Çocuk dünyası yemek ve matematik

28.03.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Basit mutfak işleri paylaşımı çocukların ilerideki matematiğe yönelik tutumlarını belirlemede etkili olacak.

Günümüzde yapılan eğitim araştırmalarının çoğu ülkemizde yaşanan ezbere eğitime karşı yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalara göre öğrenme işi bir sorun çözme işi olarak kabul edilmelidir.

Çocuk çaba göstererek bilgi kazanmalıdır. Çaba gösterilerek yapılan iş çocuğun bir ihtiyacına cevap vermelidir. Aynen küçük kahramanımız Öykü’nün kediyi beslemek istemesi ancak kedinin verilen yaprakları yemek istememesi sorununda olduğu gibi. Burada Öykü’nün bir sorunu vardı, bu sorunu çözmek için çaba harcadı ve sonuç onun işine yaradı. Sonuçta; bazı bilim çevrelerinin “Yaparak Öğrenme” bazılarının ise “Anlamlı Öğrenme” diye adlandırdıkları öğrenme gerçekleşti.

Çoğu anne-babanın ağzından “Bizimkinin matematiği hiç iyi değil” türü serzenişleri öğretmenlerimiz sıkça duyarlar. Bu serzenişlerin çözümü bir ölçüde serzenişte bulunanların elinde sayılır. Çünkü ülkemizde, okul öncesi eğitimde yaygınlaşma olmakla birlikte, çocuklarımız en önemli gelişim devrelerini ilkokula başlamadan önce evde anne-babalarıyla geçiriyorlar. Basit mutfak işleri paylaşımı bu çocuklarının ilerideki matematiğe yönelik tutumlarını belirlemede etkili olacak.

Matematik okuyan herkes “Fonksiyonlar” konusunu hatırlayacaktır.

Bire-bir fonksiyon tanımı tam olarak; Küçücük bir çocuğun, annesine masayı kurma işinde yardım ederken her bir tabağın yanına bir çatal bir kaçık veya bir bardak bırakırken yaptığı eşlemeden ibarettir.

tarafından girilen tüm hikayeler Çocuk yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
7758 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri