Balparmak 5 yılda yüzde 140 büyüyecek

16.04.2010 - 7:47 | Yemek Ekonomisi - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • 2009’da cirolarını yüzde 25 artırdıklarını söyleyen Altıparmak 90 milyon TL’ye taşıdıklarını açıkladı

Balparmak markasıyla faaliyet gösteren Altıparmak Gıda, Binbirçiçek’i de bünyesine katarak beş yılda yüzde 140 büyümeyi hedefliyor. Şirket yıllık 5 bin ton olan bal üretimini de 12 bin tona ulaştırmayı amaçlıyor

 

Paketli bal sektöründe yüzde 55’lik pazar payına sahip olduklarını söyleyen Altıparmak Başkanı Özen Altıparmak, bu yıl içinde Muğla’da 19 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin en büyük arıcılık merkezinin temelini atacaklarını açıkladı. 2009’da cirolarını yüzde 25 artırdıklarını söyleyen Altıparmak 90 milyon TL’ye taşıdıklarını açıkladı.

Altıparmak’tan yapılan yazılı açıklamaya göre firma, Binbirçiçek’i de bünyesine katarken, 30. yılında Balparmak, Binbirçiçek ve Balkovan markalarıyla yoluna devam edecek.
Özen Altıparmak, arı nüfusu olarak dünyada ilk 10 arasında yer alan Türkiye’de, Nielsen raporlarına göre paketli bal kategorisinde yılın ilk 2 ay toplamında yüzde 55’lik pazar payına sahip olduklarını ifade etti.

Türkiye’de kişi başı yıllık bal tüketiminin 650 gram olduğunu, bu rakamın Avrupa’da 1.500 gram seviyelerine ulaştığını belirten Altıparmak, tüketici bilinçlendirme çalışmalarıyla balı, sağlıklı beslenme alışkanlığının bir parçası haline getirerek, pazarı ve iş hacimlerini büyüteceklerini anlattı.

Altıparmak, 5 bin ton olan satışlarını, 2014 yılına kadar, yüzde 140’lık büyüme ile 12 bin tona çıkarmayı hedefledikleri bilgisini verdi.
Sektörün en önemli sorununun, kovan başı verimin düşüklüğü olduğunu ve 17 kilogram kovan başı üretimin 40 kilograma çıkabileceğini vurgulayan Altıparmak, bunun, arıcılığın gelişmesiyle mümkün olacağının altını çizdi.

Altıparmak, Türkiye’nin Yeni Zelanda, Arjantin, Brezilya ve Macaristan ile birlikte, dünyanın “en kaliteli” ballarını üreten ülkelerden biri ve çam balında yüzde 95’lik payla dünyanın “en büyük üreticisi” olduğunu kaydetti.

“2010’DAN İTİBAREN TALEBİ YÜZDE 100 BÜYÜTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Altıparmak, balda kalite bilincini geliştirerek, balın yararlarını ve yeni kullanım alanlarını tüketicilere anlatarak 2010’dan itibaren talebi yüzde 100 büyütmeyi hedeflediklerini ifade ederken, şöyle devam etti:

“Çekmeköy tesisimizde paketleme yapıyoruz. Yine Çekmeköy’de bulunan laboratuvarımız Avrupa’nın en gelişmiş eş düzeydeki 4 büyük bal analiz laboratuvarından biri. 3 milyon avro yatırım değeri olan laboratuvarımızda 65 parametrede bal analizi yapılabiliyor.”

Balı, markaların altında oluşturacakları farklı lezzetlerle, daha çok tüketiciye farklı fiyatlarla ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Altıparmak, 2010 yılı içinde Muğla’da 19 milyon dolarlık yatırım değeri olan, Türkiye’nin en büyük arıcılık merkezinin temelini de atacaklarını belirtti.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yemek ekonomisi kategorisindeki tüm haberler
2506 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve ekonomi, yemek ekonomisi, yemek haberleri, gıda haberleri, yemekler hakkında, balparmak

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri