Bir bakraç süt

30.06.2010 - 8:30 | - Tüm hikayeler
  • Çocuklar bazen acımasız olur! Hiç saçının olmadığını bildiğimiz bu garip kadını bazen sıkıştırır, yazmasının altında ne var görmek isterdik.

Yaz tatillerinde memlekete gittiğimizde, ilk hoş geldin diyen o olurdu. Aynı avluya bakan, karşılıklı iki ahşap evdi onlarınki ve babaannemlerinki. Geldiğimizi görünce başını bizim evin mutfak penceresinden uzatır kahkahalarla gülerdi.

BİR BAKRAÇ SÜT

Yaz tatillerinde memlekete gittiğimizde, ilk hoş geldin diyen o olurdu. Aynı avluya bakan, karşılıklı iki ahşap evdi onlarınki ve babaannemlerinki. Geldiğimizi görünce başını bizim evin mutfak penceresinden uzatır kahkahalarla gülerdi. Küçükken geçirdiği bir hastalık yüzünden işitme duyusunu kaybetmişti ama fıldır fıldır dönen yeşil gözlerinden bizi anladığını görürdük.

Küçük yaşında işitmez olan bu kadın, kendini ancak birkaç lazca kelimeyle ve mimikleriyle ifade ederdi. Kendine verilen görev de, en sevdiği iş olan hayvanlara bakmaktı. İnekleriyle, gün boyu yeşillikler arasında dağ bayır gezen bu kadın yaşlıydı yaşlı olmasına ama ona bakınca yaşlı mı genç mi karar veremezdi insan. Dişleri eksikti ama kahkahası hiç eksik olmazdı ağzında...

Yaşlı annesi ölünce, yanına yerleşen kendi gibi çocuksuz, hiç geçinemediği bir ablası vardı. Ablasıyla geçinemezdi çünkü o kendini çok akıllı sanır bu özgür ruhlu, saf kadını ehlileştirmeye çalışırdı. “İneklerin peşinde dolanma, azıcık evde otur, ev temizle, Kur-an oku…” diye baskı yapmaya kalkar, bağırır çağırır ama kesinlikle başarısız olurdu.

Çocuklar bazen acımasız olur! Hiç saçının olmadığını bildiğimiz bu garip kadını bazen sıkıştırır, yazmasının altında ne var görmek isterdik. Bir rivayete göre peruk taktığını duymuştuk çünkü! Annem bir seferinde bizi işbaşında kıskıvrak yakalamış: “Bu kadın babanızın amcasının kızı, yani sizin halanız. Çocuğu yok, büyüyünce ona belki de siz bakacaksınız. Utanmıyor musunuz?” diye kulağımızı sündürmüştü.

Halam olduğunu böylece öğrendiğim bu kadın, tanıdığım hiç kimseye benzemiyordu. Ev temizlemek, yemek yapmak gibi klasik ev işlerinden bihaberdi ama hayvanların barındığı ahırın bir köşesine kıvrıl yat, o kadar bakımlıydı. İki ineği, bir danası vardı ve ben onları ahırda yakaladım mı sırtlarını tarakla kaşır, onlara şarkı söylerdim. Sanırım inek sevgisi bizim ailede kalıtımsal!!

Onun ineklerinin sütü bol ve yağlı, tavuklarının yumurtaları çok ve iri olurdu. Akşamları bizim evin mutfak penceresinden başını uzatıp taze sağdığı, bir bakraç sütü almamızı isterdi. Teşekkür ederdik, o da bize kahkahalarla gülerdi. Biz şehirden gelmiş çocuklardık ya bize sadece güler, annemle bir iki kelime konuşurdu.

Yıllar sonra, ablası ölünce yalnız kalan bu özgür ruhlu, saf kadının bakımını babam ve annem üstlendiler. Bir kış alıp Ankara’ya getirdik onu. Hiç sevmedi buraları. Deniz yok bu ne biçim memleket, dedi. Çok uzak dedi, ama Trabzon’da olduğunu zannediyordu!! Bir evin sobasız ya da şöminesiz ısınabileceğine ikna edemedik, illa üşüyorum dedi. Bir tek yemeklere çekinerek ama iştahla otururdu. Hele yemeğe ben çağırmışsam, “hadi gel” diye mest olur; kahkahalar atardı. Yine de fikrini beyan etmeden duramazdı: “Kara lahana yapın daa!”

Babam bizim halanın yemek saatlerine o kadar takmıştı ki bir gün annem “sen söylemesen biz ona yemek vermeyecek miyiz sanki?” diye çıkıştı. Babam; “Siz bilmezsiniz, bu garibim süte mısır ekmeği doğrayıp yemekten başka bir şey bilmezdi, kimsenin yemeğini de yemezdi. Onu değişik bir şey yerken görünce çok mutlu oluyorum.” deyince uzun bir sessizlik olmuştu evde.

İşte, memlekette çoluk çocuk, genç ihtiyar herkesin ona ismiyle hitap ettiği Emriye, benim halamdı. Gitti ve gittiği yerde hala çocuklara bakraçla süt taşıyor gibi geliyor bana . Ne garip…

tarafından girilen tüm hikayeler Başarı öyküleri kategorisindeki tüm hikayeler
10877 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sıcak yemek öyküleri, süt, mısır ekmeği, yemek ve yaşam, saf kadın, anılar ve lezzetler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri