Çipura

03.04.2010 - 5:40 | - Erol Tosuner Tüm hikayeler
  • Ege’nin meşhur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen Çipura son yıllarda çiftliklerde de oldukça çok üretilmektedir.

Ege’nin meşhur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen Çipura son yıllarda çiftliklerde de oldukça çok üretilmektedir.


ÇİPURA

Uzun süredir balık tanıtımı yazılarıma ara vermiştim. Şimdi kaldığımız yerden devam edebiliriz. (Bir sonraki yazı hamsi üstüne olacak. Kimileri sardalyayı hamsi diye insanlara satıyormuş çok ayıp…)

Ege’nin meşhur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen Çipura son yıllarda çiftliklerde de oldukça çok üretilmektedir. Çipura Elips biçiminde yassı vücudu, beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları ile tanınır. Atlas Okyanusu, Kuzeybatı Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de bulunur.

Bir zamanlar Marmara Denizi’nde de yakalanan ve Alyanak adıyla tanınan bu balığın maalesef bu bölgede nesli tükenmiş bulunmaktadır. Genelde 20 ila 35 cm arasındadır. Ancak 6-7 kg’ya varanlarına da rastlanmıştır.

Her mevsimde zevkle yenebilen bu balığın ızgarası, çorbası, fırını çok güzel olur. Izgara için ideal büyüklük 250 ile 350 gram’dır (3 ila 4 adet/kilo). Daha büyüklerinin fırında pişirilmesi tercih edilmelidir. Buğulama ve çorba için her boyu kullanılabilir. Tadı nefis olan bu balığı katkısız, yani ızgara veya fırında yenmesi tercih edilmelidir. İsparoz ve lidaki bu türün küçük çeşitleridir.

Bu resmi girişten sonra gelelim tezgahlardaki çipuraya: Kolay kolay tezgahlarda doğal ortamında yetişmiş çipura bulamazsınız.

Çoğu çiftlik balığıdır. Bu nedenle her mevsim tezgahlarda bulabilirsiniz. Balık sezonu açıldı açılmasına ama onlar için her zaman balık sezonu. İstenilen büyüklüğe ulaşanı tezgahlara getiriverirler.

Bu aralar biraz irilerine rastlayabilirsiniz. Alternatif balıklar çıkalı beri onlara rağbet azaldı. Böylece onlarda boylarını uzatma fırsatı buldular.

Çiftlikde yetişmiş de olsa çipuranın tadı gerçekten bir harikadır.

Fiyatının hiç düşmemesinden de belli oluyor değil mi?

Ben genelde ızgarasını tercih ediyorum. Izgaraya atmadan önce hafif üzerine çizikler atmayı ihmal etmeyin, hem içinin de güzel kızarmasını sağlarsınız. İnce dilimlenmiş kırmızı soğan, roka, maydanoz yanında güzel olur değil mi?

Her balığa limon sıkılmaz ama siz buna mutlaka sıkın. Afiyet olsun.
 

Erol Tosuner tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
11231 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 28.04.2010 - 12:33
  • adil gür
  • çipura
  • Benimde çok severek yediğim bir balıktır.İçini temizledikten sonra karnındaki boşluğa 1 adet taze Defne yaprağı koyarsanız,ızgarada mükemmel oluyor.
    Afiyet olsun.

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
balık, akşama balık var, çipura, balık yemekleri, balık hikayeleri, yemek ve yaşam, yaşamdan yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri