Balık zamanı, taze balık nasıl alınır?

03.09.2009 - 6:20 | - Erol Tosuner Tüm hikayeler
  • Yapacağınız balık yemeğinin lezzetli ve sağlıklı olması için balığın alınmasının ve saklanmasının çok iyi bilinmesi gerekir; çünkü kırmızı etlerde olduğu gibi uzun süre dinlendirilmeye ve terbiyeye gelmez.
  • Şimdiler tam da palamut zamanı. Yakında bollaşır palamut.

Balık sezonu açıldı. Tezgahlar balıkla dolup taşmıyor elbet ama bu hep böyle sürmeyecek. Bir süre sonra bakarsınız ortalık balıktan geçilmez olur. Şimdiler tam da palamut zamanı. Yakında bollaşır palamut. Bunun için sizlere balık alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktaları belirtmek istiyorum. Bunların içinde yanlış bir bilgi tespit ederseniz ya da eklemek istediğiniz bir şey mutlaka yorumlar bölümünde yazında bizde bilgimizi zenginleştirelim.

Yapacağınız balık yemeğinin lezzetli ve sağlıklı olması için balığın alınmasının ve saklanmasının çok iyi bilinmesi gerekir, çünkü kırmızı etlerde olduğu gibi uzun süre dinlendirilmeye ve terbiyeye gelmez. Tazeyken veya tazeliğini muhafaza ederken tüketilmesi gereklidir. Bu nedenle dondurulacak balığın da satın alınırken taze olması gerekir. Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlayabiliriz.

Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.

Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.

Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadılarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannederse de aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.

Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar. Özellikle barbun ve mezgit gibi balıklar çok daha çabuk kokmaya başlar. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.
 
Bu kadar bilgi yeterlidir sanırım. Ama ille de siz bunlarla uğraşamayız diyorsanız deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz. Aynı tezgahtan aldığınız balıkları afiyetle yemişseniz sürekli oradan alın. Yok aldığınız balığın tadını beğenmemişseniz balıkçınızı değiştirin. Bu da bir yöntem. İsteyen kullanır.

Balıkların saklanması bir sonraki yazıya. Tabi peşinden de pişirilmeleri gelecek. Önce bir alalım da… Bu arada ben açılışı barbunla yaptım. Ama her gördüğünüzü de barbun sanmayın. Bunu da sonra anlatırım.

Erol Tosuner tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
5479 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
  • 06.09.2009 - 17:11
  • Yaşar Okyay
  • Devamını bekliyorum
  • Sağlıklı yaşam için haftada ik kez balık yiyin denir. iki olmasada bir yemeye çalışırım. çok da severim. Çokda güzel anlatmışsınız. Devamını bekliyorum. Sağlıklı kalın.
  • 08.10.2010 - 16:17
  • hatice yıldız
  • balıklar çok güzel
  • balıkyemesiniçok seviyorum vaktinde zamanında yemeyeçalışıyorum çok çeşitliolmasa bile

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
taze balık, balık sezonu, balık yemekleri nasıl lezzetli olur, taze balığın özellikleri nelerdir

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri