En iyi bal-kaymak nerede yenir?

25.05.2011 - 16:15 | Nerede Yemek Yemeli - Yemek Hikayeleri Admin Tüm haberler
  • Cennetteki hediyemiz bal kaymağı bu dünyadan ayrılmadan da yiyebileceğimiz yerler var.

Pando Kaymakçısı, 1895'ten beri Beşiktaş Çarşısı'ndaki ufacık dükkanında manda sütünden lüle kaymak satıyor.

Hayalimizde, Türk usulü kaymak cennette yenilen tek yiyecektir. Beyaz uzun elbiseli melekler, kolesterol değerleri ve kardiyolog uyarılarını artık takmayan mevtalara bulutların üstünde tabak tabak kaymak sunar. Bu cennetlik kaymaktan tatmak isteyen ölümlüler içinse Beşiktaş Çarşısı’nda 1895’ten beri açık, minnacık bir dükkanı tavsiye ediyoruz: Pando Kaymakçısı.
86 yaşındaki Bulgar kökenli Pando Şostakof, dükkanı dedelerinden devralmış. Tarabya’daki Lale Bahçesi, eskiden ailenin mandırasıymış. Manda sütünden yaptıkları kaymağın ünü o günlerden beri müptelalarını bu minik, salaş dükkana çekmiş. Mavi tahta camekanıyla eski mahalle bakkallarını andıran dükkanın mermer tezgahı çatlamış, duvardaki boyalar yer yer dökülmüş. Ama hem mekanın yaşanmışlığı, hem de Beşiktaş Çarşısı’nın sabah saatlerindeki sükuneti, burada kahvaltı keyfine bambaşka bir tat katıyor. Dışarıda iki, içeride de dört beş masası olan mekanda kahvaltı saatinde yer bulursanız şanslısınız.
Kahvaltıda her çeşit omlet, menemen, söğüş gibi seçenekler de mevcut, ama dediğimiz gibi burasının olayı bal-kaymak. Bir tabak bal-kaymak, yanında taze ekmek ve dumanı tüten süt veya çayla 5 TL. Alıp kaçmak isteyenlere lüle kaymağın kilosu da 45 TL.
Adres: Mumcu Bakkal Sokak No: 5 Beşiktaş
Tel: 0212 258 26 16
Saatler: 08.00-18.00
İstanbul’da kaymak deyince aklımıza gelen diğer iki adres:
Boris’in Yeri:
Boris’in Yeri neredeyse yüzyıldır Kumkapı’daki evler ve restoranları bal-kaymakla besliyor. Eski, çatlak yer karoları, kullanılmaktan aşınmış mermer masalar ve paslanmaz çelikten iki dev buzdolabına bakılırsa Boris dükkanı ilk açtığından bu yana pek bir şey değişmemiş.
Adres: Ördekli Bakkal Sokak No: 17 Kumkapı
Tel: 0212 517 22 56
Saatler: 06.30-22.30
Karaköy Özsüt:
1915’te (Pando’dan tam 20 yıl sonra) Karaköy Limanı yakınında açılan Özsüt, kaliteli kaymak, yoğurt ve peynir çeşitleri satıyor.
Adres: Yemişçi Hasan Sokak No: 9/11 Karaköy
Tel: 0212 293 30 31
Saatler: 05.00-18.00
Çeviren: Elif İnce 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm haberler Nerede yemek yemeli kategorisindeki tüm haberler
4773 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, ana yemek, doğal yaşam rehberi, ekolojik üreticiler derneği, yavuz dizdar, dünya gazetesi, nbş, GDO, radikal, bal kaymak, borisin yeri, pando kaymakçısı, karaköy özsüt

Kategoriler

Yeni Haberler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri