Hurmanın faydalarını biliyor musunuz?

19.09.2009 - 14:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • İftar sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hurmanın kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili rol oynadığı, kansere karşı koruyucu olduğu, boğaz ağrısını kestiği, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderdiği bildirildi.

Uzmanlar, hurmanın lif, mineral ve fenol açısından oldukça zengin bir besin maddesi olduğunu belirtti. Kalp dostu olarak bilinen elmada daha çok bakır ve çinko bulunurken, hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demirin 2 kat daha fazla olduğu, düzenli yenilmesi halinde, kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı ifade edildi.

Yaklaşık yüzde 20 nem ihtiva eden taze hurmada yüzde 60-65 seker ve yüzde 2 protein, kurumuşunda ise yüzde 75-85 civarında şeker olduğunu hatırlatan uzmanlar, hurmanın faydalarını şöyle sıraladı:

"Orucun hurma ile açılması halinde, oruçtan dolayı insanın üzerinde oluşan halsizliği hurma birden giderir. Hurma aslında her öğünde yenilebilecek bir meyvedir. Mineraller açısından oldukça zengindir. İçeriğinde kalsiyum, potasyum, demir, B vitamini bulunmaktadır. Hurma bedeni ve zihni gelişmeyi sağlar. Kansere karşı koruyucu olduğu bilinir. Boğaz ağrısına keser. Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderir. Kemik hastalıklarında faydalıdır."

İsrail'de yapılan bir araştırmada ise elma ile hurmanın yararları karşılaştırıldı. Hurmanın lif, mineral ve fenol açısından zengin olduğu, buna karşılık hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir miktarlarının elmadakinden iki kat daha fazla bulunduğu, hurmanın düzenli yenmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı tespit edildi. Bu meyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğu kaydedildi.

Kaynak: http://saglikvakfi.org.tr

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Yararlı yiyecekler kategorisindeki tüm haberler
3834 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
hurma, ramazan, iftar, bronşit, öksürük, soğuk algınlığı, kalp hastalığı, kalp, hurmanın faydaları, hurmanın yararları, hurmanın faydaları nelerdir, hurmanın faydası, hurmanın faydaları ve zararları, hurmanın faydaları 2011, hurmanın faydaları 2012, hurmanın fay, hurmanın faydaları zararları, hurmanın fiyatı, hurmanın faydaları ve vitaminleri, hurmanın ana vatanı, hurmanın anlamı, hurmanın ana vatanı neresidir, hurmanın ana yurdu neresidir, hurmanın besin değeri, hurmanın besin değerleri, hurmanın bebeklere faydası, hurmanın budanması, hurmanın cilde faydaları, hurmanın diyeti, hurmanın gebelikte faydaları, hurmanın glisemiks endeksi, hurmanın hamilelikte faydaları, hurmanın hamilelere faydaları, hurmanın içeriği, hurmanın içindeki elementler, hurmanın içerdiği vitamin, hurmanın içindeki vitaminler, hurmanın içerdiği vitaminler, hurmanın kalorisi, hurmanın kalori değeri, hurmanın kalorisi ne kadar, hurmanın kiloso, hurmanın kilosu 2011, hurmanın özellikleri, hurmanın reçeli, hurmanın yararları faydaları zararları beslenme, hurmanın bakımı, hurmanın ingilizcesi, hurmanın tadı, hurmanın tarihçesi, hurmanın yararları ve zararları, hurmanın yüze faydaları, hurmanın yan etkileri, hurmanın yararları faydaları, hurmanın yapısında bulunan elementler, hurmanın zararı, hurmanın zayıflatır mı, hurmanın zayıflamaya faydaları, hurmanın kabuğu, hurmanın neresini yeriz, hurmanın tarihi

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri