Kolesterolü tanıyor musunuz?

30.11.2009 - 9:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Yüksek kolesterolün temelinde, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik yatıyor. Kolesterolü yenmek için yapmanız gerekenler:

Aslında kolesterol, tüm vücutta yaygın olarak bulunan ve yaşam için gerekli olan bir çeşit yağ. Kolesterol, vücutta hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerinin sentezlenmesinde kullanılıyor. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, kilo, yaş ve kalıtsal faktörler, yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabiliyor.

LDL kolesterol, kanda kolesterolü taşıyan başlıca pakettir. Kanda yüksek olduğu zaman damarların iç yüzüne yapışıp buralarda plaklar oluşturuyor. Kolesterol dışındaki bazı maddelerin de eklenmesiyle bu plaklar büyüyor ve çatlaklarda oluşan pıhtılar damarları tıkıyor.

Kandaki kolesterolün bir bölümü de HDL kolesterol adı verilen paketlerin içinde taşınıyor. HDL kolesterol, damarlarda kolesterolün birikimini önlüyor. Yapılan araştırmalar HDL kolesterolü yüksek olan kişilerde kalp hastalığının daha az olduğunu gösteriyor.

Kanda kolesterol düzeyini etkileyen pek çok faktör var. Bu faktörlerin bazıları önlenebilir nitelikte. Bu faktörler kötü huylu kolesterolü yükseltiyor. Bunlardan bazıları: Kalıtımsal faktörler, gıdalar, şişmanlık ve stres.

Düzenli egzersiz iyi huylu kolesterolü yükseltiyor ve kötü huylu kolesterolü azaltıyor. Normalde 60-65 yaşa kadar yaşla birlikte kandaki kolesterol düzeyi de artıyor. Kadınlarda ise menopozdan sonra kolesterol düzeyi yükseliyor. Bazı hastalıklar da kolesterol düzeyi artabiliyor.

Kolesterolü düşürmek için:

Daha az hayvansal yağ tüketin. Sıvı yağları tercih edin.

Etten gözle görülen tüm yağları ve tavuktan derisini ayırın.

Daha az hazır bisküvi, pastane ürünü ve kek tüketin.

Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin.

Haftada en az 1 kez balık yemeye özen gösterin.

Bol bol meyve, sebze ve baklagillerden tüketin.

Alkolü ölçülü için. Sigarayı bırakın. Fazla kilolardan kurtulun. Her gün 45 dakika fiziksel hareket yapın.

Kaynak: http://kadin.tr.msn.com

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Sağlıklı beslenme kategorisindeki tüm haberler
4232 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 11.01.2012 - 12:37
  • leyla güner
  • kollestirol
  • çok güzel

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
kolesterol, yemek haberleri, kolesterol belirtileri, kolesterol diyeti, kolesterol nedir, ldl kolesterol, hdl kolesterol nedir, ldl kolesterol nedir, hdl kolesterol, kolesterol tedavisi, ldl kolesterol nasıl düşürülür, kolesterol yüksekliği belirtileri, şifalı bitkiler kolesterol, hdl kolesterol düşüklüğü, vldl kolesterol nedir, kolesterol belirtileri nelerdir, kolesterol düşüren bitkiler, total kolesterol nedir, kolesterol düşürücü, hdl kolesterol yüksekliği, kötü kolesterol nedir, ldl kolesterol değerleri, ldl kolesterol düşüklüğü, total kolesterol, vldl kolesterol, kolesterol düşürücü ilaçlar, kolesterol düşürücü yiyecekler, trigliserid, kolesterol yüksekliği, kolesterol bitkisel tedavi, hdl kolesterol nasıl yükseltilir, iyi kolesterol, diyet listesi, kolesterol düşürme, düşük kolesterol, ibrahim saraçoğlu kolesterol düşürücü bitkiler, trigliserit, kolesterol düşürücü şifalı bitkiler, kolesterol ilaçlarının yan etkileri, yüksek kolesterol diyeti, kolesterol normal değerleri, iyi huylu kolesterol, kolesterol diyet listesi, iyi kolesterol nedir, ahmet maranki kolesterol düşürücü, kolesterol düşüklüğü, kötü kolesterol nasıl düşürülür, kolesterol hastaları için diyet, kötü huylu kolesterol, ömer coşkun kolesterol, ahmet maranki kolesterol, kolesterol ölçüm cihazı, total kolesterol değerleri, elma sirkesi kolesterol, kolesterol düşürücü besinler, ldl kolesterol yüksekliği, ceviz suyu kolesterol, kötü kolesterol belirtileri, kolesterol seviyesi, iyi kolesterol nasıl yükselir, keten tohumu kolesterol, hdl ldl kolesterol, ldl kolesterol belirtileri, hdl kolesterol nasıl yükselir, kolesterol nedenleri, iyi huylu kolesterol nedir, iyi kolesterol nasıl yükseltilir, kolesterol nasıl düşüren bitkiler, kolesterol için şifalı bitkiler, normal kolesterol değerleri, kolesterol ilacı, kolesterol baş ağrısı yaparmı, kolesterol nedir tedavisi, total kolesterol kaç olmalı, kolesterol değerleri nasıl olmalı, kolesterol düşüren gıdalar, vldl kolesterol yüksekliği, sterol, yüksek kolesterol tedavisi, kolesterol düşürücü çay, kolesterol trigliserid, kolesterol neden yükselir, maranki kolesterol, kolesterol yüksekliğinin belirtileri, hamilelikte kolesterol, kolesterol düşürmek, ibrahim saraçoğlu kolesterol düşürücü, kolesterol testi, kolesterol düşürücü gıdalar, kolesterol hastaları ne yemeli, kolesterol diyeti listesi, kolesterol nasıl düşürülür bitkisel çözüm, kolesterol bitkisel çözüm, kolesterol düşürmek için ne yapmalı, ldl kolesterol nasıl düşer, kolesterol değerleri kaç olmalı, hamilelikte kolesterol yüksekliği, kolesterol çayı, kolesterol baş dönmesi, kolesterol ölçümü, kolesterol ilaçları isimleri

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri