Bayramın vazgeçilmezi kahve

22.09.2009 - 10:00 | Bayram - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Bayramın vazgeçilmezlerinden biridir kahve. Bayramda konuk olunan ev, bir kahve içirmeden yolculamamaya çalışır misafirlerini.

Bayramın vazgeçilmezlerinden biri de kahvedir. Bayramda konuk olunan ev, bir kahve içirmeden yolculamamaya çalışır misafirlerini. Peki iyi de kahve nasıl bu kadar yeleşmiş kültrümüze..

Kahve tüketimi, 1570'lere doğru Yemen’de yerleşmişti ve sufilerin, gece ibadetleri müddetince uyanık kalmalarına yardım ediyordu. XVII. Yüzyılın sonunda Türkiye’de de alışkanlık haline gelmişti. Kanuni Sultan Süleyman devrinde girmiş olan kahve o devirde, Yemen’den hareketle Mısır’dan transit geçerek İstanbul’a ulaşıyordu. Hatta kahvenin Yemen’den geldiğine dair bir çok manimiz vardır. Bunlardan biri aşağıdadır :

“Kahve Yemen’den gelir
Yârimden haber getir
Eğer yarim gelmezse
Yakasından tut getir.”

Türk kahvesi yapmak için doğru gereçlere sahip olmanız gerekir:
Cezve: geniş ağızlı, uzun saplı kahveyi kaynatmak için kullanılan kap.
Kahve fincanları
İstenirse kahve değirmeni.

Türk kahvesi yapmak için kahve çekirdekleri çok ince toz gibi çekilmelidir. Çoğu elektrikli öğütücüler, bu kadar ince kahve çekemezler.

Cezvenin içerisine her fincan kahve için bir fincan su koyun ve her fincan kahve için 1 çaykaşığı kahve ve 1 çaykaşığı şeker koyun. İyice karıştırın, cezveyi kısık ateşe yerleştirin ve yavaşça kaynama derecesine getirin. Kaynamaya başlayınca üstte oluşan köpüğü fincanlara dağıtın, yeniden kaynatın ve kalanı fincanlara dağıtın.

İyi yapılmış bir Türk kahvesinin üstü köpükle kaplı olur ve Türklerde en çok köpüklü fincan misafire veya en yaşlı kişiye verilir. Kahvenin köpüklü olması için doğru boyutta cezve seçilmesi gereklidir. Bu nedenle iyi donanımlı bir mutfakta 1 fincandan 4 fincan alabilecek boyuta kadar cezve takımları olur.

 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Bayram kategorisindeki tüm hikayeler
5598 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
Türk Kahvesi, bayram

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri