Karpuzun Faydaları

29.05.2011 - 15:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun sayısız faydasının olduğu bildirildi.

Samsun Devlet Hastanesi Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, karpuzun yüzde 95'inin sudan oluşmasından dolayı bedeni temizleyici bir özelliği bulunduğunu söyledi.
Karpuzun böbrekleri çalıştırdığını, idrar söktürdüğünü, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizlediğini ifade eden Dr. Dinççağ, ayrıca kum ve taştan yakınanların da karpuzu es geçmemesi gerektiğini söyledi.
Karpuzun B ve C vitamini içerdiğini belirten Dr. M. Emin Dinççağ, "Az miktarda da olsa barındırdığı 'likopen' Maddesi kalbi enfarktüs ihtimaline karşı koruyor. Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden çok önce, mide boşken tüketmek gerekiyor. Çünkü yemek sonrasında yendiğinde sindirim güçlüğü yaşanabiliyor. Yüksek miktarda lif içeren karpuzun kalorisi de düşüktür. İlginç olan, karpuzun besin değerinin diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı olması. Bu nedenle olabildiğince kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı tüketilmeli.
Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliğiyle çeşitli Kanser türlerine karşı etkili olan beta karoten içerir. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan Basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve Bağırsak Kanserini önlemede de rol oynar. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan cucurbocitrin adlı maddeyle kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Yağ ve kolesterol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır" dedi. (İHA)

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yararlı yiyecekler kategorisindeki tüm haberler
3368 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme haberleri, diyet, dengeli beslenme, organik beslenme, güzellik ve bakım, bahar, maske çeşitleri, şifalı bitkiler, yararlı yiyecekler, karpuz, karpuzun faydaları, karpuzun yararları, karpuzun faydaları nelerdir, karpuzun faydası, karpuzun faydaları ve zararları, karpuzun faydaları 2011, karpuzun faydaları 2012, karpuzun fay, karpuzun faydaları zararları, karpuzun fiyatı, karpuzun faydaları ve vitaminleri, karpuzun ana vatanı, karpuzun anlamı, karpuzun ana vatanı neresidir, karpuzun ana yurdu neresidir, karpuzun besin değeri, karpuzun besin değerleri, karpuzun bebeklere faydası, karpuzun budanması, karpuzun cilde faydaları, karpuzun diyeti, karpuzun gebelikte faydaları, karpuzun glisemiks endeksi, karpuzun hamilelikte faydaları, karpuzun hamilelere faydaları, karpuzun içeriği, karpuzun içindeki elementler, karpuzun içerdiği vitamin, karpuzun içindeki vitaminler, karpuzun içerdiği vitaminler, karpuzun kalorisi, karpuzun kalori değeri, karpuzun kalorisi ne kadar, karpuzun kiloso, karpuzun kilosu 2011, karpuzun özellikleri, karpuzun reçeli, karpuzun yararları faydaları zararları beslenme, karpuzun bakımı, karpuzun ingilizcesi, karpuzun tadı, karpuzun tarihçesi, karpuzun yararları ve zararları, karpuzun yüze faydaları, karpuzun yan etkileri, karpuzun yararları faydaları, karpuzun yapısında bulunan elementler, karpuzun zararı, karpuzun zayıflatır mı, karpuzun zayıflamaya faydaları, karpuzun kabuğu, karpuzun neresini yeriz, karpuzun tarihi

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri