"Tüketiciler eti çok yüksek bir fiyattan alıyorsa bu işte bir yanlışlık var"

31.05.2010 - 11:15 | Yemek Ekonomisi - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yapılan ölçümlere göre Türkiye'deki besi ahırlarında 2 milyon 170 bin besi sığırı bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Bu ne demektir? Yılda 1 milyon ton kırmızı ete tekabül eder.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yapılan ölçümlere göre Türkiye'deki besi ahırlarında 2 milyon 170 bin besi sığırı bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Bu ne demektir? Yılda 1 milyon ton kırmızı ete tekabül eder.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yapılan ölçümlere göre Türkiye'deki besi ahırlarında 2 milyon 170 bin besi sığırı bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Bu ne demektir? Yılda 1 milyon ton kırmızı ete tekabül eder. 70 milyon tüketici kıymayı, kuşbaşını çok yüksek bir fiyattan alıyorsa o zaman bu işte bir yanlışlık var" diye konuştu. Eker, Sakarya'da Akyazı Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğünün hizmet binalarının açılışına katıldı. Kırmızı et fiyatlarındaki artışa dikkati çeken Eker, AK Parti iktidarı döneminde hayvancılık desteklerini 15 kat arttırdıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Türkiye'de hayvancılık çok önemli gelişme gösteriyor. Aralık, şubat ve nisan aylarında üç defa Türkiye'de bütün besi ahırlarını tespit ettik. Türkiye'de besi ahırlarında 2 milyon 170 bin besi sığırı var. Bu ne demektir? Yılda 1 milyon ton kırmızı ete tekabül eder. Bu kadar besi danası var, fiyatlar anormal yükseliyor. Üreticinin ahırından buzağı çıkarken kilosu 5, 6, 7 liradan çıkıyor ama kesime geldiğinde bir bakıyoruz 12, 13, 14, 15 lira. Biz dedik ki 'Arkadaşlar burada durun, birileri bu işi speküle ediyor, üreticinin de aleyhine olacak bu, sonuçta sürdürülebilir bir şey değil.' Daha önce hayvan üreticilerine verilen 83 milyon lira destek, tam tamına 1 milyar 250 milyon liraya çıktı. Nakit destekten bahsediyorum. Yem, hayvan başı, süt prim desteği veriyoruz. Bu, toplam desteklerin yüzde 23'ünü oluşturuyor. 5 milyar 600 milyon liranın yüzde 22,3'ünü hayvancılık desteği oluşturuyor. Bu, devraldığım noktaya göre tam 15 katlık artıştır."
Türkiye'de 70 milyon tüketiciye karşılık 425 bin hayvan üreticisi bulunduğunu belirten Eker, şunları söyledi:
"70 milyon tüketici kıymayı, kuşbaşını çok yüksek bir fiyattan alıyorsa o zaman bu işte bir yanlışlık var. Bunu da bizim düzeltmemiz gerekiyor. O nedenle dedik ki, fiyatlar normal düzeye gelinceye kadar Et ve Balık Kurumu kasaplık canlı hayvan getirecek. Yanlış anlaşılmasın, kasaplık canlı hayvan getiriyor, başka yerlerde kesilmiş et değil. Sağ olsun televizyonlarımız et ihalesi diye veriyor, milletimiz de oradan aldığı bilgilerle haklı olarak yanılıyor. Bu doğru değil, kasaplık canlı hayvan. Besisini tamamlamış, kesime hazır canlı besi sığırını alıyoruz. Niye burada yaptırıyoruz? Bunun maliyeti, istihdamı, katma değeri Türkiye'ye gelsin. Kafasından, derisinden, kemiğinden ve iç organlarından da Türkiye istifade etsin. Tüketici makul bir fiyat düzeyine gelirse, biz o taktirde ithalata gerek görmeyeceğiz."
8 bin baş kasaplık canlı sığır için ihale yapıldığını hatırlatan Eker, "Bir miktar besi sığırı üreticiye zarar vermez, üreticilere zarar verecek uygulamanın içinde olmayız ama tüketicileri de korumak mecburiyetindeyiz. 26 Nisandan itibaren ithalat yapacağımızı söyleyince et fiyatlarında perakende fiyatlarında yüzde 19'luk düşüş oldu. Yüzde 19'luk fiyat düşmesi tüketimi yüzde 25 oranında arttırdı. İnsanlar daha önce aldığından dörtte bir oranında evlerine daha fazla et almaya başladılar" diye konuştu. Tarım sektöründeki gelişmelere de değinen Eker, insanların eskiden kendileri için üretim yaptığını, yaşanan gelişmelerle birlikte üreticilerin uzak pazarlar için üretim yapmaya başladıklarını kaydetti.
Türkiye'nin 70 milyon nüfusa sahip olduğunu, yılda 30 milyon turistin ziyaret ettiğine dikkati çeken Eker, şunları dile getirdi:
"Türk çiftçisi 100 milyon insanın bir yıl içinde yiyeceği ve içeceği gıda maddesini üretmiş, üstüne 11,5 milyar dolarlık gıda maddesini dünyaya satmış. Bu, çok büyük bir şey. Gıda maddeleri ticaretinde net ihracatımız (ticaret fazlamız) 4,5 milyar dolar. Bazen söylüyorlar, 'şu ürünü alıyoruz, bu ürünü alıyoruz', değil arkadaşlar. Bir sebeple ticaret yaparsın. Bu, ülkede üretilmiyor ve üretilen dünyaya satılmıyor demek değildir. Aldığımızdan kat ve kat fazlasını dünyaya satıyoruz. Dünyanın her yerinde ne kadar imkanları müsait olursa olsun bir şekilde ticaret yapılıyor. Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisi, bunu biliyoruz ama Türkiye'nin dünyanın tarımsal üretim değeri açısından en büyük 8. tarımsal ekonomisi olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz. Bunu ben söylemiyorum, Dünya Bankası ve uluslararası kuruluşların raporları söylüyor. Türkiye 50 milyar doların üzerinde tarımsal üretim değeri üreten bir ülke."
Türkiye'nin tarım sektöründe büyük gelişmeler kat ettiğine işaret eden Eker, mısır üretiminin son 6 yılda 2,2 milyon tondan, yaklaşık 5 milyon tona çıkardığını söyledi.

"İstihdamın önemli bir kısmını tarım sektörü absorbe etti"
Küresel ekonomik krizde bütün sektörlerde küçülme görülmesine rağmen tarım sektörünün 2009 yılında yüzde 3,6 büyüdüğünü ifade eden Eker, şunları bildirdi:
"Türkiye, tarımını yüzde 3,6 büyütmeseydi, bu genel ekonominin daha kötü bir durumda olmasına yol açacaktı. Küresel ekonomik krizde Türkiye istihdamının önemli bir kısmını tarım sektörü absorbe etti. 275 bin civarında kişi yeniden tarım sektöründe işe başladı. Tarım sektörü bu manada bir tampon sektör görevi gördü. 2008 yılında tarımsal büyümemizde yüzde 3,3. Son 6 yılın 5 yılında tarım sektörü pozitif büyüdü. 2007 yılında olağanüstü kuraklık yaşandı, bunun etkisiyle ülkemiz bir yıl tarım sektöründe küçülme yaşadı. Bu yıl da şu ana kadar ki gelişmeler oldukça iyi. Hububat üretimimizin 35 milyon ton civarında olmasını bekliyoruz. Geçen yıl 33 milyon tondu. 2009 yılı 2008 yılına göre çok çok iyiydi. Bu yıl da 2009 yılına göre daha iyi bir yıl olacak. Dünyadaki genel üretimde buğdayda 17 milyon ton civarında düşüş bekleniyor. Türkiye'deki hububat üretiminde artış bekliyoruz. İnşallah Haziran ayının ortalarına kadar olağanüstü bir problem yaşanmaz ve bu şekilde durur."
Eker, pazartesi günü yağlı tohum primlerinin bir çoğunu çiftçilerin hesabına yatıracaklarını sözlerine ekledi.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ekonomisi kategorisindeki tüm haberler
2526 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
güncel haberler, güncel yemek haberleri, yemek ekonomisi, et, mehdi eker

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri