Sarımsaklı çupra mı?

05.09.2009 - 5:25 | - Meltem Eser Tüm hikayeler
  • Benim için balık balıktır, kendi yağında, kendi kokusunda pişmeli, kafası bedeninde olmalı, üzerine pişerken ne çatal ne de el değmeli.
  • Balık, balık gibi koktu mu o masanın keyfi çıkar.

Geçenlerde yemeğe misafirlerimiz gelecekti. Ne yapsak diye düşünürken; balık yapalım bir de rakı, plak keyfi yapalım dedik.

Her birisi yarım kilo gelen 5 tane Çipura (çupra) aldık. Ayıklattık. Akşam misafirler geldikten sonra fırına atalım dedik.

Misafirlerimiz geldi. Kendilerini çok severim ama garip huyları vardır. Kendilerini gurme olarak görürler. Yemeklere yeni yeni şeyler eklerler, çıkarırlar ve kendi kendilerine “ohhh be enfes olmuş derler”. Hâlbuki bugüne kadar yaptıkları tek bir yemeğe bile “ enfes olmuş ellerinize sağlık” diyemedim.

Bu insanları konuk etmekte zordur aslında. Annelerinin tariflerini bile hiçe saydıkları için, benim gibi yemek yapma konusunda fakir olan insan için bazen korkulu rüya haline girebiliyorlar.

Balıkları içini dışını güzelce yıkayıp duruladıktan sonra bir tepsiye iki,   diğerine de 3 tane yerleştirdim ki Bayan Gurme dayanamadı ve “ Aaa hiç o kadar beklemeyelim ya kopar balıkların kafalarını, hepsini tek tepsiye koyalım”. “ Nasıl, balığı kafasız mı yapalım, ama rakı sofrasında kopmuş kafalı çok hoş durmaz gibi, olmaz, yok, peki...”

Bir Gurme’nin; balığın kafasını kopar at demesi de tuhafıma gitmedi değil yani. Ama baş etmek mümkün değildir kendisiyle, tek çare kopar ve at…

Tam balık istifi olan tepsimizi fırına atacağız ki bu sırada bir müdahale daha; “Yağlayalım balıkları, zeytinyağı sürelim”. Dayanamadım ve “Bunlar çok yağlı balıklar pişerken yağlarını bırakırlar, bence yağlamayalım” dedim. Ağzını bükerek “Pek lezzetli olmaz da ondan söylemiştim” dedi.

Neyse yağlamadan attık balıkları. Baktım Bayan Gurme bu sefer sarımsak istiyor benden, “O neden” dedim, “Aaa balık piştikten sonra üzerine zeytinyağlı sarımsaklı kekik karışımı sürdün mü nefis oluyor” demez mi. Canımı o mutfakta bırakıp kaçacaktım.

Benim için balık balıktır, kendi yağında, kendi kokusunda pişmeli, kafası bedeninde olmalı, üzerine pişerken ne çatal ne de el değmeli. Yanına istediğin bollukta yeşillikler koyarsın, ister sirkeli ister sade, istersen de limonlu. Beyaz peyniri de dilim dilim kesersin, bir de koska helva işte sana basit bir içki balık masası...

Balıklarımız çıktı. Yağlarını bırakmış, pamuk gibi pişmişler. Tam o sırada Bayan Gurme’ yi elinde karışımla görünce o anda bağırmışım; “Yok yok yok benim ki sadece balık olsun”.

Balık, balık gibi koktu mu o masanın keyfi çıkar. Bunu bilirim, bunu söylerim…
 

Meltem Eser tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
5350 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 06.09.2009 - 16:44
  • Yaşar İlkim
  • Balık nasıl pişirilmeli?
  • "Benim için balık balıktır, kendi yağında, kendi kokusunda pişmeli, kafası bedeninde olmalı, üzerine pişerken ne çatal ne de el değmeli."

    Balık kesinlikle böyle pişmeli.

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
balık hikayesi, balık nasıl pişirilmeli, sarımsaklı balık olur mu?, çupra

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri