Alkolün Vücuda Etkileri

11.03.2011 - 10:10 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Sürekli içki içen kişilerde çoğunlukla, kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları veya mide iltihabı, kanaması gibi rahatsızlıklar görülür.

Alkol alındıktan sonra hızla ince bağırsaktan kana karışır. Kana karışan alkol miktarına göre, beyinin çalışmasını yavaşlatır. İçki içen kişinin kanına karışan alkol miktarı,

•Belirli bir zamanda ne kadar içtiğine,
•Vücut ölçülerine, cinsiyetine, vücut yapısına ve metabolizmasına,
•Midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir.
Alkol kana karıştıktan sonra, hiçbir yiyecek ya da içecek onun etkisini azaltmaz. Bazen meyve şekeri, alkolün kandan dışarı atılımını hızlandırabilir ve böylece etkisi daha kısa sürer.

Normal bir yetişkinin metabolizması saatte 8.5 gr. alkolü (bir biranın 3/2’si) sindirip vücuttan atabilir. Ancak, bu rakam kişinin, fizik yapısına, cinsiyetine, böbreklerinin durumuna ve genetik özelliklerine göre önemli değişiklik gösterir.

Etkileri

Alkolün ya da herhangi bir Uyuşturucunun Etkisi Aşağıdaki Faktörlere Bağlıdır:

•Bir seferde alınan miktar
•İçkinin içilme şekli
•İçkinin hangi şartlar altında içildiği (yer, kişinin psikolojik durumu, duygusal durumu, yanında başkalarının olup olmaması, herhangi başka bir madde alınıp alınılmadığı (uyuşturucu vb.)
Alkolün etkilerindeki en önemli faktör kana karışan miktardır. Aşağıdaki tabloda alkolün kana karışma miktarları ve etkileri gösterilmiştir. Sol tarafta 1 desilitre kana karışan alkol miktarı mililitre cinsinden verilmiştir.

Kana karışan alkol (ml/dl)
Yaptığı Etki

50 ml.

(Çakır Keyif)
Sıcaklık hissi, yüz kızarması, algı yavaşlaması, rahatlama

100 ml.

(Açık Sarhoşluk)
Algılama yavaşlaması, kendini dizginleyememe, dikkatini verememe, kontrolsüzlük. Reflekslerin yavaşlaması, kaslara hakim olamama.

150 ml.

(Sarhoşluk)
Sersemleme hissi, kaslara, hareketlere hakim olamama, konuşmanın bozulması, çift görme, hafıza ve anlayış kaybı.

250 ml.

(Aşırı Sarhoşluk)
Ayakta duramama, kusma, sızma.

350 ml.

(Koma)
Bilinç kaybı, idrar kaçırma, düşük ateş, düşük tansiyon, solunum yavaşlaması, terleme

500 ml.
Ölüm ihtimali
 

Kısa bir süre içinde aşırı alkol almak genellikle “akşamdan kalma” haliyle sonuçlanır. Bu durum 8-12 saat sürebilir. Akşamdan kalma olmanın sebebi, alkol zehirlenmesidir. Aşırı alkol alınması karşısında vücut zayıf düşer. Akşamdan kalma kişiler için halk arasında önerilen pek çok şey vardır. Ama bunların hiç biri bu durumu geçirmekte etkili değildir. Vücut zehirlenmiştir ve bunu düzeltmesi vakit alacaktır.

Alkol ve diğer uyuşturucu maddelerin birlikte alınması çok daha korkunç sonuçlar doğurabilir. Kaza ölümlerin çoğu alkol ve uyuşturucuların birlikte alınmasıyla ortaya çıkmaktadır. Alkol uyuşturucuların etkisini çoğaltır. Tedavi için alınan ilaçlarla birlikte alkol kullanmak da çok tehlikeli olabilir.

Alkolün uzun süreli etkileri, aylarca veya yıllarca sürekli ve aşırı miktarda alkol tüketimiyle ortaya çıkar. Kronik alkolizmin, fiziksel ve psikolojik olumsuz etkileri çok fazladır, bunların çoğu da öldürücüdür.

Sürekli içki içen kişilerde çoğunlukla, kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları veya mide iltihabı, kanaması gibi rahatsızlıklar görülür.

Diğer ölümcül olmayan rahatsızlıklar ise, iştah kaybı, vitamin yetersizliği, enfeksiyon, iktidarsızlık ve sindirim bozukluğudur. Alkol tüketimi ne kadar artarsa ölümcül hastalık riski de o kadar artar.

Alkoliklerde genç ölüm oranı hiç de azımsanmayacak kadar yüksektir. Alkoliklerin ölüm sebepleri genellikle, kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları, zatürree, kanser, alkol zehirlenmesi, kaza, cinayet ve intihardır. Unutmayın asla, güvenli içki miktarı yoktur.

Dayanıklılık ve Bağımlılık
Sürekli içki içen kişiler bir süre sonra, alkolün kötü etkilerine karşı daha dayanaklı bir hale gelirler. Bu etkiler başlamadan önce daha fazla alkol alabilmeye başlarlar. Gittikçe artan miktarlarda alkol tüketimi bazı alkoliklerde görünürde sarhoşluk yapmaz. Bu kişiler, hayatlarına, çalışmaya devam ederler, fiziksel durumlarında, çok ciddi hasarlar oluşmadıkça, dışarıdan fark edilen bir değişiklik olmaz. Çoğunlukla bu kişiler bir başka sebepten hastaneye kaldırılırlar ve orada alkolün vücutlarında yaptığı tahribat ortaya çıkar.

Alkole psikolojik bağımlılık, içkinin sürekli içilmesiyle oluşur. Ayrıca, bazı şartlarda mutlaka içen insanlarda da oluşabilir. Bunlar bazı sosyal etkinlikler olabilir. Bu şekildeki bağımlılık daha çok alkolün psikolojik etkileriyle ilintilidir. Psikolojik olarak alkole bağımlı kişiler içki içmedikleri zaman, endişeli ve panik içinde olurlar.

Fiziksel bağımlılık aşırı içenlerde oluşur. Vücutları, alkolün varlığına alıştığı için, içmeyi durdurdukları anda fiziksel rahatsızlık duymaya başlarlar. Bu rahatsızlıklar, gerginlik, uyku hali, terleme, titreme, çarpıntı, iştahsızlık, aşırı durumlarda halüsinasyon olabilir.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Zararlı yiyecekler kategorisindeki tüm haberler
8720 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
metil alkol, alkol bağımlılığı nedir, alkol tedavisinde kullanılan ilaçlar, alkol testi, alkol ve uyuşturucunun zararları, alkol tedavi merkezi, alkol ve aile, alkol ve etkileri, antibiyotik alkol, alkol zehirlenmesi, alkol ve madde bağımlılığı, alkol bağımlılığından kurtulmanın yolları, alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir, antibiyotik ve alkol, xanax alkol, online alkol, metil alkol zehirlenmesi, alkol bırakma yolları, alkol ile ilgili sloganlar, etil alkol nedir, hamilelikte alkol kullanımı, alkol zararları nelerdir, alkol oranları, alkol baş ağrısı, alkol koması belirtileri, alkol ile ilgili sözler, alkol zehirlenmesi belirtileri, saf alkol, etil alkol, alkol mide bulantısı, alkol bağımlılığı nasıl anlaşılır, alkol bağımlılığının sonuçları, şarap alkol oranı, alkol bağımlılığının sebepleri, alkol tedavisi yapan hastaneler, cin alkol, yüksek dozda alkol kanımda dinle, içkilerin alkol oranları, alkol ile ilgili haberler, alkol sonrası baş ağrısı, alkol kokusu nasıl giderilir, alkol haberleri, alkol tedavi merkezleri ankara, alkol bırakma, panik atak alkol, alkol ile ilgili ayetler, alkol vücuttan kaç saatte atılır, metil alkol nedir, diyabet ve alkol, polivinil alkol, alkol alkol ve yine alkol, alkol kilo aldırır mı, izmir alkol tedavi merkezleri, alkol oranı en yüksek içki, alkol kullanımı, hamilelikte alkol, alkol kazaları, alkol nickleri, alkol yasağı, alkol intoksikasyonu, alkol bıraktıran ilaç, alkol hangi hastalıklara yol açar, etil alkol msds, alkol bırakma yöntemleri, absent alkol oranı, alkol sloganları, alkol satışı, alkol kullanmak, alkol hakkında bilgi, alkol vücuttan kaç günde çıkar, alkol sonrası ilaç, alkol tedavi, alkol ve karaciğer, etil alkol nerede satılır, alkol vikipedi, yüksek dozda alkol kanımda, şeker hastalığı ve alkol, alkol alınca yüz kızarması, viski alkol oranı, alkol bağımlılığının tedavisi, alkol ile ilgili komik sözler, alkol resmi, alkol tedavisi için ilaç, alkol koması tedavisi, alkol ve içkinin zararları, alkol borik nasıl hazırlanır, saf alkol nerede bulunur, alkol zehirlenmesi tedavisi, alkol promil sınırı, cin alkol oranı, alkol derecesi, alkol karaciğer, alkol tedavisi nasıl yapılır

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri