Dünya Sağlık Örgütü gribe karşı en etkili besinleri sıraladı

04.11.2009 - 16:51 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Dünya Sağlık Örgütü bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek antioksidan etkiye sahip olduklarından A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega - 3 ve omega - 9 yağ asitlerinin alımını artırmayı önermektedir.
  • Grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalık da kendini göstermeye başladı. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bu dönemde çok önem kazandı.
  • Güçlü bir savunma mekanizması oluşturmanın temelinde; yeterli ve dengeli beslenme ve antioksidan besinlerce zengin beslenme yer alıyor.

Havanın soğuması ile birlikte hastalıkların oluşum sıklığı artmaktadır. Mevsimin değişikliğine bağlı olarak halsizlik, isteksizlik, baş ağrısı ve yorgunluk ilk belirtilerdir. Grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi pek çok hastalık da kendini göstermeye başlamaktadır. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bu dönemde çok önem kazanmaktadır. Bizi enfeksiyondan koruyan ve toksik ajanlarla savaşan bağışıklık sistemimizdir. Güçlü bir savunma mekanizması oluşturmanın temelinde ise; yeterli ve dengeli beslenme ve antioksidan besinlerce zengin beslenme yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek antioksidan etkiye sahip olduklarından A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega - 3 ve omega - 9 yağ asitlerinin alımını artırmayı önermektedir. Tabi ki öncelik bu öğelerin besinlerden doğal olarak alınmasıdır. Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Şefika Aydın Selçuk,  “Doğru beslenerek gripten korunmanın yolları” hakkında bilgi verdi.

1-Sağlıklı olmak sağlıklı beslenmekle devamlılık kazanır

Yeterli ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeden eti, sütü, sebzeyi, meyveyi, tahılları mutlaka tüketmeliyiz. Önceliğimiz hep taze sebze ve meyveyi doğal beslenmeyi tercih etmek olmalıdır. Çeşitli besinlerden beslenmeyi hep vurgulasak da siz bu enfeksiyona sık yakalanabileceğimiz dönemde aşağıda belirtilen vitamin ve mineralleri içeren gıdaları sofralarınızdan hiç eksik etmeyin.

2-Yumurta, süt, balık vücudu enfeksiyondan koruyor

Vücutta savunma sisteminde görev alır, lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu artırır; böylece enfeksiyonlara karşı vücudu korur. A vitamini anti enfeksiyon vitamin olarak da bilinmektedir.
Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır.

3-Yüksek C Vitamini içeriği ile yeşilbiber, kuşburnu ve karnabahar savunma sisteminizi güçlendirir

Önemli antioksidanlardan bir diğeri de C vitaminidir. C vitamini vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, savunma sistemini güçlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi tüketilmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

4-Fındık, ceviz, badem ve balık doğal koruyucudur

E vitaminin vücut çalışmasındaki en önemli görevi antioksidan özelliğidir. Yeni doğan bebeklerde solunum bozukluklarının kronikleşmesini önlediği görülmüştür. En zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir.

5-Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

6-Çinko eksikliği hastalıkları da beraberinde getiriyor

Hafif düzeyde çinko eksiklikleri özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygın görülen ve birçok sağlık sorununu beraberinde getiren bir tablodur. Bu durumda yapılan çinko desteği fiziksel, nörolojik ve psikolojik gelişmeyi iyileştiren yaşamı tehdit eden enfeksiyonların sıklığını azaltmaktadır.

En iyi kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Orta düzey kaynakları; fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve kuru baklagiller çinkodan zengin bitkisel kaynaklardır.

7-Öğünlerinizde yoğurt ve kefir tüketmeye dikkat edin

Florayı güçlendirerek gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına karşı direnç oluştururlar. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutarlar. İmmün fonksiyonlara(bağışıklığa) destek verirler. Antitümör özellik gösterirler.

Prebiyotikler ise probiyotiklerin büyüme ve gelişmesini sağlayan, aktivitelerini arttıran sindirilmeyen karbonhidrat bileşikleridir. Prebiyotikler ise başta anne sütü ve lifli gıdalarda  (enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz ve muz gibi ) bulunurlar. Yoğurt prebiyotiktir, yani probiyotiklerin üremesini artırır. Kefir probiyotiktir, yani kendisi yararlı mikroorganizmadır.

Kefir tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır. Kefir içindeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yaparlar. Kefir mikroorganizmalarının ürettiği biyotin diğer B kompleks vitaminlerinin emilimini de artırır.

8-Kahvaltıda 1 tatlı kaşığı bal veya ballı limonlı ılık çaylar rahatlatıcı etki gösterir

Genel olarak balın yaklaşık % 82' si fruktoz ve glikoz şekerlerinden, % 17.2 'si sudan meydana gelir. Enerji veriminin dışında karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı sıra baldaki fruktozun doku ve kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliğinden kaynaklanmaktadır. Balın yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak için kullanımı önerilmiştir.

9-Yemeklere, çorbalara, yoğurda ve etlerin marinizasyonunda sarımsak kullanın

Sarımsağın yapısında bol miktarda su, fruktoz içeren karbonhidratlar, kükürt bileşikleri, protein, lif ve serbest amino asitler bulunur. Sarımsak ayrıca yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini içerir.

Sarımsağın en önemli biyokimyasal özelliklerinden biri antioksidan potansiyelidir. Bu özelliğinin içindeki organik kükürt bileşiklerinden (allisin) kaynaklandığı düşünülmektedir. Çiğ sarımsakta antioksidan potansiyeli vardır, ancak yüksek dozları kalp, karaciğer ve böbreğe toksik etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca sarımsakta bulunan flavonoidler de antioksidan etkilerine katkıda bulunuyor olabilirler. Bir başka önemli özelliği, organizmada birçok işlevi olduğu gösterilen nitrik oksiti (NO) artırıcı etkisidir. Bu mekanizmalar sarımsağın ateroskleroz ve hipertansiyon tedavisi ile koruyucu önlem rollerini açıklayıcı olabilir. Sarımsağın çeşitli mekanizmalarla karsinojenleri detoksifiye edebileceği, bağışıklık sisteminin baskılanmasını önleyerek de kansere karşı yararlı olabileceği söylenmektedir.

Salatalara çiğ maydanoz ekleyin. Yemekler piştikten sonra maydanozu ekleyin ki C vitamin kaybı olmasın.

Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten) kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücü, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Yapraklarında uçucu yağlar, flavonoidler, protein, klorofil ve glikozit, köklerinde ise uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit vardır. Yapraklar vitamin ( A,C,K ), demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum yönünden zengindir. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

10-Narı suyundan çok tanesi ile tüketmeye çalışın
Nargiller familyasının örnek bitkisidir. Nar meyvesi ismini Latince’de ‘çok tohumlu’ anlamına gelen ‘pomegranate’ den almıştır. Nar suyunda anthsiyaninler ve güçlü antioksidant flavonoidler nar suyunun rengini sağlarlar. Nar antioksidan ve anti-tümör etkisinden dolayı ilaç olarak da tanımlanabilir.

11-Kayısı ara öğünlerinizde kurusunu pratik taşıyabileceğiniz vitaminli bir meyvedir

Kayısı, insan vücudunun günlük enerji ve protein gereksiniminin karşılanmasında çok az katkıda bulunmakla birlikte mineral maddelerden potasyum ve vitaminlerden ß-karotence çok zengindir. A vitaminin öncül maddesi olan ß-karoten vücudu ve organları saran epitel doku, göz sağlığı, kemik, diş gelişmesi ve endokrin bezlerinin çalışması için gereklidir. Bu görevlerinden başka A vitamini üreme ve büyümede, enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasında önemli rol oynar. Diğer taraftan A vitamini normal vücut hücrelerinin kanserli hücreye dönüşmesinin başlıca sorumlusu olan aktif karsinojenlerden tekli oksijenin oluşmasını önlemekte veya oluştuktan sonra etkisiz hale getirmektedir. Ayrıca A vitamini organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini artırarak kansere karşı koruyucu görevi yapmaktadır.

12-Zenginlik sıralamasında kivi birinci

Dünyada yoğun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde besin maddesi yönünden en zengin meyvedir. Kivi meyvesinin 100 gramında ortalama 100-400mg C vitamini bulunur. Ayrıca magnezyum içeriği bakımından da en zengin, yüksek potasyum miktarı ve düşük sodyum ile yine meyveler içerisinde ön sıralarda yer almaktadır. E vitamini, bakır, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyi bir içeriğe sahiptir. Kivi, karotenoidler (beta karoten, lutein ve ksantofil), fenolik bileşikler (flavanoidler ve antosiyaninler) ve antioksidant içerikleri yönünden de oldukça önemli meyvelerdendir.

13-Bitki çaylarının antioksidan etkisinden faydalanın

Özellikle kuşburnu, ıhlamur, ahududu, böğürtlen bu dönemde antioksidanca zengin olanları olarak sıralanabilir. Limonla zenginleştirerek kendinize doğal bikri çayları karıştırabilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/12855891.asp
 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Sağlıklı beslenme kategorisindeki tüm haberler
4747 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
domuz gribi, grip, gripten koruyan besinler, yemek haberleri, grip tedavisi, grip belirtileri, grip aşısı fiyatı, www.grip.saglik.gov.tr, hamilelikte grip, grip aşısı fiyatları, pandemik grip, bebeklerde grip, grip nedir, bebeklerde grip tedavisi, grip aşısının zararları, grip.gov.tr, hamilelikte grip tedavisi, en iyi grip ilacı, grip tedavi, nezle grip tedavisi, grip.saglik.gov.tr, grip belirtileri nelerdir, grip bitkisel tedavi, grip ilacı, grip aşısı ne zaman yapılır, nezle, emziren annelerde grip, grip için bitkisel tedavi, gebelikte grip, domuz grip, grip için en iyi ilaç, domuz grip belirtileri, grip aşısı markaları, mevsimsel grip, grip tedavisi bitkisel, grip ve soğuk algınlığı tedavisi, en etkili grip ilacı, grip soğuk algınlığı tedavisi, grip aşıları, grip soğuk algınlığı, gebelikte grip tedavisi, çocuklarda grip aşısı, nezle grip, mevsimsel grip aşısı, grip aşısı nedir, grip aşısı, alerjik grip, nezle tedavisi, grip ilaçları listesi, grip maskesi, grip için ilaçlar, nezle soğuk algınlığı, ilaçsız grip tedavisi, bebeklerde grip ve soğuk algınlığı, grip tedavi yöntemleri, sağlık bakanlığı grip, nezle ve grip, faber castell grip, grip aşısı ne zaman yapılmalı, grip ve soğuk algınlığına ne iyi gelir, bebeklerde grip nasıl geçer, bitkisel grip tedavisi, girip, grip hapları, grip başlangıcında ne yapmalı, nezle ve grip arasındaki fark, fluarix grip aşısı, grip ve nezle arasındaki fark, grip için bitkisel çözüm, grip ilaç, grip için en etkili ilaç, bebeklerde grip belirtileri, grip nasıl bulaşır, grip için antibiyotik, grip aşısı 2010, hamilelikte grip olmak, hamilelikte grip aşısı, hamilelerde grip tedavisi, grip ve soğuk algınlığı, grip ne iyi gelir, avril lavigne losing grip çeviri, soğan grip, grip oyunları, grip ve tedavisi, hamilelik ve grip, grip antibiyotik, grip 2011, nezle ve grip tedavisi, ahmet maranki grip tedavisi, grip plus, grip hastalığının tedavisi, uzun süren grip, grip belirtileri ve tedavisi, grip resimleri, grip bitkisel tedavisi, grip tedavisi ahmet maranki, sağlık grip, grip türleri, losing grip çeviri, grip nezle farkı, grip aşısı oyunu, bebeklerde grip için ne yapmalı, grip oldum, pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, yumurta, yumurta tarifleri, yumurta oyunu, sucuklu yumurta, yumurta yemekleri, tarifleri, yumurta resmi, yumurta adam, yumurta filmi, organik yumurta, rafadan yumurta, patatesli yumurta, yemek t, yumurta nedir, yumurta tarifi, doğal yumurta, rüyada yumurta görmek ne demek, yumurta yemekleri tarifleri, yumurta donasyonu, yumurta pazarlama, yumurta boyama, yumurta tozu, yumurta ormanı, yumurta fiyatları, yumurta nakli, yumurta protein, yumurta yapma oyunları, rüyada yumurta görmek, ıspanaklı yumurta şarkısı, afyon yumurta, başmakçı yumurta fiyatları, organik yumurta tavukçuluğu, yumurta ile çoğalan hayvanlar, yumurta dövüşü, yumurta resimleri, süpriz yumurta oyunu, sahanda yumurta, rüyada yumurta görmek ne anlama gelir, sucuklu yumurta tarifi, yumurta adam oyunu, yumurta üretim tesisleri, patatesli yumurta tarifi, kemik erimesi için yumurta kabuğu, yumurta oyun, yumurta sepeti, yumurta tavuğu, ispanakli yumurta, rüyada yumurta sarısı görmek, rafadan yumurta kaç dakikada pişer, yumurta toplama oyunu, sahanda yumurta nasıl yapılır, peynirli yumurta, yumurta oyunları, yumurta domates biber soğan, yumurta çiftliği oyunu, yumurta çatlama belirtileri, organik yumurta fiyatları, yumurta yetiştiriciliği, çılgın yumurta, yumurta akının cilde faydaları, yumurta topla, yumurta yapma oyunu, tek yumurta ikizleri, yumurta akı ve limon, yumurta çiftlikleri, likit yumurta, yumurta nakli fiyatları, rüyada yumurta pişirmek, yumurta tavuğu yetiştiriciliği, yumurta ambalajı, yumurta dolması tarifi, yumurta oyunu oyna, yumurta dondurma, yumurta üretim çiftlikleri, yumurta çatlaması nasıl anlaşılır, yumurta satışı, renkli yumurta yapımı, domates biber yumurta, sosisli yumurta, yumurta yemi, haşlanmış yumurta kaç kalori, yumurta toptancıları, yumurta çatlamasının belirtileri, yumurta proteini, yumurta biber domates, yumurta büyüsü nasıl bozulur, döllenmiş yumurta, yumurta boyama oyunu, yumurta dondurma merkezleri, yumurta kabuğu kemik erimesi, başmakçı yumurta fiyatı, yumurta pişirme tarifi, yumurta oyunları oyna, yumurta diyeti nasıl yapılır, yumurta paketleme makinası, yumurta tavuk, yumurtanın faydaları, yumurta donasyonu yaptıranlar, domates yumurta biber, rüyada kırık yumurta görmek, gazlı içecek, konsantre içecek, soğuk içecek, sıcak içecek otomatları, içecek otomatları, alkolsüz içecek, içecek çeşitleri, toz içecek firmaları, içecek sektörü, içecek reklamları, meyveli içecek, içecek markaları, tang içecek, soğuk içecek otomatları, toz içecek üreticileri, ingilizce içecek isimleri, toptan içecek, içecek otomatı, içecek yarışması oyunları, tang toz içecek, yiyecek ve içecek işletmeciliği, 18 içecek, içecek resmi, yiyecek içecek işletmeciliği, alkollü içecek firmaları, gazlı içecek markaları, soğuk içecek tarifleri, içecek tarifleri resimli, içecek yapma oyunları, yima içecek, alkollü içecek fiyatları, içecek makinaları, nazo içecek, yiyecek ve içecek, gazlı içecek firmaları, enerji içecek markaları, içecek hazırlama oyunları, içecek menüsü, sıcak içecek çeşitleri, ingilizce yiyecek ve içecek isimleri, sıcak içecek makinaları, içecek hazırlama, koza içecek, yiyecek ve içecek resimleri, sıcak içecek otomatları fiyatları, lemo sihirli içecek, yiyecek içecek resimleri, içecek makineleri, enerji içecek, feyruz içecek, içecek yarışması oyna, buzlu içecek makinaları, kolay içecek tarifleri, içecek yapımı, alkolsüz içecek tarifleri, içecekler, sıcak içecek tarifleri, sweps içecek, sütlü içecek tarifleri, meyve aromalı içecek, spot içecek, içecek tarifleri, içecek kalori cetveli, link içecek, arag içecek, kim daha fazla coca cola içecek yarışması, alkollü içecek, ritmix içecek, yiyecek içecek yönetimi, içecek resimleri, içecek nasıl yapılır, sihirli içecek filmini izle, çörçil içecek, içecek yarışması oyun, yiyecek içecek hizmetleri alanı dersleri, yiyecek içecek işletmelerinin sınıflandırılması, sirmagrup içecek san.ve tic. a.ş, buzzer 18 içecek, oktay usta içecek tarifleri, meyveli içecek tarifleri, bordağ içecek, elite naturel içecek, buzlu içecek makinası, içecek isimleri ingilizce, yiyecek icecek, içecek dünyası, yiyecek içecek işletmeciliği ders notları, içecek firmaları, içecek oyunları

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri