Biber salçası nasıl yapılır?

14.11.2011 - 17:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Evde doğal malzemelerle yapılmış biber salçası kullanmak isteyenler için tarifi aşağıda veriyoruz.

Son birkaç aydır bazı kışlık ürünlerin nasıl hazırlanacağını tarif ediyoruz. Turşu, domates salçası, tarhana, erişte vb. pek çok yiyeceğin doğal malzeme ve yöntemlerle nasıl hazırlanacağını anlattık. Bu arada evde biber salçası yapımını tarif etmeyi atlamışız. Yine de fazla geç kalmış sayılmayız. Evde doğal malzemelerle yapılmış biber salçası kullanmak isteyenler için tarifi aşağıda veriyoruz.


Ev yapımı biber salçası

Salça yapımına yeni başlayanların az malzeme kullanmasında yarar var. Evde biber salçası yapmak için 5 kg. kırmızı etli biber, silme 5 yemek kaşığı kristal kaya tuzu yeterlidir. Bir kez daha hatırlatalım salça, turşu vb. gıdalarda sofralık rafine tuzlar yerine kristal kaya tuzu kullanılması hem sağlık açısından hem de malzemelerin daha uzun süre dayanması açısından daha yerinde olacaktır.

Biberler yıkanır sapları ayrıldıktan sonra ortadan ikiye bölünür, çekirdek kısımları da ayıklanır. Biberler bir tencereye doldurularak üzerini biraz aşacak su eklenir ve 1 saat kadar kaynatılır. Yeterli süre kaynayan biberler bir süzgece alınarak suyunun süzülmesi ve soğuması beklenir. Biberler soğuduktan ve süzüldükten sonra biraz iri delikli bir tel süzgeçten geçirilerek kabuklarından ayrılır.

Kabuklarından ayrılmış biberler tekrar bir tencereye konularak tuzu eklenir ve koyulaşana kadar pişirilir. Koyu kıvam elde edildikten sonra cam kavanoza aktarılır. Dayanıklı olması için üzerine yaklaşık 1 parmak kadar zeytinyağı eklenir.

5 kilo kırmızı biberden yaklaşık 1 kilo salça elde edilecektir. Salçanın daha uzun süre dayanması için küçük kavanozlarda saklanması gerekir. Yarım kiloluk iki ya da 250 gramlık 4 cam kavanoz yeterli olacaktır.

Başka bir yöntemle biber salçası yapımı

Aşağıda tarif edeceğimiz yöntem için mevsim artık pek uygun sayılmaz. Bu tarifi güneşin etkisini henüz yitirmediği Eylül ayında uygulamakta yarar var.

Biberler yıkandıktan sonra saplarından ayrılır. Ortadan ikiye bölünerek çekirdekleri ayıklanır. İyice püre kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirilen biberler mümkün olduğu kadar yayvan şekilli, temiz bir kaba alınır. Balkon teras vb. güneş görülebilecek bir yere çıkartılarak üzerine tülbent benzeri temiz bir bez örtülür. Biberler her gün bir kez karıştırılarak suyunun güneşte iyice kuruması beklenir. Güneşin kuvvetli olduğu zamanlarda salçanın 3-4 gün güneş altında beklemesi yeterlidir. Suyu buharlaştıktan sonra yeterli kıvama gelen salça tuz eklenip karıştırıldıktan sonra cam kavanozlara konulur. Üzerine zeytinyağı konulduktan sonra kapağı kapatılarak buzdolabında saklanır.

Ölçüleri tekrar edelim: 5 kg. salçalık kırmızı biberden 1 kg. kadar salça elde edilecektir. Bu miktar için silme 5 yemek kaşığı kristal kaya tuzu yeterlidir.
 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Türk mutfağı kategorisindeki tüm haberler
9972 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek, doğal yaşam rehberi, ekolojik üreticiler derneği, yavuz dizdar, dünya gazetesi, nbş, GDO, evde biber salçası, doğal salça

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri