Bir etoburun rüyası

19.04.2011 - 15:05 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Sirkeci'deki Şehzade Erzurum Cağ Kebabı Lokantası, gerçek etseverlerin başına gelebilecek en güzel şey

Erzurum’un Tortum ilçesine özgü cağ kebabı, ‘yatık döner’ olarak da biliniyor. Ama bize sorarsanız, bu muhteşem eti dönerle aynı kulvara sokmak bile büyük hata.
Bizim gözümüzde cağ kebabı, aynı Arjantin’in ‘asado’su (Arjantin usulü mangal) ya da Brezilya usulü ‘churrasco’ gibi, gerçek et severlerin ağzına layık bir lezzet. Hatta Amerikalı kovboylar kendilerini Erzurum’un yaylalarında bulsalar ve karşılarına tüm görkemiyle odun ateşinde pişen bir cağ kebabı çıksa, hiç yabancılık çekmez, kendilerini evlerinde hissederlerdi kesin.
Zor bulunan lezzet
Ne yazık ki canımız her cağ kebabı çektiğinde Erzurum’a gitme şansımız yok, İstanbul’da da cağ kebabı yapan yerlerin sayısı da bir elin parmaklarını geçmiyor. Uzun araştırmalar sonunda, cağ krizimiz tutunca nereye gideceğimizi bulduk. Tavsiyemiz, Sirkeci Tren İstasyonu yakınlarında, trafiğe kapalı Hocapaşa Sokak’ın girişinde bulunan Şehzade Erzurum Çağ Kebabı. (Bu arada Hocapaşa Sokak’tan bahsetmeden geçmeyelim: yemek meraklılarının hiç zorlanmadan yarım gün geçirebileceği bu sokak, Türk yemekleri yapan birbirinden güzel lokantalarla dolu. Favorilerimizden Kasap Osman da bu sokakta. Bir an önce keşfedin.)
Şehzade Lokantası’nın sahibi Özcan Yıldırım, Erzurum’un Şenkaya ilçesinden. Ailesi hâlâ Allahüekber Dağları’nda koyunculuk yapan Özcan Usta, kuzu etini kendi seçiyor ve hazırlıyor. Cağ, önceden terbiye edilmiş yağlı kuzu etinin yatık bir şiş üzerinde, odun ateşinde yavaş yavaş pişirilmesiyle hazırlanıyor. Adını Erzurum’da ‘cağ’ denilen küçük şişlerden alıyor. Pişerken etten kesilen ufak parçalar, bu şişlerin üzerinde servis ediliyor. İşte cağ kebabının dönerden farkı burada ortaya çıkıyor. Bildiğiniz gibi döner hazırlanırken etten yukarıdan aşağıya doğru ince parçalar kesilir. Tepsiye düşen etler, dönerden akan yağın içinde bekledikten sonra servis edilir. Döner ustaları alınmasın ama cağ kebabını yapmak çok daha hassas bir operasyon. Ocağın başındaki usta, ateşte ağır ağır dönerek pişen etin her parçasını aynı bir cerrah gibi dikkatle kesiyor ve şişe diziyor. Yumuşacık, yer yer kızarmış etlerle kaplanmış şiş, sıcacık bir lavaşın üzerinde geliyor önünüze.
Lokantanın 23 yıllık şef garsonu Kemal Bey, bir iddia üzerine tam 70 çağ kebabı yemiş. Bugünlerde eski hızını kaybetse de ‘Bir oturuşta 50 tane rahat yerim’ diyor. Bunun gözden kaçan bir dünya rekoru olduğu kanısındayız.
Şehzade’nin hünerleri cağ kebabıyla da sınırlı değil. Başlangıç olarak sipariş ettiğimiz kırmızı mercimek çorbası ve etin yanında gelen ezme son derece lezzetli. Eğer yeriniz kalırsa, bol cevizli kadayıf dolmasını da tavsiye ediyoruz. (Çeviren: Elif İnce)
Şehzade Erzurum Cağ Kebabı
Adres: Hocapaşa Sok. 3/A, Sirkeci
Tel: 0212 520 33 61
Cağ kebabı bulabileceğiniz saatler: 11.20-19.00 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm haberler
4569 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, etli yemekler, etli yemek tarifleri, pasta tarifleri, etli yemekler tarifi, etli yemekler resimli, kurabiye tarifleri, emine beder yemek tarifleri, resimli etli yemekler, meze tarifleri, yemek tarifleri sitesi, sulu yemek tarifleri, dana etli yemekler, tatlı tarifleri, basit yemek tarifleri, etli sulu yemekler, etli yemek tarifleri resimli, diyet yemek tarifleri, yemek zevki, pratik ev yemekleri, pratik yemek tarifleri resimli, kurabiye tarifleri resimli, kek tarifleri, ne yemek yapsam, ana yemek tarifleri, ev yemekleri tarifleri, makarna tarifleri, meze tarifleri resimli, diyet yemekleri, kuzu etli yemekler, lezzetli yemek tarifleri, ana yemekler, oktay usta pasta tarifleri, yemekler ve tarifleri, yemek cini, yemek tarifi siteleri, pasta tarifleri resimli, portakal ağacı, kolay yemekler, yemek isimleri, yeni yemek tarifleri, pilav tarifi, en kolay yemek tarifleri, antep yemekleri, tarifler, tuzlu kurabiye tarifleri, et yemekleri tarifleri, elif korkmazel yemek tarifleri, tatlılar, kek tarifleri resimli, kurabiye tarifi, aparatif yemek tarifleri, tavuk etli yemekler, çorba tarifleri, aparatif yemekler, sulu yemekler, etli yemekler oktay usta, sebze yemekleri tarifi, etli yemek tarifi, yemek yap, kuzu etli yemek tarifleri, sofra dergisi yemek tarifleri, parça etli yemekler, resimli pratik yemek tarifleri, cağ kebabı, erzurum cağ kebabı

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri