"Levrek"i Annemin Tarifiyle Pişirdim

29.09.2009 - 9:04 | - Tüm hikayeler
  • Türkiye’nin her yöresi ayrı bir keyiftir. Her yöresinde ayrı bir lezzette pişer yemekler.
  • Anneciğimin yaptıklarını hatırlamaya çalışarak, balıkları pişirdim..

Türkiye’nin her yöresi ayrı bir keyiftir bildiğiniz üzere…Ve her yöresinde ayrı bir zenginlik ayrı bir kültür vardır.

Yemek kültürü açısından bakınca Akdeniz ve Ege “sebze”, Karadeniz “deniz ürünleri”, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu “etli lezzetler” diyarıdır. Toplum olarak “etli lezzetlere” yatkın olduğumuz için bunlar biraz baskın sanırım sofralarımızda. Deniz ürünlerinin de baskın olduğu binlerce mutfak vardır belki de ancak benim mutfağımda değil. Nedeni sevmemem veya tercih etmemem değil. Sadece bilmiyor olmam.

Balık isimleri mesela, sürekli unuturum. Ama her işe bir yerden başlamak gerekiyor. Benim için iyi bir başlangıç olacak çünkü sokağımızda “Balık Market” açıldı. Bu harika bir gelişme. Bu sokakta yok yoktu ama “Balık Market” de yoktu. Dün buraya gittim. Balıkların adını tek tek sordum ve aklımda tutmaya çalıştım. O mu iyi olur? Bu mu iyi olur? Derken “Levrek” aldım. Lezzetine göre adını kodlayacaktım kafama. Balığı bir güzel temizlediler. Eve gelip balıkları önce yıkadım ve çok hafif tuzlayarak dinlenmeye bıraktım. Bu arada kocaman ve bol limonlu bir “Yeşil Salata” yaptım.

Acaba balığı nasıl pişirmeliydim? Annem genelde unlu kızartırdı ama çoğu zaman sebzeli (fırında) pişirirdi. Bir yakınım hardal, yoğurt ve salçalı bir sos hazırlar balıkları bu sosa bular ve az yağda ızgara şeklinde pişirirdi. Dolaba baktım yoğurt ve salça var ama hardal yok. Unda kızartmak ağır gelebilir. Anneciğimin yaptıklarını hatırlamaya çalışarak; genişçe bir tavanın altını hafif yağladım, balıkları yerleştirdim. Üzerine domatesler, yeşilbiber, bol kuru soğan ve limon dilimledim. Bir kaşık salçayı bir bardak suda eritip balıkların üzerine döktüm ve kısık ateşte balıkları pişirdim. Tadı mı? Oldukça lezzetliydi.

Levrek?

Lütfü, Lütuf, Lüleburgaz…

Unutmam artık ismini. 
 

tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
4684 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 10.11.2009 - 15:33
  • Nazmiye Soytemiz (Akyürek)
  • hergün balık yiyebilsem
  • Elinize sağlık balığın her pisirme şeklini severim.Eline sağlık afiyet olsun.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
balık, levrek, annemin balık tarifi, balık yemekleri, yemek kültürü

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri