Gazlı içecekler kanser yapar mı?

29.11.2009 - 9:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Çok fazla meşrubat içmenin riskleri var, bu risklerin arasında en önemlileri obezite ve diyabet. Ancak Hindistan'daki araştırmacıların açıkladığı ölümcül bir hastalık olan ve hayatta kalma oranı düşük olan yemek borusu kanseri riskini de içeren bir liste birkaç yıl önce bir tartışma başlattı.

Çok fazla meşrubat içmenin riskleri var, bu risklerin arasında en önemlileri obezite ve diyabet. Ancak Hindistan'daki araştırmacıların açıkladığı ölümcül bir hastalık olan ve hayatta kalma oranı düşük olan yemek borusu kanseri riskini de içeren bir liste birkaç yıl önce bir tartışma başlattı.

Bu iddia büyük ölçüde iki gözleme dayanıyor: gazlı içeceklerin yüksek miktarda asit içermesi ve popülarite kazanmalarının Amerika Birleşik Devletleri'nde yemek borusu kanserindeki artışla aynı dönemlere rastlaması. Yalnızca son elli yılda bile Amerikalıların yıllık gazlı içecek tüketimi çarpıcı bir artış gösterdi. 1946'da on bir galon olan gazlı içecek tüketim miktarı 2000'de kırk iki galona yükseldi. Aynı dönemde yemek borusu kanseri de üç katına çıktı.

Bir de şu var: karbonlu içecekler yalnızca yemek borusunun alt kısmına zarar veren gastrik distansiyona yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda yemek borusu kanserine neden olan mide ekşimesiyle de ilişkilendiriliyor. Ayrıca gazlı içecekler en favori hedeflerden biri. Tatlandırıcılar hakkındaki komplo teorileri gibi, gazlı içeceklerdeki benzen gibi diğer katkı ırnul-delerin yavaş yavaş bizi öldürdüğüne dair yazılar yıllardır internette dolaşıyor. Bazılarına göre bu içeceklerin yemek boru su kanseriyle olan bağı gün gibi aşikâr.
 
Ancak aradaki bağlantı genel olarak duruma göre değişen kanıtlara dayandığı için birçok bilim insanını şüphe içinde bırakıyor ve öyle gözüküyor ki bilim insanları bu konuya şüpheli yaklaşmakta son derece haklı. Yapılan kapsamlı araştırmalar Hindistanlı araştırmacıların iddialarını inceleyip balonlarını patlattı.

Journal ofthe National Cancer Institute dergisinde yayımlanan ve Yale'den bir ekip tarafından yürütülen bir çalışmada dört farklı eyaletten yarısı yemek borusu kanseri olan yaklaşık iki bin kişinin gazlı içecek ve gazlı diyet içecek tüketimi incelendi. Ancak gazlı içeceklerin bu hastalığı tetiklediğine dair bir sonuç yerine, tam aksi bir sonuca ulaşıldı. Gazlı içeçek tüketenlerin yemek borusu kanserine yakalanma riskinini daha düşük, diyet olanları tercih edenlerin risk oranınınsa en düşük -hiç içmeyenlerin taşıdığı riskin yarısı kadar- olduğu ortaya konuldu.

Eğer sürekli diyet kolaları su gibi götüren kalori hesapla-yıcılarmdansanız hemen heyecanlanmayın. Gazlı diyet içeceklerde kansere karşı herhangi bir özel koruyucu yok. Sadece diyet içecekleri tercih edenler yaşıtlarına göre sağlıklarıyla ilgili daha bilinçli olan kişiler. Eğer egzersiz yapıp dengeli beslenmeye özen gösteriyorsanız, sigaradan uzak durup sağlığınıza dikkat ediyorsanız, yani kanser riskinizi düşürecek, her şeyi yapıyorsanız endişelenmenize gerek yok.
 

Kaynak: http://ivillage.mynet.com/

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Sağlıklı beslenme kategorisindeki tüm haberler
2964 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
gazlı içecekler, yemek haberleri, gazlı içecek, konsantre içecek, soğuk içecek, sıcak içecek otomatları, içecek otomatları, alkolsüz içecek, içecek çeşitleri, toz içecek firmaları, içecek sektörü, içecek reklamları, meyveli içecek, içecek markaları, tang içecek, soğuk içecek otomatları, toz içecek üreticileri, ingilizce içecek isimleri, toptan içecek, içecek otomatı, içecek yarışması oyunları, tang toz içecek, yiyecek ve içecek işletmeciliği, 18 içecek, içecek resmi, yiyecek içecek işletmeciliği, alkollü içecek firmaları, gazlı içecek markaları, soğuk içecek tarifleri, içecek tarifleri resimli, içecek yapma oyunları, yima içecek, alkollü içecek fiyatları, içecek makinaları, nazo içecek, yiyecek ve içecek, gazlı içecek firmaları, enerji içecek markaları, içecek hazırlama oyunları, içecek menüsü, sıcak içecek çeşitleri, ingilizce yiyecek ve içecek isimleri, sıcak içecek makinaları, içecek hazırlama, koza içecek, yiyecek ve içecek resimleri, sıcak içecek otomatları fiyatları, lemo sihirli içecek, yiyecek içecek resimleri, içecek makineleri, enerji içecek, feyruz içecek, içecek yarışması oyna, buzlu içecek makinaları, kolay içecek tarifleri, içecek yapımı, alkolsüz içecek tarifleri, içecekler, sıcak içecek tarifleri, sweps içecek, sütlü içecek tarifleri, meyve aromalı içecek, spot içecek, içecek tarifleri, içecek kalori cetveli, link içecek, arag içecek, kim daha fazla coca cola içecek yarışması, alkollü içecek, ritmix içecek, yiyecek içecek yönetimi, içecek resimleri, içecek nasıl yapılır, sihirli içecek filmini izle, çörçil içecek, içecek yarışması oyun, yiyecek içecek hizmetleri alanı dersleri, yiyecek içecek işletmelerinin sınıflandırılması, sirmagrup içecek san.ve tic. a.ş, buzzer 18 içecek, oktay usta içecek tarifleri, meyveli içecek tarifleri, bordağ içecek, elite naturel içecek, buzlu içecek makinası, içecek isimleri ingilizce, yiyecek icecek, içecek dünyası, yiyecek içecek işletmeciliği ders notları, içecek firmaları, içecek oyunları

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri