Şifalı bitkilerin sağlık alanında kullanılması...

26.04.2010 - 8:30 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Bin bir derde deva olduğu söylenen şifalı bitkiler gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor.

Şifalı bitkilerin tıbbi bir nitelik taşıdığını belirten uzmanlar, "Aktarları kendimize rakip görmüyoruz. Aktarların bu bitkileri satması tıbbi kullanımda yasal değil. Halkımız bilinçsiz. Bu yüzden doğaya yöneleceğim diye aktarlara yöneliyorlar" dedi.

Bin bir derde deva olduğu söylenen şifalı bitkiler gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor. Ülserden migrene, mantardan kalbe kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenen şifalı bitkilere halkın ilgisi her geçen gün fazlalaşıyor. Özellikle "diyetsiz, rejimsiz ayda 5 kilo" sloganıyla satılan, içerisinde sinameki, papatya, keten tohumu gibi birçok bitkiyi barındıran zayıflama çayları ise bayanların gözdesi. Ancak bilim adamları aynı görüşü paylaşmıyor.

Şifalı bitkilerin tıbbi bir nitelik taşıdığını belirten uzmanlar, "Aktarları kendimize rakip görmüyoruz. Aktarların bu bitkileri satması tıbbi kullanımda yasal değil. Halkımız bilinçsiz. Bu yüzden doğaya yöneleceğim diye aktarlara yöneliyorlar" dedi. Aktarların gelişmemiş ülkelerde ve bizim ülkemizde yoğun ilgi gördüğünü söyleyen uzmanlar, "Aktarların standardizasyonu söz konusu değil. Bitkileri kafalarına göre halka bu sana iyi gelir diyerek veriyorlar. Oysaki her bitkiyi herkes kullanamaz. Bu bitkilerin kullanımları da farklıdır" diye konuştu.

Tahsilsiz insanların aktarlık yaptığını, aktarlık için diploma gerekmediğini belirten Kıvçak, bitkiler hakkında tam olarak bir şey bilmeden bunların insanlara verilmesinin sakıncalı olduğunu söyledi. Yurt dışında ilaç olarak kullanılan bitkilerin, Avrupa'da eczanelerde satıldığını, eczacıların denetiminde tutulduğunu, kavanozlarda steril ortamda saklandığını, eczacıların ve hekimlerin kontrolünde hastaya verildiğini söyleyen uzmanlar, "Avrupa'da Almanya, İsviçre, Hollanda gibi ülkeler bitkisel ilaç tedavisini tavsiye eder. Özellikle pediatri bölümü çocuklara ilk önce bitkisel ilaçları daha sonra sentetik ilaçları verir. Bunu da hekimlerin ve eczacıların işbirliğiyle yaparlar" şeklinde konuştu. Bitkilerin türlerinin ve diğer sentetik ilaçlarla birlikte kullanıldığında yan etkisinin olup olmadığının belirlenmesinin de oldukça önemli olduğunu ileri süren uzmanlar, bu bitkilerin fazla kullanıldığında ya da sentetik ilaçlarla birlikte alındığında yan etkiler gösterebileceğini, organları da tahrip edebileceğini belirtti.

Zayıflama çaylarının ise zayıflatmadığını, aksine vücutta mineral ve protein kaybına yol açtığını belirten uzmanlar, "Zayıflama çaylarının bağırsak yumuşatıcı, idrar söktürücü etkisi vardır. Fazla kullanımda mineral, protein kaybına yol açar. Örneğin Sinameki'nin devamlı kullanılması bağırsakları iflas ettirir. Kalpte ödem oluşumuna dahi yol açabilir" şeklinde konuştu. Bitkilerin birçok hastalığa iyi geldiğinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu ifade eden uzmanlar, "Bitkilerin tabii ki olumlu etkileri var. Ama doğru satılması ve kullanılması, hijyenik olması gerekir. Bitkilerin birçok türü vardır. Tıbbi olan türleri tercih edilmeli. Aksi takdirde ölüme yol açabilir" dedi.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yararlı yiyecekler kategorisindeki tüm haberler
3670 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
şifalı bitkiler, sağlıklı beslenme, yemek haberleri, faydalı bitkiler

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri