İstavrit

26.11.2009 - 7:00 | - Tüm hikayeler
  • Temizle, unla, tavaya diz ve pişir.

İşte tek cümlelik pişirme tarifi olan kolay bir yemek. Öyle yarım sayfayı bulan çetrefilli yemek tariflerini bir düşünün. Bir yığın malzeme ve bir dizi işlemden sonra ancak masaya konulabilen yemekler. Günlük hayatın koşuşturmasında  yorgun düşen bedenlerin, bir de mutfakta zahmetli yemek uğraşılarına girmesi her zaman mümkün olmuyor. Hele de gündüzlerin iyice kısaldığı ve işten eve gelip yemek hazırlamak için çok az zaman olduğu sonbahar-kış mevsimleri.
 
Bir kilo istavritin temizlenip yıkanması, sadece  on dakikanızı alır. İstavritlerin suyunu süzmeleri için geçen ikinci on dakika, soğan salatası ve masayı kurmaya yeter. Unlanıp tavaya dizilmesi ve kızarması da üçüncü on dakika içine sığar. Yani, mutfağa adım atmanızdan yarım saat sonra masada karnınızı doyurmaya başladınız. Hem de tabağınızda denizlerimizin en bereketli ürünü İstavrit var. Yanında da topraklarımızın en kral ürünü Kuru Soğan. Ve limon, ve tere, ve de taze ekmek… 
 
Pek çok balık ismi gibi İstavrit de, Yunanca kökenli bir kelime. Onca kirletme ve yanlış avlanma yöntemlerine rağmen denizlerimizi terk etmeyen, en vefalı balık İstavrit. Pişirmesi ve yemesi kolay olduğu gibi yakalaması da çok kolaymış. En acemi olta balıkçıları bile kısa bir bekleyişten sonra mutlaka İstavrit yakalarmış. Anlayacağınız, Sazan bile bu konuda İstavrit’in eline su dökemezmiş. Fazlaca irileri makbul olmayıp tazesini-bayatını anlaması bile en kolay balıkmış.
 
Tadı-kokusu ise tam “balık gibi balık” dedirtecek bir doğallıkta. Ne gereksiz kılçık var, ne de atılacak deri. Öyle derin bilgim yok bu deniz ürünleri konusunda. Tam olarak hangi aylarda, nasıl yenilir bu İstavrit sorularının cevabını veremem. Ama balıkçı tezgahlarında bulunduğu sürece alınıp yenilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Çeşit çeşit balıkları, zamanına ve usulüne uygun olarak pişirmeyi bilmeyenler için birebirdir İstavrit. Acemi ve aceleci aşçılara önerilecek bir balıktır İstavrit.
 
Beslenmemizde sağlık ve afiyettir, İstavrit.

 

tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
8112 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
istavrit, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri