Kebapsever Türklerin tavukla dansı

29.04.2010 - 9:22 | Yemek Ekonomisi - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Ziraat’ten 2008 yılında süt üretimi için 500 milyon TL kredi kullanılmış.

Hani sorsalar... Nasıl bilirsiniz diye? Ben halkımı “kırmızı etçi” bilirim derdim. Ama önceki akşam öğrendim ki halkımız tavukçu olmuş. Hem de bu bilgiyi aldığım kişi “kırmızı etçilerin” 6 yıldır başkanı olan isim. Set-Bir Başkanı Erdal Bahçıvan. Gerçi bugün itibariyle görevinden ayrılıyor ama... Kendisi sektörün önde gelen oyuncularından... Hazır bulmuşken etteki son durumu özellikle de et ithalatını sorduk.


Ben onun üretim kısmında olan bir isim olarak “ithalata karşı çıkacağını” tahmin ediyordum. Ama öyle olmadı. Bahçıvan net konuştu: “Hangi siyasi parti seçimlere bir yıl kala etin fiyatının 40 milyon TL’ler civarına gelmesine izin verir ki? Böyle bir müdahale normal. Hem şimdilik ithalatın sadece lafı var. Olur mu olmaz mı belli değil. Ama daha lafından fiyatlar aşağıya indi. Demek ki olabiliyormuş. Yalnız et ithalatı yapılacak lafı zor bir laftır. Bunu da ancak Başbakan Tayip Erdoğan yapabilirdi. Ve yaptı...”
Bahçıvan kısa bir süre önce Katarlılar ile bir anlaşma yaptı. Hassad Food ile Türkiye’de ağırlığı hayvancılık olan yatırımlarda yerli ortak olarak faaliyet gösterecek. Yaklaşık 500 milyon dolarlık büyüklüğe varacak bir ortaklık olacak bu. Başta GAP bölgesi olmak üzere Türkiye’nin pek çok yerinde yatırım yapılacak. Bahçıvan’a göre Katarlılar başlangıç. Bu yıl içinde Ortadoğu’dan pek çok büyük fon ya da şirket Türkiye’de tarım yatırımı yapmak için gelecekler. Rakamlara şaşıracaksınız diyor. Bu arada Türk girişimcilerde yabancılardan geri kalmıyor. Bahçıvan Ziraat Bankası’ndan aldığı hayvancılık yatırımı ile ilgili rakamları paylaşıyor:

Ziraat’ten 2008 yılında süt üretimi için 500 milyon TL kredi kullanılmış. Bu rakam 2009’da 480 milyon TL’ye inmiş bu yıl ilk 4 ayda 500 milyon TL kredi kullanılmış. Etteki kredi kullanma oranı ise şöyle. 2008’de 1.2 milyar TL, 2009’da 890 milyon TL, bu yılın ilk 4 ayında 290 milyon TL. Bu oranları ikiyle çarpmak gerekiyor. Çünkü Ziraat işletmenin yüzde 50’sini finanse ediyor. 2008’den bugüne sütte yaklaşık 3 milyar TL’lik, ette de 4 milyar TL’lik yatırım var. Bahçıvan Türkiye’de daha iyi şartlarda üretim için önemli bir çaba gördüğünün altını çiziyor.
Hep üretim konuştuk? Ya tüketim? Türk halkı yılda ortalama 600-700 bin ton et tüketiyor. Avrupa’nın, ABD’nin çok gerisinde. Sebepleri malum. Özellikle yüksek fiyatlar.
Gelelim en baştaki mevzuya. Yani kırmızı etin yerini alan beyaz ete. Bundan 8 yıl önce yılda 330 bin ton beyaz et tüketiliyormuş. Arada kuş gribi gibi kimi büyük yol kazalarına da uğransa Türkiye’de beyaz et tüketimi 1.2 milyon tona ulaşmış. Neredeyse kırmızı etin 2 katı tüketim var. Bahçıvan bunu sadece fiyatlara bağlamıyor. Yeni neslin sağlıklı beslenme isteğinden sektörün kendini çok işi tanıtmasına bir dizi olumlu faktör sayıyor. Tavuk meğer sofralara çoktan kurulmuş da haberimiz yok.
Son bir not. Bahçıvan bugün Set-bir başkanlığındaki görevini Koç Grubu’nda bir dönem Maret’in de yönetiminde bulunan Ali Güler’e devrediyor. Sektör “patron” başkandan “profesyonel” başkana geçiyor. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek...

İthalata giden süreci Et Balık’ın fiyatları mı başlattı?
18 Nisan Pazar. Et fiyatları yükseliş trendinde. Tarım Bakanı Mehdi Eker sektörün önde gelen oyuncularını ve bir grup perakendeciyi makamında topluyor. Amaç fiyatlar konusunda bir istikrar sağlamak. Toplantıya katılanlar fiyatların daha da yukarı gitmemesi için çabalamaya söz veriyor. Ertesi gün. Fiyatları ilk yukarı çeken toplantıya da katılan, devletin kurumu Et Balık. Ve izleyen günlerde et fiyatlarını zirveye çıkaran ve ithalatın önünü açan süreç başlıyor. Erdal Bahçıvan karkasta kilo başına fiyatı 14 liradan 16 liraya Et ve Balık Kurumu’nun çıkardığını söylediği süreci şöyle anlatıyor:
“Başbakan Tayyip Erdoğan ithalat kararını açıkladığı haftanın öncesindeki hafta sonu Tarımı Bakanı Mehdi Eker ile sektör temsilcileri bir araya gelmiştik. Ve fiyatların makul seviyelere çekilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Ancak ertesi gün bir baktık karkasta fiyat fırladı. Et ve Balık Kurumu et fiyatını 16 liranın da üzerine çıkardı. O haftanın sonunda da Başbakan Erdoğan ithalat çıkışını yaptı.”

Et ve Balık Kurumu’nun Türk Silahlı Kuvvetler’nin en büyük tedarikçisi olduğunu söyleyen Bahçıvan yükselen fiyatın kurumun yüklü et talebinden kaynaklandığını ifade ediyor: “Et ve Balık Kurumu, aldığı ihale ile TSK’ya 35 bin ton et tedarik edecek. Türkiye’nin et tüketiminin 600 - 700 bin ton civarında olduğunu hesap etseniz tüketimin yüzde 5’ine denk gelecek bir tutar. O hafta fiyatı sıçratan da kurumun yoğun talebiydi. Bakın Et ve Balık Kurumu’nun zararına takip edelim göreceğiz. Çünkü zararına satış yapıyor. Sadece bu ihaleden kilo başına 2 dolar zarar yazsa 70 milyon dolar zarar anlamına gelir bu. 2010’da da bu zarar artarak karşımıza çıkacak.”

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ekonomisi kategorisindeki tüm haberler
2856 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
tavuk, et fiyatları, et spekulasyonu, et fiyat artışları

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri