Ramazan tavuğa yaradı...

05.08.2011 - 20:00 | Yemek Ekonomisi - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Zarardaki beyaz et sektörüne ramazan umut oldu.

Zarardaki beyaz et sektörüne ramazan umut oldu. İlk üç günde satışlar yükselince firmalar, üretim hedeflerini de yüzde 15 arttırdılar

Tüketim üretimi karşılamayınca yılbaşından bu yana ciddi zarar eden beyaz et sektörü, şimdi ramazan ayına odaklandı. Sektör, ramazana özel üretimini yüzde 15 arttırdı, fiyatlar da buna paralel yine yüzde 15 yükseldi. Ramazana kadar sektörün zararına satış yaptığını belirten Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (Besd-Bir) Başkanı Zuhal Daştan, fiyatların yeniden yükselişe geçtiğini söyledi. Ramazanın sektöre soluk aldıracağını ifade eden Daştan, “Her yıl ramazanın ilk ve son haftaları gıda alışverişleri ciddi anlamda artar. Bu nedenle 10 gün öncesine kadar mal satamaz hale gelen sektör, bu ay üretilenin tamamını satacak” dedi. Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca da, ramazanda tavuk etinin çok fazla tüketildiğini ve satışları mutlaka arttıracağını ifade etti.

‘Ramazan bir aldı, bir verdi’
Ramazan alışverişlerinin beyaz et sektörüne ilaç gibi geldiğini belirten Erpiliç Satış Pazarlama Müdür Yardımcısı İsmail Biçen ise, fiyatların son bir ayda yüzde 15 arttığına dikkat çekti. Ramazanın ilk günlerinde talebin yoğun olduğunu ifade eden Biçen, “Satışlar ilk günlerde yüzde 7 arttı. Şu anda bütün tavuk ortalama 6 TL’den satılıyor” dedi. Ramazan için 1.650 tonluk üretim hedeflediklerini belirten Biçen, yıl sonunda da 180 bin tona ulaşacaklarını ifade etti. Ramazanın mangal sezonunu erken bitirdiğine dikkat çeken Biçen, “Ramazanın hem getirisi hem götürüsü oldu. Ama yine de satışların toparlanması için iyi bir dönem. Pazarın 1.5 milyon tona ulaşması bekleniyor” dedi. Biçen, tüketiciyi sıcak havada tavuk tüketiminde dikkat etmeleri konusunda da uyardı.

1 saatten fazla beklemez
Daştan, tüketiciye sıcak havada tavuk tüketimi ile ilgili de şunları söyledi: “Çiğ tavuk sıcakta 1 saat kalsa hemen bakteriler üremeye başlar. O zaman durum tehlikeli. İnsanlar alışverişte en son tavuğu alıp evlerine gitmeliler. Sokakta elde poşetle gezdirmek çok yanlış. Doğrusu, alır almaz, çok bekletmeden eve gidip buzdolabına koymak.”

Sıcakta tavuk zor büyüyor
Sıcak havada tavuk yenmesinin sakıncalı olduğu görüşünü tamamen reddeden Zuhal Daştan, sıcak havanın sadece üretimi etkilediğini söyledi. Daştan, “Sıcaklar üretimi zorlaştırıyor. Hayvan yem yemiyor ve büyüyemiyor. Kesim için tavuğun 2.5 kiloya gelmesini bekliyoruz. Ama sıcaklar kiloda yüzde 10 düşüşe neden oluyor” diye konuştu. Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan da, “Hayvanlar için 40 dereceden sonrası büyük risk. Kesim için tavuğun 2.5 kilo ağırlığa ulaşması gerekiyor. Ancak, sıcak havada hayvanlar bu ağırlığa ulaşmadan telef oluyor. Bu da üreticiyi zorluyor” dedi.

 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ekonomisi kategorisindeki tüm haberler
2675 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek, doğal yaşam rehberi, ekolojik üreticiler derneği, yavuz dizdar, dünya gazetesi, nbş, GDO, ramazan, gıda sektörü, beyaz et

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri