Kışın mantar zehirlenmeleri artıyor

02.02.2011 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Kış mevsiminde doğal mantarların bol miktarda toplanıp tüketildiğini belirten uzmanlar, zehirlenmelere dikkat çekiyor.

 İstanbul Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, havaların yağışlı ve ılıman geçmesinden dolayı artan mantar üretimine dikkat çekerek, gerek farklı yapıları, gerekse besleyici özellikleri bakımından mantarlara ilginin geçmişten günümüze süregeldiğini, halkın bilmediği mantar türlerini tüketmemesi veya bu konuda uzman kişilere danışarak tüketme yolunu seçmesi gerektiğini kaydetti.

Bu ilgiye bağlı olarak mantarlar üzerinde anatomik, fizyolojik ve kültür çalışmaları yapıldığını, bu çalışmalar sonucunda mantarların mükemmel bir besin kaynağı olduğunun tespit edildiğini, ayrıca yağ oranının yok denecek kadar az olması, bunun yanında insan vücudu için gerekli temel maddelerden protein, karbonhidrat, mineral ve vitamin bakımından zengin olması, mantarları diyet ürünü olarak ön plana çıkardığını anlatan Üzmez, artan bu ilgiyle birlikte ülkede kültür mantarcılığının bir endüstri kolu haline geldiğine dikkati çekti.

EMİN OLMADIĞINIZ MANTARLARI TÜKETMEYİN
Bunun yanında, doğal olarak yetişen mantarların da besin ve ticari ürün olarak kullanılmaya başlandığını kaydeden Üzmez, doğada yetişen mantarların gerek dikkatsizlik gerekse bilinçsiz şekilde toplanıp tüketilmesiyle zehirlenmelerin olduğunu, buna bağlı ölümlerin de ortaya çıktığını vurguladı. Halkı bilmediği mantar türlerini tüketmemeleri yönünde uyaran Üzmez, şunları kaydetti:

''İçinde bulunduğumuz mevsimde tabii mantarların bol miktarda toplanıp tüketilmesi zaman zaman zehirlenmelere yol açmaktadır. Özellikle, 'dede mantarı', 'öldürücü yeşil şapka', 'köy göçüren' isimleriyle bilinen mantar türleri, öldürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle emin olunmayan mantarların tüketilmemesi çok önemlidir. Doğada yetişen 200 kadar zehirli mantar türü var. Bunlardan 10 kadarı öldürücü etkiye sahip. Yapılması gereken insanlarımızı yazılı ve görsel medyayla ya da eğitim yoluyla zehirli mantarlar konusunda bilinçlendirmektir. 'Mantar pişirilirken içine gümüş kaşık veya yüzük sokulur, siyahlaşırsa zehirlidir', 'mantarın yanında veya yakınında demir parçası varsa o mantar zehirlidir', 'ağaç üzerindeki mantarlar yenir', 'zehirlisi yoktur', 'böceklerin yediği mantarlar zehirli değildir' gibi hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan yanlış inanışlardan insanlar kurtarılmalıdır. Bu konulara dikkat etmek şartıyla mantarların beslenmemizde çok önemli yeri olduğu ve tüketilmesinde bir sakınca olmadığı bilinmelidir.''

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Sağlıklı beslenme kategorisindeki tüm haberler
2895 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme haberleri, diyet, dengeli beslenme, organik beslenme, mantar, ntvmsnbc, zehirli mantar

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri