Bir zeytinyağı üretti üstüne resmini bastı

23.05.2010 - 15:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Türk zeytinyağı firmalarını bugüne kadar kabul etmeyen Fransa’daki ünlü zeytinyağı mağazası Oliviers&Co’da artık bir Türk markası var: Rengin Suar Zeytinyağları.

Elimde el yazısı bir mektup, tam karşımda ise üzerinde bir isim ve fotoğrafın bulunduğu bir teneke zeytinyağı... Mektubu bitirdiğimde, kutuyu dikkatlice inceleyip küçük bir kap alıyorum mutfaktan.

 

Elimde el yazısı bir mektup, tam karşımda ise üzerinde bir isim ve fotoğrafın bulunduğu bir teneke zeytinyağı... Mektubu bitirdiğimde, kutuyu dikkatlice inceleyip küçük bir kap alıyorum mutfaktan. Teneke kutuyu açıp bir parça döküyorum içine. Saf halini tatmak istiyorum önce. Minicik bir yudumu ağzımda dolaştırıyorum. Daha sonra da bir parça taze ekmek bandırıp lokmanın tadına vararak tadıyorum. İlk izlenimim: Samimi bir mektup, kendi fotoğrafını ürününün üzerine bastıracak cesaret ve kaliteli bir zeytinyağı oluyor.

O gün, Rengin Suar ismi aklıma takıldı. Bunda zeytinyağının lezzeti dışında, o mektuptaki “...özelliğim, ağacımın ve fabrikamın olmamasında...” cümlesi ise ciddi bir sebepti. Bu iş genellikle babadan çocuğa geçen aile işidir. Yeni başlıyorsan da en azından bir zeytinlik alırsın. Ağacın olacak ki yağın olsun. Ağaç olmadan neden ve nasıl yapılır bu iş? Özellikle bu soruyu sormak ve o cesaretli kadını tanımak istedim. Hayallerin gerçek olabileceğini kanıtlayan, güçlü ama bir o kadar da zarif bir kadınla karşılaştım.

KAZADAN SONRA GÖNÜL VERDİ

Rengin Suar lezzete ve kaliteye müthiş önem veriyor, ağacı ve fabrikası olmamasının da önemli bir nedeni varmış meğer: En iyi kalite zeytinyağını bulmakta özgür olabilmek! Kendi sofrasında paylaşır gibi dostlarıyla bu nadide yağı paylaşmayı çok önemsiyor ama üretimi sınırlı. O yüzden reklama da ihtiyaç duyduğu söylenemez. Daha da önemlisi geçirmiş olduğu bir kaza sonucu zeytinyağından bulduğu şifayı herkesle paylaşmak istemesi... Bu işe gönül vermesinin de meğer asıl nedeni buymuş!

NE KADAR SAFSA O KADAR ŞİFALI

Kötü bir kazanın ardından uzun nekahet dönemi geçiren Rengin Suar, mutfağında zaten kullandığı tek yağ olan zeytinyağıyla, zedelenmiş kaslarını ve cildini masaj yaparak beslemiş. Aldığı sonucun ise müthiş olduğunu söylüyor. Elbette zeytinyağı ne kadar safsa lezzeti ve şifası da o kadar etkili oluyor. İyileşip kendini hazır hissettiği andan itibaren ise ‘en iyinin kriterlerini’ bulabilmek için çıktığı Akdeniz seyahatlerinden çantasında bir dolu bilgi ve bilimsel donanımla dönmüş. Yurtdışındaki tüm organizasyonlara katılıyor ve neredeyse Ege’deki tüm zeytin ağaçlarının yağının lezzetini deniyor. Amacı en iyisini bulmak! Hedefi zeytinyağının kadrini kıymetini bilenlere en saf halini, en güzel lezzetini sunmak... Sanırım bu konuda da başarılı olmuş. Aksi takdirde henüz hiçbir Türk firmasının giremediği Fransa’daki önemli bir zeytinyağı dükkanı olan Oliviers&Co’ya zeytinyağı pazarlamış olamazdı.

“Benim anladığım üretim sadece zeytinyağı ile kısıtlı değildir, aynı zamanda flavonoidlerdir. Flavonoidler besininize eklediğiniz değerlerdir. İçerdiği antioksidanlardan, anti-inflammatuarlara, tümör önleyicilere kaliteli üretilmiş zeytinyağı yaşam boyu yol arkadaşınızdır” diyen Suar’ın mutfağında yağ olarak sadece aile geleneği olan zeytinyağı tüketiliyor. Markası ise henüz dört senelik bir geçmişe sahip. Senelik toplam ürünü ise beş ton civarı.

Ve zeytinyağı kutusunun özel tasarımından bahsetmeden bitirmeyeceğim. Tasarımını Emre Senan’ın yaptığı teneke kutunun en beğendiğim yanı kesinlikle kapağı oldu! Türkiye’de ilk kez bu kapakların kullanıldığını görmek beni lezzeti kadar mutlu etti.

Tüm hasadı deniyor

Erken hasat, natürel sızma/extra virgin zeytinyağlarının zeytinleri tek bir mevkiden, yani farklı farklı karışımlar değil. Acısı, aroması ve yakarı dengeli. Bu dengeyi zeytinlerin en iyisini bulmasıyla yakalıyor. Edremit bölgesininin mikroklimasının getirdiği kendine has nefaseti olan Edremit zeytinleri birinci tercihi. Her yıl tüm hasadı tek tek deniyor ve en dengeli olanını seçiyor. 500 ml, bir ve beş litrelik kutularda rengin.suar@gmail.com mail adresi veya 0532 233 6381 no’lu telefondan verebileceğiniz siparişleri kapınıza kadar getirtiyor.

Flavonoid nedir?

Sebze ve meyvelerde bulunan vücuda zararlı mikroorgonizma fonksiyonlarını bozan, bağışıklık sistemini güçlendiren, serbest radikalleri etkisiz hale getiren, enzimleri düzenleyen, antioksidan, kanserli hücreleri azaltabilme yeteneğine sahip bitkisel bir madde.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm haberler
3285 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
dünya mutfağı, güncel haberler, güncel yemek haberleri, zeytinyaği

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri