Alabalığın tereyağlısıdır kendileri

25.10.2011 - 12:06 | - Ekrem Ayar Tüm hikayeler
  • Tereyağlı alabalık diye tutturdu benim ufaklık. Tereyağlı diye de özellikle belirtti ısrarla.
  • İki ay önce yapmıştım. İlk defa denemiştim bende tereyağlı alabalığı ve de çok lezzetli olduğunu damağıma yayılan o müthiş tatla onaylamıştım.

Tereyağlı alabalık diye tutturdu benim ufaklık. Tereyağlı diye de özellikle belirtti ısrarla. İki ay önce yapmıştım. İlk defa denemiştim bende tereyağlı alabalığı ve de çok lezzetli olduğunu damağıma yayılan o müthiş  tatla  onaylamıştım.

Ufaklığın isteğini kırmamak için akşam iş çıkışı soluğu doğruca balıkçı tezgahının önünde aldım. Şöyle orta büyüklükte iki adet alabalık aldıktan sonra balıkçı arkadaşa alabalığın temizlik işlemini yapmasını rica ederken özellikle de alabalığın orta kılçığını komple almasını belirttim. Alabalığı zahmetsizce yemek ve tabağınızda görsel bir şölen yaratmasını istiyorsanız bu çok önemli.  Akşam eve gider gitmez hemen mutfağa yöneldim. Mutfak önlüğünü taktıktan sonra ayaklarımın altında gezen ufaklığın bir kedi gibi mırlamalarıyla beraber tereyağlı alabalık serüvenine başladık. İlk önce alabalıkları bir güzel yıkayıp  suyunun süzülmesi için beş dakika kadar beklettikten sonra balıkçıdan aldığım mısır ununa  karıştırdığım tuzla bulayıp  kızdırılmış tavanın içine iki tatlı kaşığı kadar koyulmuş olan tereyağının köpüklenerek kızmasını, köpüklenerek dedim de tereyağının köpüklenerek kızdırılmasını beklemenin yağdaki kokunun gitmesini sağladığını duymuştum komşum Emine teyzeden ama kısık ateşte, ee nede  olsa eski ev hanımlarının aşçılık becerileri ve tecrübeleriyle boy ölçüşmeye hiç niyetim yoktu, deneyerek de gördüm bu kararımın ne kadar isabetli olduğunu. Bu arada iki tatlı kaşığı tereyağ’da balık mı kızarır diyebilirsiniz işin püf noktasıdır burası.

Balık yağı içine tamamen çekinceye ve nar gibi kızarıncaya kadar işleme devam ettikten sonra aldığınım tabağın içerisinde soğumasını beklemeden üzerine limon suyunu döktüm ve bu arada artık mutfaktaki balık operasyonuna bizzat şahit olan bizim ufaklığı sofraya kadar biraz sakinleştirmek amacıyla bir parça balığı gözden çıkarmak zorunda kalarak, balığın vazgeçilmez partneri olan maydanoz soğan ikilisinden yaptığım salatayla beraber bir tereyağlı alabalık serüvenini daha sona erdirmenin müthiş lezzet ve hazzına  benim kedilerle nail olduk. 

Ekrem Ayar tarafından girilen tüm hikayeler Akşama balık var kategorisindeki tüm hikayeler
6821 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
alabalık, alabalık hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri