını bir şekilde doyuruyorsun onları, ancak biraz serpildikten sonra tamam artık kurtuldum her şeyi yiyebilirsin diye düşünüyorsun ama maalesef insanı dertli ediyorlar bir lokma yiyene kadar. Her şeye bir bahane bizimkisi koy önüne patates kızartmasını köfteyi yada makarnayı itiraz yok ancak sebze meyve salata yedirene kadar canım çıkıyor ben bir tek benim kızım sorun yaratıyor diye düşünüyordum ve ciddi ciddi moralim bozuluyordu ne zamanki arkadaşlarının annelerinden çocuklarının beslenmesiyle ilgili bilgi aldım ve yalnız olmadığımı anladım.Ama pes etmeyeceğim bir şekilde kızıma sebze yemeyi öğreteceğim. Bütün annelere kolay gelsin.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çocuk zevki, yumurtalı kıyma

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri