İmece usulü hamsi

04.12.2009 - 20:24 | - Tüm hikayeler
  • Artık gaz lambası ışığında hamsileri ayıklamıyoruz. Bazen düşünüyorum da; teknolojik olarak yenilenmişiz, hayatımız zenginleşmiş, ancak yaşamımıza imece usulü hamsiyi sokamamışız.

Bugün radyoda "Hamsi Kurban" türküsünün hikayesini dinledim. Tam da hamsi alıp evde pişirecekken bu öyküyü dinlemek güzel oldu. Hayatımızdaki güzelliklerin giderek azaldığını hissediyorum. Oysaki bazen bir öykü bile mutlu olmama yetiyor. Eve gelince internetten buldum hikayeyi.

"1938 yıllarında yalıya hamsi gelirdi. Çifte direkli motorlarla. Yağlı fellekler üzerinde insan gücüyle kaydırıla kaydırıla kuma çekilirdi, bu koca gövdeli kayıklar. Ambarları kıyılama hamsi dolu olurdu. Sonra bu hamsileri kumsala boşaltırlardı. Kıyı boyunca hamsi kumulları gümüş gibi parıldardı. Satış başlayınca her yığının çevresinde eli tenekeli köylüler halkalanır, tenekelerini doldururlardı. Sonra tenekeleri sırtlarına alır, dürmeçle bağlar, köye yollanırlardı. Gün batımına doğru varırlardı evlerine.

O günler, köylüler çok erdemli idiler. Emeklerini de geleneksel olarak birleştiriyorlardı. En küçük işleri için bile imece yapıyorlardı. Hamsiler de konu komşuyla birlikte ayıklanırdı. O akşam türkücü kız Emriye Abla da imeceye gelenler arasında idi. Tezgah, koca karayemiş ağacının dibinde kurulmuştu. Gaz lambasının ışığında hamsiler ayıklanmaya başlamıştı. Mısırlar, fındıklar ayıklanırken, gazellerimiz süpürülürken de onlar vardı. Zayıf, yoksul giysili, kara saçlı, sarı benizli Emriye Abla, incecik, tiz sesiyle türküsünü söyledi."

Artık gaz lambası ışığında hamsileri ayıklamıyoruz. Bazen düşünüyorum da; teknolojik olarak yenilenmişiz, hayatımız zenginleşmiş, ancak yaşamımıza imece usulü hamsiyi sokamamışız.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
9326 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
hamsi, hamsi hikayesi, hamsi türküsü

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri