Kuzugöbeği mantarı sezonu 30 liradan açtı

16.04.2010 - 7:56 | Yemek Ekonomisi - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Konya'nın Beyşehir ilçesinde baharla birlikte çıkmaya başlayan kuzugöbeği mantarının kilosu 30 liradan alıcı buluyor.

Nisan yağmurları ile birlikte doğada bol miktarda görülen kuzugöbeğini gruplar halinde toplamaya çıkan vatandaşlar, taş altlarında, yosunlu ve nemli yerlerde bulunan mantarları köküyle birlikte topraktan ayırıyor.


 

Beyşehir'in özellikle Anamas Dağı eteklerindeki yerleşim birimlerinde ilkbahar mevsiminin gelmesiyle ailelere ek gelir imkanı sağlayan Kuzugöbeği mantarlarının toplanmasına başlandı.

Nisan yağmurları ile birlikte doğada bol miktarda görülen kuzugöbeğini gruplar halinde toplamaya çıkan vatandaşlar, taş altlarında, yosunlu ve nemli yerlerde bulunan mantarları köküyle birlikte topraktan ayırıyor.

Kuzugöbeğinin kilosu semt pazarlarında 30 liradan satılıyor.

Kuzugöbeği mantarı alım satımı yapan Doğan Doğanay, yaptığı açıklamada, nisan yağmurlarıyla birlikte bu mantarlardan toplayanların yüzünün güldüğünü söyledi. Kuzugöbeği mantarının doğada kendiliğinden yetişebilmesi için yağış ve ardından güneşli hava gerektiğini dikkati çeken Doğanay, “Yağışların bu yılki rekolteye olumlu etki yapacağını düşünüyoruz. Bölgemizde şu an mantar toplanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl kilosu 15 lira olan göbek mantarının bu yıl piyasası 30 liradan açıldı” dedi.

-YURT DIŞINA DA İHRAÇ EDİLİYOR-

Kuzugöbeği mantarının yöre halkı için ilkbahar mevsiminde ek gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Doğanay, şunları kaydetti:

“Bölgede mantar alım satımı yapan çok sayıda tüccar da bu işten para kazanıyor. Vatandaşlar her yıl aynı yere gidiyorlar. Eğer iklim koşulları uygunsa eli boş dönmeleri mümkün değil. Aile bütçesine katkı için topladıklarından genelde ürünün büyük bölümünü alım yapan kişilere ücreti karşılığında satarlar. Çok lezzetli bir mantar türüdür. Yavaş pişirildiği zaman daha da lezzetli olur. Kurutulduktan sonra kilo fiyatı daha yüksek satılabilen kuzugöbeği mantarı yurt içinde faaliyet gösteren fabrikalara gönderiliyor. Ürün işlenip paketlendikten sonra ise Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, İsviçre ve İskandinav ülkelerine ihraç ediliyor.”

Doğanay, Kuzugöbeği mantarının ilaç sanayinde kullanıldığını, bazı ülkelerde ise zengin mutfaklarda en pahalı yemek olarak servis yapıldığını sözlerine ekledi.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ekonomisi kategorisindeki tüm haberler
2853 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme haberleri, dengeli beslenme, dengeli beslenme haberleri, yemek haberleri, yemek ve sağlık, sağlıklı yiyecekler, sağlığa yararlı yiyecekler, sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşamak, beslenme haberleri, doğru beslenme, besin öğeleri

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri