Bayram mönüsü

01.09.2011 - 7:00 | Bayram - Tüm hikayeler
  • Bayramda etli sarma yerine; biber, patlıcan, kabak dolması yemek zorunda kaldık.

Bayramda etli sarma yerine; biber, patlıcan, kabak dolması yemek zorunda kaldık.

Genelde yörelerin ve bazı insanların bayramda yapmış oldukları sabit mönüler vardır. Bazı mekânların da özellikle bir yemeği oldukça meşhurdur. Bizimde bayramda “Etli sarma” ve tatlı olarakta olmazsa olmaz yufka tatlımız; meşhurdur. Sarmanın yapımını birçok kişi bilirken yufka tatlısı sadece bizim çevremiz tarafından bilinmektedir. (Daha önce ve sonrasında bu tatlıyı başka yerde duymadığımdan ve dolayısıyla tatmadığımdan bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.)
 
Bayram yemeklerini hep ablam hazırlardı. Her bayram öncesinden üç kilo olmak üzere bunun iki buçuk kilosu kırmızı et, yarım kilosu beyaz et olan tavuk ile sarılırdı. Sarılırdı diyorum çükü bu yıl, yakın zaman önce yapmış olduğumuz Eskişehir gezisinden sonra gruptaki birçok kişi hastalandı ve ancak bayram gününe kendilerini iyileştirebildiler. Bayrama iyileşemeyenlerin içinde ablam da yer alınca olan bizim bayram mönüsündeki sarmalara oldu. Sarmaların yerini daha kolay olan kırmızı, yeşilbiber, patlıcan ve kabaktan oluşan dolmalar aldı.
 
Yufka tatlısını kurtarmıştık çünkü yufkalar bayram öncesinde çokça açılmıştı. Bize sadece kremasını yapmak ve cevizlerin dövülme işlemi kalmıştı. Tatlının yapımından kısaca söz edeyim:
 
Yufkalar tek açılıp fırında tek tek kızartılıyor. Yufkaların fırında kızarması koya oluyor. Yufkaları kızarttıktan sonra bekletebiliyorsunuz, yani bir ay öncesinden yufkaları açıp kızartsanız bile yufkalarda bozulma olmuyor. Tatlı toplam altı ila yedi kızmış yufkanın her katına süt, un, şeker kombinasyonuyla oluşan kremanın her kata yufkaların hepsini örtecek kadar sürülmesi orta kat ve en üst yüzeye dövülmüş cevizin serpilmesiyle meydana geliyor.
 
Sütlü tatlı olması nedeniyle oldukça hafif olan bu tatlı. İnsanda şişkinlik vermediği gibi diğer tatlılara oranla kalori alınmamasında da yardımcı oluyor. İki tepside her bayram bu tatlıdan hazır ve nazır misafirler için hazırlanır. Bunlar dışında çorba, bir çeşit sulu yemek, pilav, salata yemekte yer alır. Yemek sonrası da İki çeşit börek(hazır yufkadan,peynir patates ve kıymalıdır genelde) El baklavası hazır alınır ve mutlaka yeğenim demetin yapmış olduğu keteler ve poğaçalar ayrıca eniştemin her bayramda kendi elleriyle yaptığı bir tepside kadayıf ile bayrama hazır oluruz.
 
Yaklaşık her bayram gelen ziyaretçi sayımız ilk iki gün aile olarak kardeşler ,enişteler, yeğenler, kuzenler, dayılar, yengelerden oluşan grup elli ila ellibeş arasıdır:). Komşular ve diğer arda kalanların sayısı net değildir:)
 
Her bayram sevdiklerimizle bir arada oluruz. Bayramda bile vazgeçemediğimiz alışkanlıklardan biri okey oynamak ve buna şu an poker rakip olmaya başladı:) Gelecek günler okey mi poker mi bakalım artık…
 
Her bayram sizinde sevdiklerinizle cıvıl cıvıl, şen bir bayram geçirmenizi dilerim. Ama bayramın neşesinde geçmesini, sevdiklerinizin her yıl eksilmeden bir, iki ,üç artarak yeni bayramlara  kavuşmanızı diliyorum.

tarafından girilen tüm hikayeler Bayram kategorisindeki tüm hikayeler
9610 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri