Salataların Beslenmemizdeki Yeri

06.04.2010 - 14:29 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Araştırmacı yazar Murat Belge “Yemek Kültürü” kitabında babasının formülünü şöyle açıklıyor. “Salatanın tuzunu cimri, zeytinyağını da cömert koyacak, bir deli de karıştıracak.”

Sağlıklı ve dengeli menülerin olmazsa olmazı salatalardır. Salata değince hemen aklımıza domates, marul, soğan, yeşillikler, biber ve bunların zeytinyağı, limon ya da sirke ile karışımı aklımıza geliyor.Sağlıklı ve dengeli menülerin olmazsa olmazı salatalardır. Salata değince hemen aklımıza domates, marul, soğan, yeşillikler, biber ve bunların zeytinyağı, limon ya da sirke ile karışımı aklımıza geliyor. Bunların yanı sıra “salata yapmayı bilen” bir kültürün insanları olarak havuç, turp, lahana, semizotu, karnabahar, patates, radika, patlıcan, kuru fasulyeden piyaz, kuru ya da taze börülceden yapılmış nefis salatalar sofralarımızı süslüyor. Çağlar boyu yardımcı yemekler kategorisinde yer alan, sofraları süsleyen salatalar günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişimine bağlı olarak ana yemekler arasında da yer alıyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre lezzet trendlerinin başında salatalar geliyor.

Bir diyetisyenden “Salatasını yaptığınız, çiğ yenilebilen sebzeleri eklediğiniz yağı kontrol etmek kaydıyla istediğiniz kadar yiyin” cümlesini duymuşsunuzdur. Çünkü salatasını yaptığımız sebzeler günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine çok az katkıda bulunuyor. Bu özellikleri ile kilo yönetiminde önemli rol oynuyor. Ayrıca salatası yapılan tüm sebzeler zengin ve çeşitli mineral, vitamin, fitobesin içermeleri ve önemli bir posa kaynağı olmalarından dolayı 4 temel besin grubunun içinde önemli bir yer tutuyor. Değişik kurum ve ülkelerin oluşturduğu Beslenme Piramitlerinin hiç değişmeksizin 2.basamağında yer alıyor. Bireylerin ve toplumların sağlıklı beslenmelerine yönelik geliştirilen stratejilerde günde en az 5-7 porsiyon sebze tüketilmesi öneriliyor.

· Salatalar zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

· Salatalar zengin antioksidan kaynaklarıdır.

· Salatalar fitobesin-işlevsel besinlerin en zengin kaynaklarıdır. Sebze ve meyvelere rengini veren fitobesinlerin çeşitli renklerdeki seçeneklerini kolayca tüketilmesine katkıda bulunur.

· Salatalar posadan zengindirler.

· Salatalar kilo yönetimine yardımcı olur.

Salataları nasıl tüketelim?

1- Salatalarda zeytinyağı kullanılmalıdır.

Araştırmacı yazar Murat Belge “Yemek Kültürü” kitabında babasının formülünü şöyle açıklıyor. “Salatanın tuzunu cimri, zeytinyağını da cömert koyacak, bir deli de karıştıracak.”

Sağlık açısından bakıldığında Omega-6 yağlar kötü kolesterol olan LDL’yi düşürürken iyi kolesterol olan LDL’yi de düşürür. Buna karşın zeytinyağı sadece kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterole olumsuz etkisi olmaz. Omega-6 ve omega-3 yağ asitleri, vücudumuz tarafından kullanılmak için aynı enzimlere gereksinim duyar. Bu nedenle fazla miktarda omega-6 yağ asiti tüketildiğinde besinlerle alınan omega-3 yağ asitleri vucut tarafından kullanılamaz. Zeytinyağının ise omega-3 yağ asitlerinin metabolizması için gerekli enzimler üzerine etkisi yoktur.

2- Salatası yapılacak sebzeler önce ayıklanmalı, sonra bol suda iyice yıkanmalı, suyu süzülmeli en sonra doğranmalıdır. Özellikle yeşil salataların bıçakla kesilmemesine özen gösterilmelidir.

3- Salatanın tuzu, yağı ve limon ya da sirkesi sofraya gelmeden hemen önce konulmalıdır.

4- Salataya eklenen yağ beta-karoten içeren sebzelerin yağda eriyen bir vitamin olan A vitaminine dönüşümde gereklidir. Ancak salatada kullanılan yağın cinsi kadar miktarı da önemlidir. Gereksinim kadar yağ eklenmesine dikkat edilmelidir.

5- Aşırı tuz kullanmaktan sakınılmalıdır.

6- Salata soslarının yağ bileşimleri dikkate alınmalıdır.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Sağlıklı beslenme kategorisindeki tüm haberler
3301 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
salata, salataların beslenmemizdeki önemi, salata nasıl hazırlanmalı, diyetisyen selma önelge gür, tavuklu salata, salata tarifi, salata sosu, diyet salata tarifleri, Salata Tarifleri, salata ankara, salata yapma oyunu, salata ve mezeler, salata çeşitleri ve tarifleri, salata ve meze tarifleri, salatalar, sezar salata, değişik salata tarifleri resimli, sezar salata sosu tarifi, salata diyeti, tavuklu salata tarifleri, salata bar, mevsim salata, patatesli salata tarifleri, kolay salata tarifleri, resimli salata tarifleri, oktay usta salata tarifleri resimli, sezar salata sosu, havuçlu salata tarifleri, patates salata tarifleri, ezme salata, sezar salata tarifi, salata meze tarifleri, gün için salata tarifleri, göbek salata tarifleri, salata tarifleri resimli, portakal ağacı, salata çeşitleri, ezme salata tarifi, mantarlı salata tarifleri, akdeniz salata, salata sosu tarifleri, resimli salata ve meze tarifleri, makarna salata tarifleri, salata turşusu nasıl yapılır, ton balıklı salata, salata sosları çeşitleri, diyet salata çeşitleri, salata bar ankara, salata süsleme sanatı, salata malzemeleri, salata resimleri, oktay ustadan salata tarifleri, patatesli salata çeşitleri, mayonezli salata tarifleri, oktay usta salatalar, etimekli salata, en güzel salata tarifleri, tavuk salata tarifleri, basit salata tarifleri, meze salata tarifleri, resimli salatalar, pratik salata tarifleri, kolay salata tarifleri resimli, salata tarifleri oktay usta, patates salata çeşitleri, ingilizce salata tarifi, söğüş salata, oktay usta salata tarifleri, salata resmi, salata diyetleri, pasta börek salata tarifleri, denenmiş salata tarifleri, patatesli rulo salata, salata kasesi, salata kalori, tavuklu sezar salata tarifi, amerikan salata, oktay usta salata tarifi, ezme salata nasıl yapılır, cesar salata, ankara salata, farklı salata tarifleri, hardallı salata sosu, yaz salata tarifleri, 3 renkli salata, salata siparişi, soğuk salata çeşitleri, peynirli salata, salata çeşitleri ve tarifleri resimli, sebze yemekleri, kuskuslu salata, grek salata, tavuk salata, yemek siteleri resimli, kolay salata çeşitleri, salata çeşitleri resimli tarifleri, tavuklu salata tarifi, salata tarifleri kolay, lahana salatası, soslu salata tarifleri, emine beder salata tarifleri, yeni salata tarifleri, peynirli salata tarifleri

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri