Cancan'ın yemek hikayeleri: Gözleme

28.09.2009 - 8:38 | - Zeynep Candan Tüm hikayeler
 • Patatesli gözleme yaptım. Aaaa gerçekten de çok güzel oldu hatta büyük oğlum da bayıla bayıla yedi. Ne güzel yeni bir yemek yakaladık çocuklar için diyerek bir hevesle çeşidi artırdık.

Arkadaşımız Neslihan Şah’ın ‘Ballı Kaymaklı Gözleme’ öyküsünü okuyunca aklıma geldi. Benim Cancan bugünlerde gözlemeyi pek bir sever oldu. Ben de hem bunu okuyucularımıza duyurayım hem de bizim tarifimizi yazayım diye düşündüm.

Gözleme hikayemizin başlangıcı Cancan’ın diş telleriyle başladı. Cancan’ın dişleri biraz aşırı sevimliydi bana göre ama bazıları ‘dişlek’ olarak nitelendirebiliyordu bu görüntüyü. Üstüne bazı diş problemleri de eklenince dişlerine tel taktırmaya karar verdik. Anladığım kadarıyla bu, çocuklar arasında biraz da moda.

Cancan da pek sevindi bu duruma. Hatta doktorlarla görüşme aşamasında bizi bayağı sıkıştırdı ‘teller ne zaman takılacak diye’. Teller takıldı ama bu kez de onu yeme, bunu yeme meselesi başladı. Adam zaten bir şey yemiyor. Yemediklerinin üzerine bir de bu eklenince iş başa düştü. İşin ilginci iş biraz da Cancan’ın başına düştü. Okulda arkadaşlarının yanına anneleri neler yapıyormuş onları anlatmaya başladı. Yok sarma saranlar, yok makarna koyanlar, patates kızartması falan filan. Bizde bunları denerken bir arkadaşının annesi gözleme yapıyormuş ve bizim Cancan’ın da canı bunu çekiyormuş meğer. Bana bahsedince biraz şaşırdım. Çünkü Cancan’ı hep biz itelerken onu mu-bunu mu istersin diye bu kez o bir öneriyle geldi. Ama ben gözlemenin nasıl yapıldığını bilmiyorum. ‘Tamam oğlum ben sorarım annesine’ dedim. Ertesi gün okula gittiğimde arkadaşına bazı sorular sordum ve gözlemeyi bana göstermesini istedim. Meğer annesi gözlemeyi yufkadan yapıyormuş. Çalışan bir bayan olduğu için akşamdan gözlemeyi hazırlıyor sabah da pişirip çocuğun yanına koyuyormuş. Çocuk bana çok güzel tarifini verdi. Annesini aramama gerek kalmadı.
 
Ertesi gün patatesli gözleme yaptım. Aaaa gerçekten de çok güzel oldu hatta büyük oğlum da bayıla bayıla yedi. Ne güzel yeni bir yemek yakaladık çocuklar için diyerek bir hevesle çeşidi artırdık. Ama bunların içinde en çok sevileni kaşarlı sucuklu ile boş olanı. Cancan geçen haftanın neredeyse tamamında öğlenleri kaşarlı-sucuklu ve boş kızartılmış gözleme yedi. Yapması kolay yemesi böyle zevkli olunca dayandık gözlemeye. Tarifini vereyim de belki Cancan gibi çocukları olan annelere bir seçenek olur.

Gözleme:
 
İç malzemesi olarak:
patates,
peynir-maydanoz,
peynir- yumurta,
kıyma,
kabak,
pırasa vb kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
Kişi başına bir yufka
Arzuya göre iç malzeme
Biraz kızartmalık yağ.
 
Yapılışı: Bir yufka 4 eşit parçaya bölünür. Orta yerine iç malzemeden konularak dikdörtgen şeklinde katlanır. (Çok kalın olmayacak şekilde) Az yağlı teflon tavada altlı üstlü kızartılır. Boş olanın içine hiçbirşey koymadan katlanıp kızartılır. Yanına meyve suyu, ayran veya çay ile sıcak sıcak yenilir.

Zeynep Candan tarafından girilen tüm hikayeler Çocuk yemekleri kategorisindeki tüm hikayeler
7396 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 16.01.2010 - 12:47
 • ayfer çaçen
 • güzel
 • zeynep hanım hazırladıgınız gözleme çok lezzetli görünüyor...ama ben hazır yufkayla degil hamurunu kendim yapmak isterim öyle yapsaydınız sanırım daha besleyici olurdu.
 • 11.11.2011 - 10:16
 • cansu atila
 • can can
 • gözleme çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooook sendi tadı çoooooooooooooooooooooooooooooooooook güzelmiş

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
gözleme, çocukar ve yemek, cancan, çocuklara nasıl yemek yedirilir, çocukların damak tadı, gözleme tarifi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri