Sağlık da bonolar ve tahviller gibi bir yatırımdır

04.01.2012 - 10:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Böylece hem sağlık harcamalarından kurtulacak hem de uzun yıllar sağlıklı yaşayacağınız için, uzun süre dinç ve zinde bir vücutla işizin ve ailenizin başında olabileceksiniz

Bazı işadamları, iş kadınları, yöneticiler, idareciler, işlerinde başarılı olduklarından, sağlıklarıyla ilgili bir başarısızlığı çoğunlukla akıllarına getirmez. Bu kişiler için sağlıkları da çok iyi yönettikleri bir iştir. Maalesef bu düşünce şekli her zaman doğru sonuçlar vermez. Bugün, iş insanı gözüyle sağlığa bakalım ve 2012 ve sonrasında kendimize ne gibi iyilikler yapabiliriz, görelim.

Aslında sağlık da bonolar, tahviller gibi bir yatırımdır. Bugünden yapacağınız bazı sağlık yatırımları, ileride size büyük kazançlar sağlar. Örneğin sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresle baş edip, hayata pozitif bakmak, yıllar sonra size büyük maddi kazançlar getirecek. Böylece hem sağlık harcamalarından kurtulacak hem de uzun yıllar sağlıklı yaşayacağınız için, uzun süre dinç ve zinde bir vücutla işizin ve ailenizin başında olabileceksiniz.

Paranızı yakmayın:
Sigara içmeyi bırakın. Bu sayede kesinlikle daha uzun ve daha sağlıklı yaşarsınız.

Sağlıksız yiyecekler tüketmeyin:
Çoğu sağlıksız yiyecek boş kalori, yani size sağlık vermeyen kalori taşır. Bunlar şekerli ürünlerden işlenmiş tahıllı ürünlere, kolalı içeceklerden bazı hazır paketlenmiş yiyeceklere uzanan çok geniş bir yelpazedir. Yerine, sağlıklı alternatiflerini deneyin, işlenmemiş gıdalar, meyve, tahıl, sebze yemeye özen gösterin.

Porsiyonları azaltın:
Pek çoğumuz gerekenden fazla kalori alıyoruz. Özellikle dışarıda yediğimiz yemeklerde ipin ucu kaçıyor. Eğer fazla kiloluysanız unutmayın, günde 100 kalori kısmak, yılda takriben 5 kilo vermek demektir. Bu arada bir bilgi: 100 yaşını geçen kişilerle ilgili yapılan araştırmalarda, bu kişilerin hiçbirinin fazla kilolu olmadığı tespit edilmiş.

Pozitif düşünün, sosyal yaşayın:
Pek çok araştırma sonucuna göre şahsi yaşamdaki optimizm, iş hayatındaki başarıyla doğrudan ilişkili. Tabii bu olumlu düşünce beraberinde sağlık da getiriyor. Yine 100 yaşı geçen kişiler incelendiğinde, hepsinin hayata pozitif baktığı, mutlu ve sosyal bir yaşam sürdükleri tespit edilmiş.

Hareket edin:
Bir yolunu bulup günlük yaşantınızın içine yürüyüş, dans, yüzme gibi, yarım saatlik aktiviteler sıkıştırın. Kafanızda bir hareket hesabı açın ve sabahları gün boyu buna neler ilave edebileceğinizi düşünün. Akşamları da hesabınızı kontrol edin, planladıklarınızın ne kadarını gerçekleştirebildiğinizi tartın.
“Bir kişinin en önemli gücü, sağlıklı olmasıdır” demek yanlış olmaz herhalde. Günlük koşturma sırasında aceleyle sağlıksız bir şeyler atıştırma, yeterli ve dinlendirici olmayan uyku, hareketsizlik, haftada 60 saat üzeri çalışma, gün geliyor kişiye bunun hesabını sağlığıyla ödetiyor. Düzgün ve dengeli yemek yemek, düzenli uyumak, egzersiz yapmak ve çalışma saatleriyle dinlenme saatlerini dengelemek, iyi bir başlangıç olacaktır bu yeni yılda. Her gün küçük de olsa, kendiniz için iyi bir şeyler yapın 2012’de.
Bu yukarıda anlattıklarımı uygularsanız daha uzun, daha dinç ve daha sağlıklı yaşayacağınız bir gerçek. Sağlıklı bir şekilde ileri yaşlara geldiğinizde acaba işinizin başında olup, para kazanmayı mı; yoksa işi gücü hafifletip, hayatın tadını çıkartarak gezip tozmayı mı tercih edersiniz? 2012’nin mutluluk, sağlık ve başarılar getirmesini dilerim.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Sağlıklı yaşam kategorisindeki tüm haberler
2368 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek, doğal yaşam rehberi, ekolojik üreticiler derneği, yavuz dizdar, dünya gazetesi, nbş, GDO, dr hasan insel, millliyet, yeni yılda sağlık

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri